Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Zakończono renowację unikatowej kolekcji witraży

0
Podziel się:

Zakończyła się konserwacja unikatowego zbioru 86 witraży z kolekcji Muzeum
Narodowego we Wrocławiu. Zbiór obejmuje witraże powstałe od średniowiecza do początków XX. w.
Większość z nich pochodzi z budowli sakralnych Wrocławia i innych miejscowości Dolnego Śląska.

Zakończyła się konserwacja unikatowego zbioru 86 witraży z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zbiór obejmuje witraże powstałe od średniowiecza do początków XX. w. Większość z nich pochodzi z budowli sakralnych Wrocławia i innych miejscowości Dolnego Śląska.

Konserwacja witraży była prowadzona przez rok, ale przygotowania do niej trwały kilkanaście lat - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej kustosz Działu Szkła Muzeum Narodowego we Wrocławiu Elżbieta Gajewska-Prorok.

Była to pierwsza renowacja tego typu dzieł sztuki na tak szeroką skalę w Polsce. Renowacji zbioru towarzyszyło wiele problemów natury konserwatorskiej. "Części do niektórych witraży trzeba było zamawiać w hucie w Niemczech, gdyż tylko tam mogły powstać" - tłumaczyła kustosz.

Konserwacji poddano wszystkie z 86 witraży i zbiorów witrażowych znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Większość z nich pochodzi z budowli sakralnych Wrocławia i innych miejscowości Dolnego Śląska. Część z tej kolekcji pochodzi z dawnych zbiorów wrocławskiego Muzeum Starożytności Śląskich; inne zostały przekazane wrocławskiemu Muzeum Narodowemu w latach 60. i 70. XX w przez konserwatora wojewódzkiego.

"O niezwykłości tego zbioru świadczy choćby fakt, że znajdują się w nim witraże z wrocławskiego kościoła św. Krzysztofa, który w czasie wojny był zniszczony w 90 procentach" - mówił dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski.

Witraże z kościoła św. Krzysztofa należą, obok innych pochodzących z okresu renesansu, do najcenniejszych zabytków w kolekcji wrocławskiego muzeum. Zostały one wykonane w 1586 r. Przedstawiają herby rodów ówczesnych mieszczan. W kolekcji znajduje się również witraż z godłem sukienników z 1551 r., który jest największym witrażem renesansowym w Polsce.

Najstarszym eksponatem w tej kolekcji jest pochodzący z okresu średniowiecza witraż przedstawiający zwiastowanie i postaci świętych. Powstał on na trenie Austrii, a na Dolny Śląsk trafił w XIX w. Sprowadził go właściciel zamku w Grodźcu.

Konserwacja witraży była możliwa dzięki dotacji w wysokości ponad 130 tys. zł, jaką udzieliło placówce Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W listopadzie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zostanie otwarta czasowa wystawa "Mistrzowie światła", prezentująca kolekcję witraży poddanych renowacji.(PAP)

pdo/ agz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)