Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Żołnierze grupy KAIA wrócili z Afganistanu

0
Podziel się:

Po półrocznej misji w Afganistanie do Polski wróciło ponad 70 polskich
żołnierzy. Uroczyste powitanie wojskowych odbyło się we wtorek na terenie 3. Bazy Lotniczej we
Wrocławiu.

Po półrocznej misji w Afganistanie do Polski wróciło ponad 70 polskich żołnierzy. Uroczyste powitanie wojskowych odbyło się we wtorek na terenie 3. Bazy Lotniczej we Wrocławiu.

W Afganistanie żołnierze wchodzili w skład Wojskowego Portu Lotniczego w Kabulu, tzw. grupy KAIA (Kabul Afghanistan International Airport). W misji udział wzięli głównie nawigatorzy, kontrolerzy ruchu lotniczego, specjaliści służby inżynieryjno-lotniczej, żandarmi i saperzy.

Jak powiedział PAP zastępca dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Sławomir Dygnatowski, okres, w którym Polski kontyngent kierował lotniskiem, był bardzo trudny i wymagający, ponieważ przypadł m.in. na czas wyborów prezydenckich w Afganistanie.

"W tym czasie obsługiwanych było ok. 400 operacji lotniczych na dobę, ale nasi żołnierze zrealizowali wszystkie postawione przed nimi zadania. Jeśli okaże się, że ponownie będziemy musieli pełnić służbę w Kabulu, to jesteśmy na to doskonale przygotowani" - mówił Dygnatowski.

Do głównych zadań polskiego kontyngentu należało m.in. kierowanie wojskowymi i cywilnymi lotami oraz koordynacja przestrzeni powietrznej wokół lotniska. W ciągu półrocznej misji obsłużono ponad 56 tys. operacji powietrznych.

Dowódca grupy KAIA płk Wojciech Pikuła przyznał, że służba na lotnisku w Kabulu bardzo różniła się od pracy w Polsce, a do najtrudniejszych zadań należało m.in. zarządzanie ruchem lotniczym. "Oprócz dużej ilości lotów należy także wziąć pod uwagę rożne typy samolotów, z których część nie spełniała podstawowych standardów bezpieczeństwa i nie mogłaby latać w Europie" - mówił Pikuła.

Pytany o kwestię bezpieczeństwa żołnierzy i lotniska Pikuła odpowiedział, że każdy z uczestników misji miał świadomość, iż w każdej chwili może się zdarzyć coś niespodziewanego. "W Kabulu często zdarzały się wybuchy i strzelaniny. Na teren lotniska były próby nielegalnego wjazdu, zdarzył się jeden atak samobójczy. Były też ostrzały, ale szczęśliwie nie trafiły na teren bazy" - dodał dowódca.

Polacy przejęli dowodzenie nad portem lotniczym 1 kwietnia od Węgrów. Ich misja zakończyła się 1 października, a obowiązki zostały przekazane Hiszpanom.

Wszyscy uczestnicy misji zostali odznaczeni "Gwiazdą Afganistanu".

Międzynarodowy Port Lotniczy w kabulu jest największym lotniskiem w Afganistanie. Jest obsługiwany przez 300 żołnierzy NATO i 800 pracowników cywilnych. Dziennie odbywa się tam ok. 350 startów i lądowań.(PAP)

mic/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)