Notowania

wiadomości
10.10.2013 14:55

Wrocław: W środę początek Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej

Sopranistka Camilla Nylund oraz tenor Christoph Strehl będą gwiazdami tegorocznego 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej . Ta jedyna w kraju impreza promującą operetkowy gatunek muzyki rozpoczyna się w środę 16 października we Wrocławiu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sopranistka Camilla Nylund oraz tenor Christoph Strehl będą gwiazdami tegorocznego 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej . Ta jedyna w kraju impreza promującą operetkowy gatunek muzyki rozpoczyna się w środę 16 października we Wrocławiu.

Koncert galowy odbędzie się we wrocławskim teatrze Capitol, a Camilli Nylund i Christophowi Strehlowi towarzyszyć będzie Wrocławska Orkiestra Festiwalowa im. Johanna Straussa pod batutą Jana Ślęka.

Pochodząca z Finlandii Nylund, solistka opery w Dreźnie, występuje również w Berlinie, Hamburgu, Salzburgu, Wiedniu, Mediolanie, Chicago oraz Tokio. Regularnie koncertuje ze światowej sławy orkiestrami i dyrygentami.

Z kolei Strehl pochodzący z Niemiec to jeden z "najbardziej rozchwytywanych tenorów mozartowskich" - napisali w programie festiwalowym organizatorzy. Występuje na scenach europejskich, w USA oraz na wielu festiwalach m.in. w Salzburgu.

Przez dwa kolejne dni w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego melomani posłuchają najpierw zespołu Affabre Conciniu oraz koncertu młodych laureatów z poprzednich edycji festiwalu. Wystąpią w nim: tenorzy Przemysław Borys oraz Krystian Krzeszowiak, sopranistki Natalia Rubiś, Joanna Zawartko i Sohn Ye Young oraz skrzypek Wiktor Kuzniecow.

Jak przyznał w czwartek podczas konferencji prasowej pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Jan Ślęk, do tej edycji z trudem udało się organizatorom zaprosić światowej sławy solistów, gotowych wystąpić w repertuarze operetkowym. "Inni artyści proponowali głównie wykonanie arii operowych, a nam zależało na lżejszym repertuarze - na muzyce, która łatwo wpada w ucho" - dodał Ślęk.

Ślęk zaznaczył, że jubileusz 20-lecia obchodzony jest we Wrocławiu, a w jego rodzinnej miejscowości Ostrzeszowie koncerty odbędą się już po raz dziesiąty. "Jeśli coś się nam nie udało przez te 20 lat, to właśnie zrealizować tego planu, by objąć koncertami więcej dolnośląskich miast i miasteczek" - dodał Ślęk.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej od J. Lannera do R. Stolza odbywa się od 1993 r., a cztery lata później powołano do życia Wrocławską Orkiestrę Festiwalową im. Johanna Straussa, która w 2007 r. nagrała płytę z uwerturami operetek wiedeńskich. (PAP)

ros/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz