Notowania

wiadomości
01.12.2011 12:34

Wrocław: Uroczystość nadania tytułu doktora h.c. Jose Barroso

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jose Mauelowi Barroso rozpoczęła się w czwartek w auli Politechniki Wrocławskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jose Mauelowi Barroso rozpoczęła się w czwartek w auli Politechniki Wrocławskiej.

Senat uczelni docenił aktywność Barroso m.in. przy budowaniu podstaw globalnego społeczeństwa Europy opartego na wiedzy i innowacyjności, wyróżnił także polityka za dbałość o rozwój nauki, zwłaszcza w nowych krajach UE oraz "za prowadzenie strategii ułatwiającej przemiany zachodzące w UE, przy poszanowaniu takich wartości jak solidarność, wolność i demokracja".

"Jego stanowczości Polska zawdzięcza, że od 2007 r. jest największym beneficjentem środków strukturalnych z unijnego budżetu. Wielokrotnie apelował także o szybsze otwarcie rynków pracy przez państwa starej Unii dla pracowników z nowych państw członkowskich" - napisano w uzasadnieniu.

W auli jest kilkunastu rektorów polskich uczelni, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych oraz duchowieństwa. Swój przyjazd musiała odwołać minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, ponieważ samolot, którym miała przylecieć z Warszawy, nie wystartował z powodu mgły.

Jose Manuel Barroso urodził się 23 marca 1956 r. w Lizbonie. Ukończył z wyróżnieniem studia na wydziale prawa Uniwersytetu Lizbońskiego, uzyskał także dyplom z wyróżnieniem w zakresie studiów europejskich w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim Uniwersytetu Genewskiego, a także dyplom magisterski z nauk politycznych w katedrze nauk politycznych na wydziale nauk ekonomicznych i społecznych Uniwersytetu Genewskiego.

Był asystentem na wydziale prawa Uniwersytetu Lizbońskiego i w katedrze nauk politycznych Uniwersytetu Genewskiego, prowadził wykłady w Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Pełnił także funkcję dyrektora wydziału stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Lusiada. Barroso jest autorem szeregu publikacji w zakresie nauk politycznych, stosunków międzynarodowych i kwestii dotyczących Unii Europejskiej; artykułów z dziedziny nauk politycznych i prawa konstytucyjnego w pracach zbiorowych, encyklopediach oraz czasopismach naukowych.

Od 2004 r. pełni funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Wcześniej doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej otrzymali m.in.: kanclerz Niemiec Angela Merkel, kard. Henryk Gulbinowicz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek oraz Stanisław Lem. (PAP)

mic/ ls/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne