Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: Wystawa poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

0
Podziel się

Projekty znaczków z wizerunkami Józefa Piłsudskiego i członków Legionów
Polskich z 1921 r. i 1934 r., to niektóre z eksponatów prezentowanych na otwartej w piątek wystawie
we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

bErwLyVx

Projekty znaczków z wizerunkami Józefa Piłsudskiego i członków Legionów Polskich z 1921 r. i 1934 r., to niektóre z eksponatów prezentowanych na otwartej w piątek wystawie we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

Jak poinformowała PAP Karolina Kandut z działu oświatowego wrocławskiego Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ekspozycja została przygotowana z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa została podzielona na dwie części. W pierwszej - filatelistycznej - można zobaczyć m.in. niepokazywane nigdy dotąd projekty znaczków z wizerunkami Józefa Piłsudskiego i członków Legionów Polskich z 1921 r. i 1934 r. "Projekty te nigdy nie doczekały się realizacji" - podała Kandut. Oprócz tego można również zobaczyć inne zbiory filatelistyczne z wizerunkiem marszałka Piłsudskiego, pochodzące z okresu międzywojennego.

bErwLyVz

Na ekspozycji zaprezentowano również tzw. "całostki", czyli karty pocztowe z wydrukowanymi na nich znakami opłat pocztowych, spełniającymi rolę znaczków. To pochodzący z 1938 r. tzw. "Zbiór Dudzińskiego" zatytułowany "Poczta Polowa Legionów", który wcześniej nie był prezentowany publiczności w całości.

Druga cześć wystawy ma charakter stricte historyczny. Zaprezentowano tam eksponaty pochodzące z Muzeum Miejskiego Wrocławia. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. szablę austriacką, która była na wyposażeniu żołnierzy Legionów Polskich oraz kolekcję medali Jana Raszki.

Ekspozycję zatytułowaną "Marszałek Józef Piłsudski i Legiony Polskie" można oglądać do 7 stycznia.(PAP)

pdo/abe/

bErwLyWa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)