Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Wystawy europejskiego i japońskiego oręża w Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

Kolekcję ponad 600 eksponatów związanych z historią europejskiego i
japońskiego oręża można zobaczyć na dwóch wystawach, przygotowanych przez wrocławskie Muzeum
Narodowe.

Kolekcję ponad 600 eksponatów związanych z historią europejskiego i japońskiego oręża można zobaczyć na dwóch wystawach, przygotowanych przez wrocławskie Muzeum Narodowe.

Jak powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor muzeum Mariusz Hermansdorfer, pierwsza z przygotowanych wystaw nosi tytuł "Oręż europejski w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu" i jest prezentacją kolekcji broni znajdującej się w zbiorach placówki. "Składa się z ok. 500 eksponatów i stanowi tylko fragment całej naszej dużej kolekcji, która liczy ok. 2 tys. zabytków" - mówił dyrektor.

Na ekspozycji znalazły się m.in. zbroje i broń powstałe w okresie od wczesnego średniowiecza do drugiej połowy XIX w. Można na niej zobaczyć m.in. hełm zbroi rycerskiej z XVI w. czy sztucer z XIX w. który został zdobyty przez wojska pruskie pod Waterloo z polowego powozu Napoleona I Bonaparte.

"Ekspozycja jest pewną ilustracją przemian zachodzących w kulturze uzbrojenia od XII do XIX w. Zaczyna się od średniowiecznego etosu rycerskiego, a następnie przedstawia kolejne zjawiska związane z kulturą militariów zarówno na polach bitew, jak i w świecie myślistwa czy sportów strzeleckich" - tłumaczył kurator wystawy Jacek Witecki.

Wystawę europejskiego oręża będzie można oglądać od 25 czerwca do 29 września.

Druga z przygotowanych przez muzeum prezentacji nosi tytuł "Sztuka w służbie samurajów" i składa się z ok. 120 elementów. Na wystawie znalazły się m.in. kompletne samurajskie zbroje, elementy oprawy mieczy oraz przedmioty używane przez samurajów w życiu codziennym np. pudełka na lekarstwa czy futerał do przechowywania miecza. Zabytki pochodzą z okresów Edo (1600-1867) i Meiji (1868-1912).

"Oprócz wspaniałej techniki wyrobu chciałam także pokazać urodę prezentowanych przedmiotów. Widać tutaj pewien dualizm, bardzo charakterystyczny dla kultury japońskiej. Z jednej strony mamy odważnego, okrutnego wojownika, który okazuje się też wrażliwym na piękno estetą. Sztuka była dla samurajów przeciwwagą dla krwawego rzemiosła, a artyzm oręża miał dla nich wielki urok nawet w obliczu śmierci" - podkreśliła kuratorka wystawy Dorota Róż-Mielecka.

Ekspozycję uzupełniają drzeworyty z serii "Z życia bohaterów Taiheiki" oraz film z japońskiego Muzeum Mieczy w Seki prezentujący m.in. tradycyjną metodę wytwarzania japońskiego miecza. Znalazły się na niej przedmioty pochodzące ze zbiorów wrocławskiej placówki oraz eksponaty wypożyczone z Muzeów Narodowych Krakowa, Poznania i Warszawy.

Wystawę przedmiotów japońskich można oglądać od poniedziałku do listopada 2014 r.(PAP)

mic/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)