Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Wystawa "Tatarzy - muzułmanie na ziemiach Rzeczypospolitej"

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o drugiej wystawie w Muzeum Etnograficznym
#

# dochodzi informacja o drugiej wystawie w Muzeum Etnograficznym #

19.11. Wrocław (PAP) - Dywany modlitewne, muhiry czyli ozdoby z napisami koranicznymi, elementy stroju imama - to jedne z eksponatów, które znalazły się na wystawie "Tatarzy - muzułmanie na ziemiach Rzeczypospolitej" we wrocławskim Muzeum Etnograficznym.

Jak poinformowała PAP w sobotę rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, osadnictwo tatarskie na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego zapoczątkował Książę Witold pod koniec XV w.

"Tatarzy zamieszkali głównie w sąsiedztwie warownych grodów Wilna, Grodna i Trok. W zamian za służbę konną w wojsku zostali obdarzeni przywilejami stanu rycerskiego, otrzymali też zgodę na pozostanie przy swojej religii i wznoszenie świątyń muzułmańskich. Uczestniczyli we wszystkich najważniejszych działaniach wojennych Rzeczypospolitej, od bitwy pod Grunwaldem po II wojnę światową" - powiedziała rzeczniczka.

Na wystawie oprócz m.in. dywanów modlitewnych, elementów stroju imama, dokumentów i fotografii znalazły się także 22 plansze przedstawiające historię i kulturę polskich Tatarów. "Z plansz pokazanych na wystawie można się będzie dowiedzieć m.in. jak wyglądają muzułmańskie śluby i pogrzeby, na czym polega obrządek azan i co to jest tamga" - dodała Kowalów.

Znajdujące się na wystawie eksponaty pochodzą z Muzeum Historycznego - oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wystawa była już prezentowana m.in. w Kairze, Tunisie, Islamabadzie oraz w Palermo i została przygotowana przez Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Muzeum Historyczne - Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

W sobotę otwarto także drugą wystawę poświęconą Tatarom w Muzeum Etnograficznym. Składa się na nią ponad 20 obrazów Elwiry Sobolewskiej-Waliszewskiej przedstawiających stare tatarskie meczety. Jak poinformowała Kowalów, wśród prezentowanych budowali najbogatszą architekturę ma meczet w Dowbuciszkach na Wileńszczyźnie, który artystka wyróżniła poprzez zastosowanie większego formatu.

Natomiast meczety w Mińsku i Kownie, które przypominają świątynie arabskie, przedstawione zostały w bogatszej kolorystycznie wersji, która akcentuje ich wschodni charakter. "Starałam się przede wszystkim wyeksponować drewnianą architekturę meczetów, ich prostotę, skromność. Najczęściej są to budowle prostokątne z centralnie ustawionym minaretem" - tłumaczyła Sobolewska-Waliszewska.

Wszystkie obrazy powstały kilka lat temu z okazji obchodów 80 - lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego na zamówienie Muftiego Tomasza Miśkiewicza, jednak artystka po raz pierwszy zainteresowała się tym tematem dużo wcześniej, a pierwsze meczety namalowała już w 1989 r.

Wystawy powstały z okazji jubileuszu 85-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego.(PAP)

mic/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)