Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Wystawa w 25-lecie powstania Międzyszkolnego Komitetu Oporu

0
Podziel się:

"Młodzież przeciw komunie" to tytuł wystawy upamiętniającej 25-lecie
powstania Międzyszkolnego Komitetu Oporu, którą od piątku można obejrzeć na wrocławskim Rynku. W
otwarciu ekspozycji uczestniczył kandydat na prezydenta Kornel Morawiecki.

"Młodzież przeciw komunie" to tytuł wystawy upamiętniającej 25-lecie powstania Międzyszkolnego Komitetu Oporu, którą od piątku można obejrzeć na wrocławskim Rynku. W otwarciu ekspozycji uczestniczył kandydat na prezydenta Kornel Morawiecki.

Wystawa składa się z trzech kolumn w kształcie liter MKO. Przedstawiono na nich w formie tekstu i komiksowych obrazków początki i działalność wrocławskiego Międzyszkolnego Komitetu Oporu, który powstał w styczniu 1985 r.

Morawiecki, który był założycielem "Solidarności Walczącej", podziękował młodzieży, która w latach 80. stawiała opór ówczesnej władzy. "To był trudny czas, kiedy wchodziliście w walkę z komuną. Czas zmęczenia konspiracją. Ludzie z +Solidarność+ i +Solidarności Walczącej+ byli zmęczeni brakiem sukcesów i wtedy weszliście wy, młodzi ludzie. Tchnęliście swoją energię i bezkompromisowość, dzięki wam to się po paru latach udało" - mówił Morawiecki.

Jednocześnie zwrócił się do zebranych na wernisażu, aby "zauważyli, że po obaleniu komuny panuje zakłamany, niesprawiedliwy i nieudolny systemu Okrągłego Stołu". "Chciałem was prosić o pomoc w obaleniu tego systemu Okrągłego Stołu" - powiedział kandydat na prezydenta.

Międzyszkolny Komitet Oporu (MKO) powstał w styczniu 1985 r. we Wrocławiu. Wchodził w skład Federacji Młodzieży Walczącej, skupiającej młodzieżowe organizacje podziemne z niemal całego kraju. Po wejściu w 1989 r. do Ruchu Młodzieży Niezależnej, obejmowała swoim zasięgiem cały Dolny Śląsk.

MKO współpracował z wieloma organizacjami podziemnymi m.in.: Regionalnym Komitetem Strajkowym, "Solidarnością Walczącą", Niezależnym Zrzeszeniem Studentów czy ruchami "Pomarańczowa Alternatywa" i "Wolność i Pokój". Od 1989 r. działał jawnie w strukturach Niezależnej Unii Młodzieży Szkolnej pod zmienioną nazwą na Międzyszkolny Komitet Uczniowski.

Podstawowe formy działalności organizacji obejmowały: wydawanie własnych pism, kolportaż nielegalnych wydawnictw, akcje ulotkowe, malowanie murów hasłami antykomunistycznymi, organizowanie manifestacji. Organizowano również różne form samokształcenia młodzieży. Szczególną uwagę skupiono na wydawaniu własnego pisma "Szkoła Podziemna", którego tytuł w późniejszym okresie zmieniono na "Szkoła".

MKO podejmował liczne akcje protestacyjne, w tym, między innymi: tzw. "milczące przerwy" w rocznicę 13 grudnia - dnia ogłoszenia stanu wojennego, akcje upamiętniające wydarzenia z marca 1968 r., zbrodnię katyńską, akcje na rzecz uwolnienia więźniów politycznych. (PAP)

pdo/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)