Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Wkrótce początek festiwalu "Maj z muzyką dawną"

0
Podziel się:

Ośmiu koncertów w wykonaniu niemieckich, ukraińskich i polskich muzyków
będzie można wysłuchać w trakcie XXII międzynarodowego festiwalu "Maj z muzyką dawną", który 10
maja rozpocznie się we Wrocławiu.

Ośmiu koncertów w wykonaniu niemieckich, ukraińskich i polskich muzyków będzie można wysłuchać w trakcie XXII międzynarodowego festiwalu "Maj z muzyką dawną", który 10 maja rozpocznie się we Wrocławiu.

W trakcie tegorocznej edycji imprezy koncerty będą się odbywały nie tylko w stolicy Dolnego Śląska, ale także w Kłodzku, podwrocławskich Galowicach oraz w pochodzącym z XVII w. pałacu w Łomnicy koło Jeleniej Góry.

"Już od kilku lat staramy się wychodzić z festiwalem poza Wrocław. Bardzo zależało nam także na tym, żeby koncerty odbywały się we wnętrzach z epoki m.in. w kościołach czy właśnie w pałacu" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Kieres.

Impreza rozpocznie się od koncertu niemieckiego chóru "Knabenchor Hannover" pod batutą Jorga Breidinga, który odbędzie się już w piątek we wrocławskim kościele św. Elżbiety. Koncert został zorganizowany w ramach obchodów jubileuszu 20-lecia współpracy Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii. Zespół wykona utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Siergieja Rachmanidowa, a polskim akcentem w repertuarze będą dzieła Krzysztofa Pendereckiego.

W kolejnych dniach melomani będą mogli wysłuchać koncertu z okazji 300. rocznicy beatyfikacji bł. Czesława, patrona Wrocławia oraz koncertu "Idźmy! Śpiewy powstańcze i bardowie polscy. Anno Domini 1863", który został przygotowany przez Jacka Kowalskiego z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Nowością na festiwalu będzie pokaz angielskiego spektaklu dworskiego z czasów panowania króla Jakuba I Stuarta "Lord Hay's Masque". Został on przygotowany przez Zespół Tańca dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego, studentów Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz brytyjski zespół muzyki dawnej "Mercurius Company".

"Spektakl charakteryzuje się bardzo barwnymi kostiumami oraz bogatą choreografią, której towarzyszy oczywiście odpowiednia muzyka. Przedstawienie zostanie wystawione w Oratorium Marianum 17 maja" - mówił Kieres.

W trakcie imprezy będzie można także zobaczyć m.in. pokazy walk rycerskich, które odbędą się w pałacu w Łomnicy. Z kolei na 26 maja, który będzie ostatnim dniem festiwalu, zaplanowany został koncert "Furie, sdegni e vendette". "Będzie to koncert w stylu włoskim, w trakcie którego zaprezentowane zostaną wesołe arie i żartobliwe utwory z repertuaru m.in. Antonio Vivaldiego i Georga Friedricha Haendla" - dodał dyrektor.

Festiwal po raz pierwszy został zorganizowany w 1992 r. jego główną ideą jest promocja muzyki dawnej - od średniowiecza do baroku. W trakcie koncertów utwory są wykonywane według oryginalnych tabulatur i partytur na oryginałach bądź kopiach instrumentów pochodzących z epoki.(PAP)

mic/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)