Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: "Zaginione Atelier", wystawa zdjęć zaginionych obrazów Heyducka

0
Podziel się:

30 zdjęć zaginionych obrazów Georga Paula Heyducka znalazło się na wystawie
"Zaginione Atelier", którą od piątku można oglądać w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. To pierwsza w
historii placówki prezentacja zdjęć obrazów, które bezpowrotnie zaginęły w 1945 r.

30 zdjęć zaginionych obrazów Georga Paula Heyducka znalazło się na wystawie "Zaginione Atelier", którą od piątku można oglądać w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. To pierwsza w historii placówki prezentacja zdjęć obrazów, które bezpowrotnie zaginęły w 1945 r.

Jak poinformowała PAP Ewa Pluta, rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, któremu podlega Pałac Królewski organizując tę wystawę muzeum chce przypomnieć, że przed wojną istniały pracownie wielu wrocławskich artystów pełne dzieł, które bezpowrotnie zaginęły w 1945 r.

"Prace Georga Heyducka miały więcej szczęścia, zanim zniszczono atelier, udało się sfotografować obrazy. Zdjęcia wykonał w 1944 r. wrocławski księgarz Alfred Gase, dobry przyjaciel Heyducka. Być może przy okazji malowanie jego portretu przez artystę" - mówiła Pluta.

Pracownia Heyducka znajdował się w budynku wrocławskie Akademii Sztuk Pięknych przy Wzgórzu Polskim w centrum Wrocławia. W trakcie oblężenia "Festung Breslau" budynek został zniszczony, a atelier Heyducka podzieliło los innych pracowni i zostało zniszczone, najprawdopodobniej spłonęło. Sam artysta opuścił swoje mieszkanie już w lutym 1945 r., zostawiając ukończone obrazy w pracowni. Ale zdjęcia w formie 30 kolorowych przeźroczy przetrwały do naszych czasów, wywiezione przez Gase w kwietniu lub maju 1945 r. do Lohr nad Menem.

Gase, wielki pasjonat fotografii, starannie zabezpieczył kolorowe przeźrocza przed zniszczeniem. Po wojnie odnalazł Heyducka i podarował mu jego "zaginione obrazy".

Dziś są one cenną pamiątką nie tylko po samym malarzu, ale także po wrocławskiej szkole malarstwa tamtego okresu, bowiem poza kilkudziesięcioma obrazami znajdującymi się w kolekcjach muzealnych i prywatnych, nie zachowało się wiele dzieł wrocławskich artystów tamtego okresu.

Georg Paul Heyduck urodził się w 1898 r. w Gliwicach, w 1913 r. rozpoczął studia na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, które kontynuował w Dsseldorfie i Monachium. Po ich skończeniu w 1924 r. pracował jako nauczyciel w prywatnej Szkole Sztuki Langer - Schlaffke we Wrocławiu oraz jako wolny malarz. Brał udział w licznych wystawach m.in. w Berlinie i Wiedniu.

W 1945 r. wyjechał z Wrocławia do Bawarii, a rok później został nauczycielem w Państwowej Szkole Rzemiosła w Kassel. Zmarł w Kassel w 1962 r.

Wystawę będzie można oglądać do 3 grudnia. (PAP)

umw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)