Notowania

wiadomości
09.10.2012 13:24

Wrocław: W sobotę kino Helios na żywo pokaże spektakl Metropolitan Opera

Transmisję "Napoju miłosnego" Gaetano Donizettiego, spektaklu nowojorskiej Metropolitan Opera, będzie można w sobotę zobaczyć we wrocławskim kinie Helios Nowe Horyzonty. To pierwszy z cyklu 12 spektakli, których bezpośrednie transmisje odbędą się we Wrocławiu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Transmisję "Napoju miłosnego" Gaetano Donizettiego, spektaklu nowojorskiej Metropolitan Opera, będzie można w sobotę zobaczyć we wrocławskim kinie Helios Nowe Horyzonty. To pierwszy z cyklu 12 spektakli, których bezpośrednie transmisje odbędą się we Wrocławiu.

Spektakle nowojorskiej Metropolitan Opera będą pokazywane w ramach cyklu "The Met: Live in HD". Widowiska mają być bezpośrednio transmitowane w najwyższej jakości dźwięku i obrazu, co pozwoli osiągnąć wrażenie obecności w prestiżowym teatrze operowym.

"Bezpośrednie transmisje widowisk operowych to przykład trochę innego myślenia o kinie. Chcemy, aby Helios Nowe Horyzonty był nowoczesnym domem kultury. Oczywiście skupiamy się przede wszystkim na filmach i bieżącym repertuarze, ale chcemy również otwierać się na inne aktywności kulturalne i zapraszać różnorodną publiczność" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Roman Gutek, prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Pierwsza projekcja w ramach cyklu odbędzie się w sobotę. Melomani obejrzą inscenizację "Napoju miłosnego" Gaetano Donizettiego. W spektaklu w reżyserii Bartletta Shera wystąpią m.in. Rosjanka Anna Netrebko, jedna z najlepszych i najpopularniejszych obecnie sopranistek, oraz polski baryton Mariusz Kwiecień.

"Ten spektakl miał premierę kilkanaście dni temu. Zebrał mieszane recenzje. Wysoko oceniono występujących w nim artystów. Przedstawienie nie jest czymś przełomowym w dziejach opery, choć to bardzo piękna malarska opowieść" - powiedział Adam Domagała, który koordynuje projekt "The Met: Live in HD".

Domagała przypomniał, że bezpośrednie transmisje z nowojorskiej Metropolitan Opera odbywają się już siódmy sezon. "W tym roku będą transmitowane do około 1900 miejsc na świecie, a dystrybutor szacuje, że obejrzy je łącznie około 3 mln widzów" - mówił.

W kolejnych miesiącach w ramach cyklu "The Met: Live in HD" będzie można obejrzeć m.in. "Otella" i "Aidę" Giuseppe Verdiego. Wśród 12 zaplanowanych pokazów znalazły się zarówno inscenizacje klasycznych dzieł, jaki i oper współczesnych.

Kino Helios Nowe Horyzonty jest pierwszym w Polsce multipleksem prezentującym kino ambitne. Zarządza nim Stowarzyszenie Nowe Horyzonty - organizator odbywającego się we Wrocławiu festiwalu filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. W dziewięciu salach można oglądać przede wszystkim filmy artystyczne, autorskie i eksperymentalne. Kino działa w ramach programu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.(PAP)

pdo/ mlu/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz