Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Wystawa polskiej sztuki XVII-XIX w Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

Dzieła Matejki, Malczewskiego oraz Wyspiańskiego można zobaczyć na wystawie
"Sztuka polska XVII-XIX w.", którą w poniedziałek otwarto we wrocławskim Muzeum Narodowym. Otwarcie
ekspozycji to jeden z elementów obchodów 65-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dzieła Matejki, Malczewskiego oraz Wyspiańskiego można zobaczyć na wystawie "Sztuka polska XVII-XIX w.", którą w poniedziałek otwarto we wrocławskim Muzeum Narodowym. Otwarcie ekspozycji to jeden z elementów obchodów 65-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Ekspozycję w nowej aranżacji otwarto po trwającym osiem miesięcy remoncie sal galerii na drugim piętrze budynku muzeum.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, ekspozycja w układzie chronologicznym prezentuje najważniejsze kierunki w polskiej sztuce od XVII do XIX w., począwszy od klasycyzmu po impresjonizm, symbolizm i wczesny ekspresjonizm.

Klasycyzm jest reprezentowany m.in. przez obrazy "Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu w roku 1663" Bernarda Bellotta i "Portret Izabeli Branickiej" pędzla Marcella Bacciarellego. Kolejny okres to prezentacja malarstwa z przełomu XVIII i XIX w. Tu zwiedzający zobaczą dzieła romantyków - Piotra Michałowskiego i Artura Grottgera oraz prace przedstawicieli realizmu m.in. Józefa Brandta, Wojciecha Gersona i Józefa Chełmońskiego.

Na ekspozycji można również zobaczyć płótna Jana Matejki oraz Stanisława Wyspiańskiego. Bogato reprezentowane jest także malarstwo z końca XIX w. i okresu Młodej Polski. Tu można zobaczyć m.in. obrazy Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza i Witolda Wojtkiewicza.

Wystawę malarstwa uzupełniają rzeźby, rzemiosło artystyczne oraz wyroby z porcelany pochodzące z okresu od XVIII do początku XX w. Na ekspozycji prezentowane są również zegary kaflowe z XVII i XVIII w., srebra, platery, numizmaty polskie oraz pamiątki historyczne, m.in. przedmioty osobiste znanych Polaków - Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszki, Macieja Rybińskiego - ostatniego wodza naczelnego Powstania Listopadowego.

Otwarcie wystawy stałej jest jednym z elementów obchodów 65-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Z tej okazji otwarto w poniedziałek również ekspozycję czasową z cyklu "Artyści i mecenasi Muzeum Narodowemu we Wrocławiu".

Zaprezentowano na niej dzieła pochodzące z kolekcji rodziny Hermansdorferów. To wybór dzieł sztuki współczesnej z kolekcji obejmujące ponad 300 eksponatów. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. prace Magdaleny Abakanowicz, Stanisława Fijałkowskiego, Władysława Hasiora, Natalii Lach-Lachowicz, Jana Lebensteina, Zbigniewa Makowskiego, Jerzego Nowosielskiego.

Kolekcję od wielu lat gromadził wieloletni dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego Mariusz Hermansdorfer. Już dawno podjął on decyzję, że cześć kolekcji zostanie przekazana wrocławskiej placówce. "Przechowywana od dawna w Muzeum, częściowo eksponowana na wystawie stałej, na prezentacjach indywidualnych, kolekcja Hermansdorferów dojrzała do pełnego opracowania, pokazania i ofiarowania instytucji, w której pracuję ponad 49 lat" - podkreślił dyrektor.

Kolekcja Hermansdorferów będzie prezentowana do 19 stycznia.(PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)