Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korupcja
06.03.2009 12:24

Wrocławski adwokat podejrzany o korupcję

Adwokat Piotr J. z Wrocławia podejrzany o wręczenie łapówki prokuratorowi i oszustwo został zatrzymany. W piątek lubelski sąd podejmie decyzję o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Adwokat Piotr J. z Wrocławia podejrzany o wręczenie łapówki prokuratorowi i oszustwo został zatrzymany. W piątek lubelski sąd podejmie decyzję o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi lubelska delegatura Prokuratury Krajowej. Jej naczelnik Andrzej Markowski powiedział w piątek PAP, że Piotrowi J. postawiono dwa zarzuty - oszustwa oraz wręczenia korzyści majątkowej "osobie pełniącej wówczas funkcję prokuratora Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu".

Markowski nie chciał ujawniać szczegółów zarzutów. Zaznaczył tylko, że "tłem sprawy jest toczące się wówczas postępowanie karne".

Zatrzymanie Piotra J. ma związek z prowadzonym od wielu miesięcy śledztwem dotyczącym korupcji wśród przedstawicieli organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości we Wrocławiu.

W styczniu ub. roku o korupcję, ujawnianie informacji ze śledztw i utrudnianie ich prowadzenia oskarżony został prokurator z wrocławskiej prokuratury apelacyjnej Zbigniew Sz. Postawiono mu łącznie 14 zarzutów dotyczących m.in. przyjmowania korzyści majątkowych i osobistych. Zbigniew Sz. w latach 2003-2005 miał otrzymać 44 tys. zł łapówek i żądać dalszych 55 tys. zł.

Ponadto w 1998 r. miało dojść do kontaktu seksualnego prokuratora z osobą, która miała status podejrzanej w jednej ze spraw prowadzonych w Prokuraturze Rejonowej w Legnicy. Zbigniew Sz. jest aresztowany. Jego proces toczy się przed Sądem Okręgowym w Poznaniu.

Zarzuty korupcyjne postawiono też m.in. trzem adwokatom - Wojciechowi K., Pawłowi W. i Zbysławowi Ś. Lubelska Prokuratura Apelacyjna (która prowadziła to śledztwo przed utworzeniem delegatur Prokuratury Krajowej) informowała wówczas, że adwokaci, powołując się na wpływy wśród prokuratorów i sędziów, mieli podejmować się "załatwienia" korzystnych decyzji dla osób, które w sprawach prowadzonych przez dolnośląskich prokuratorów występowały w charakterze podejrzanych, oskarżonych lub skazanych. Nie zawsze byli to ich klienci. (PAP)

ren/ itm/ jbr/

Tagi: korupcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz