Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocławscy samorządowcy: przy budowie aquaparku nie było nieprawidłowości

0
Podziel się:

Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj zapewnił w
piątek, że we wstępnym protokole CBA, przedstawionym urzędnikom
miejskim w związku z kontrolą dotyczącą budowy aquaparku, nie ma
zarzutów ani nawet podejrzeń korupcyjnych. Kontrola jeszcze trwa.

Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj zapewnił w piątek, że we wstępnym protokole CBA, przedstawionym urzędnikom miejskim w związku z kontrolą dotyczącą budowy aquaparku, nie ma zarzutów ani nawet podejrzeń korupcyjnych. Kontrola jeszcze trwa.

Chodzi o kontrolę, jaką Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi od kilku miesięcy w związku z ewentualnymi nieprawidłowościami przy procedurze zawiązania spółki Wrocławski Park Wodny oraz wyborze partnera - InterSPA - do tej spółki.

Piątkowa "Polska - Gazeta Wrocławska" poinformowała, że zdaniem CBA wrocławscy urzędnicy dopuścili się nieprawidłowości, przygotowując budowę aquaparku. Według gazety, CBA zarzuca urzędnikom niegospodarność i mało przejrzyste procedury wyboru partnera do przygotowania i prowadzenia inwestycji.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, odnosząc się do tych informacji na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zaznaczył, że kontrola nie została jeszcze zakończona, jednak wstępne wnioski wyciekły z magistratu.

"Jesteśmy w trochę trudnej sytuacji, ponieważ kontrola się jeszcze nie zakończyła. Zgodnie z obyczajem i obowiązującymi przepisami, został sporządzony wstępny roboczy protokół. Właścicielem tego protokołu jest CBA, nie my. Zgodnie z procedurą myśmy odpowiedzieli na ten roboczy protokół informując CBA, że wywód przedstawiony przez nich jest całkowicie błędny. Teraz CBA ma czas do namysłu, aby - nie wiem, w jakim czasie - przedstawić nam protokół pokontrolny z pewnymi rozstrzygnięciami. Dopiero ten protokół będzie przedmiotem dyskusji publicznych i dalszych postępowań" - tłumaczył Dutkiewicz dziennikarzom.

Przedstawicielka kancelarii prawnej CWWU, zajmującej się sprawami partnerstwa publiczno-prawnego, Małgorzata Węgrzyn-Wysocka powiedziała na konferencji, że przedmiotem kontroli CBA były procedury zawiązania spółki Wrocławski Park Wodny oraz wyboru partnera do tej spółki. Procedury te badano pod kątem zgodności z ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym.

"Czynności, które były kontrolowane, miały miejsce na początku roku 2004, natomiast ustawa ta została wprowadzona do polskiego systemu prawnego w październiku 2005 r.(...) Ponadto w prawie wspólnotowym nie istniały żadne wiążące regulacje ani określone procedury dotyczące wyboru podmiotów prywatnych do współpracy z samorządami. W związku z tym musimy stwierdzić, że wszelkie zarzuty czy ustalenia w tej kontroli są błędne i niewiarygodne, ponieważ dotyczyły one weryfikacji zgodności z procedurami, które nie obowiązywały" - mówiła Węgrzyn-Wysocka.

Kancelaria CWWU sporządziła też dla władz miasta opinię w sprawie dotrzymania zobowiązań i uregulowań prawnych przy wyborze InterSPA i zawiązaniu spółki Wrocławski Park Wodny. Stwierdzono w niej, że miasto dotrzymało wszelkich wymaganych prawem zobowiązań. Nie ma - powiedziała Węgrzyn-Wysocka - "żadnych podstaw prawnych do formułowania jakichkolwiek zarzutów związanych z zawiązaniem spółki i wyboru InterSPA".

Sprawę budowy wrocławskiego aquaparku bada też prokuratura. Jak powiedziała PAP w piątek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus, śledztwo toczy się od listopada 2007 roku i dotąd nie postawiono nikomu żadnych zarzutów.

Podsumowując konferencję Dutkiewicz podkreślił, że w związku z budową aquaparku nic złego się nie stało. "Jesteśmy głęboko przekonani, że w ostatecznym raporcie, który będzie nam przedłożony przez CBA, właśnie takie znajdziemy stanowisko" - dodał.(PAP)

umw/ iwe/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)