Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Wystawa "Szlachetne zdrowie" jedną z atrakcji Nocy Muzeów

0
Podziel się:

Wystawa "Szlachetne zdrowie", na której można zobaczyć zabytki związane z
dawną medycyną: sprzęty apteczne, lekarskie, naczynia do przechowywania leków, np. proszku z mumii,
jest jedną z atrakcji Nocy Muzeów we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Wystawa "Szlachetne zdrowie", na której można zobaczyć zabytki związane z dawną medycyną: sprzęty apteczne, lekarskie, naczynia do przechowywania leków, np. proszku z mumii, jest jedną z atrakcji Nocy Muzeów we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka tej placówki Anna Kowalów, na wystawie można zobaczyć m.in. wielkie ceramiczne naczynie przeznaczone na najsłynniejszy lek wszech czasów mithridatium. To specyfik stosowany od starożytności do XVIII w. (na Bliskim Wschodzie stosuje się go nadal). Wynaleziony został przez króla Pontu Mitrydatesa VI Eupatora ok. 132-63 r. p.n.e., zawierał 89 składników i uważany był za panaceum na wszelkie trucizny a także na wrzody, suchoty, bezpłodność i melancholię.

Inne z naczyń pokazywanych na wystawie przeznaczone było na kolejny niezwykły lek "Mumia Vera", czyli "proszek mumiowy". Stosowany także "na wszystko". Popularny był od XII do XVII w. Oprócz tego na wystawie znalazły się drewniany stetoskop z początku XX w. czy woskowe odlewy - twarz trędowatego i maska pośmiertna słynnej Nieznajomej z Sekwany - młodej kobiety o tajemniczym "uśmiechu Giocondy" wyłowionej z rzeki ok. 1880.

Wystawie będą towarzyszyć wykłady m.in. o "Portrecie brodatej Marii Antonii", która w XVII w. objeżdżała europejskie dwory prezentując swój niezwykły zarost.

W placówce pomyślano też o miłośnikach sztuki najnowszej. W ramach odbywającego się we Wrocławiu XIV Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów można zobaczyć w Muzeum Narodowym prezentację "Alternative Night Performance".

Z kolei wrocławskie Muzeum Etnograficzne przygotowało ofertę muzyczną. Zaprezentowane zostaną pieśni polskie, ukraińskie i rosyjskie oraz tańce hinduskie i muzułmańskie.

Przejażdżka dyliżansem z XIX w. oraz wnętrza muzealne, po których przechadzają się postaci ubrane w stroje z epoki to cześć atrakcji przygotowanych przez wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Zwiedzający placówkę będą mogli wziąć udział w sesji zdjęciowej w dwóch specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach, których tło stanowią zabytkowe przedmioty.

Bogatą kolekcję grafik oraz obrazów, pochodzących z prywatnych zbiorów światowej sławy tancerza Vladimira Malakhova można obejrzeć w Muzeum Historycznym w Pałacu Królewskim. Na wystawie znalazły się m.in. licząca kilkanaście dzieł seria obrazów autorstwa ukraińskiego malarza Davida Burliuka oraz seria grafik przedstawiających projekty kostiumów operowych i teatralnych autorstwa malarza oraz projektanta scenografii i kostiumów Leona Baksta.

Natomiast wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej udostępnił zwiedzającym część swego archiwum oraz dwie wystawy. Na pierwszej można zobaczyć ulotki, plakaty oraz listy i anonimy, które dokumentują opór społeczny wobec systemu komunistycznego w Polsce w latach 1945-1989. Druga zaś poświęcona jest żołnierzom wyklętym na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.(PAP)

pdo/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)