Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław we Wspólnocie Wiedzy i Innowacji

0
Podziel się:

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zostało częścią konsorcjum, które wygrało
konkurs na europejską Wspólnotę Wiedzy i Innowacji poświęconą sprawom zmian klimatycznych. W skład
konsorcjum wchodzi pięć europejskich ośrodków akademickich oraz sześć węzłów regionalnych
odpowiedzialnych za wdrażanie badań.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zostało częścią konsorcjum, które wygrało konkurs na europejską Wspólnotę Wiedzy i Innowacji poświęconą sprawom zmian klimatycznych. W skład konsorcjum wchodzi pięć europejskich ośrodków akademickich oraz sześć węzłów regionalnych odpowiedzialnych za wdrażanie badań.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, wrocławska spółka będzie zajmowała się wdrożeniami m.in. badań z zakresu gospodarki zasobami wodnymi czy obniżeniem emisji CO2 w gospodarce metropolitalnej.

Głównym partnerem wrocławskiej spółki, która została jedynym z sześciu węzłów regionalnych, w realizacji zadań wynikających z udziału w konsorcjum mają być wrocławskie uczelnie, a wśród nich przede wszystkim Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Przyrodniczy.

Jak powiedział prezes EIT+ prof. Mirosław Miller, w skład konsorcjum wchodzi pięć europejskich ośrodków akademickich, którym przewodniczy londyński Imperial Collage, od lat specjalizujących się w badaniach nad zmianami klimatu. Oprócz tego uczestniczy w nim sześć węzłów regionalnych, które będą wdrażać badania prowadzone przez ośrodki akademickie.

"W ramach realizowanych zadań we Wrocławiu będą odbywać się m.in. konferencje, szkolenia kardy technicznej przedsiębiorców oraz studentów" - powiedział prof. Miller. Pierwsza konferencja z udziałem pozostałych członków konsorcjum prawdopodobnie odbędzie się w styczniu.

Prezes dodał, że w pierwszym okresie udział Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ w konsorcjum będzie przede wszystkim polegał "na uczeniu się". "Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że EIT+ ma już zręby programu w zakresie ekologii m.in. dotyczące zarządzania zasobami wody czy czystego transportu miejskiego, to wpisuje się idealnie w przyszłą działalność konsorcjum" - powiedział prof. Miller.

Start trzech pierwszych projektów tzw. Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI) ogłosił w czwartek Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), którego siedziba znajduje się w Budapeszcie. Wrocław starał się o lokalizację siedziby EIT w stolicy Dolnego Śląska, ale ostatecznie w czerwcu 2008 r. zapadła decyzja, że powstanie ona w Budapeszcie.

Wyłonione w drodze konkursu trzy pierwsze WWI (bardziej znany jej skrót angielski KIC - Knowledge and Innovation Community) mają zajmować się trzema dziedzinami: zrównoważoną energią, zmianami klimatycznymi oraz technologiami informatycznymi. W projekcie dotyczącym zrównoważonej energii bierze udział krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza.

Docelowo przewiduje się, że powstanie od sześciu do ośmiu Wspólnot Wiedzy i Innowacji. W skład każdej WWI muszą wejść ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa z całej Europy (przynajmniej trzech partnerów), które wspólnie będą pracować nad poszczególnymi projektami badawczymi. Uniwersytety, które wejdą w skład WWI, będą mogły opatrywać znakiem EIT dyplomy i uprawnienia, jakie nadają swoim studentom.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to spółka, która ma utworzyć na Dolnym Śląsku gospodarkę opartą na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Akademia Medyczna we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny oraz województwo dolnośląskie i miasto Wrocław.

Na projekty realizowane przez spółkę EIT+ Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma przekazać ok. 700 mln zł dotacji unijnych. Prezydent Wrocławia wycenia realizację projektów prowadzonych przez spółkę na ok 1 mld. zł. (PAP)

pdo/ abe/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)