Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
knf
25.11.2009 15:43

WSA: KNF była bezczynna w sprawie zezwolenia na utworzenie BOK

Komisja Nadzoru Finansowego była bezczynna w sprawie zezwolenia na utworzenie Banku Oszczędnościowo-Kredytowego - uznał w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. O zgodę wnioskowały instytucje związane ze SKOK-ami. KNF tłumaczy, że rozstrzygnięcie w tej sprawie Komisja zaplanowała na czwartek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Komisja Nadzoru Finansowego była bezczynna w sprawie zezwolenia na utworzenie Banku Oszczędnościowo-Kredytowego - uznał w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. O zgodę wnioskowały instytucje związane ze SKOK-ami. KNF tłumaczy, że rozstrzygnięcie w tej sprawie Komisja zaplanowała na czwartek.

Rzecznik prasowy Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Andrzej Dunajski poinformował, że WSA zobowiązał KNF do wydania decyzji w sprawie zgody na utworzenie banku w terminie 30 dni od daty otrzymania uzasadnienia. Komisja ma też ponieść koszty postępowania w wysokości 391 zł.

Chodzi o wniosek Krajowej SKOK, Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK i Towarzystwa Ubezpieczeniowego SKOK Życie o ponowne rozpoznanie sprawy i wydanie zezwolenia na utworzenie Banku Oszczędnościowo-Kredytowego. Zgodnie z komunikatem Krajowej SKOK wniosek złożono w grudniu 2004 r. W sierpniu ubiegłego roku KNF odmówiła. Wnioskodawcy wystąpili o ponowne rozpatrzenie sprawy.

"Wniosek ten do tej pory nie został rozpoznany, co było przedmiotem rozstrzygniętej w dniu dzisiejszym skargi na bezczynność organu państwowego. (...) Mamy do czynienia z najdłużej toczącym się postępowaniem licencyjnym w Polsce dotyczącym utworzenia banku" - wyjaśnia Dunajski.

Komisja Nadzoru Finansowego wyjaśnia, że sprawa wniosku o zgodę na utworzenie BOK miała być przedmiotem posiedzenia KNF w czwartek 26 listopada. Sąd był o tym informowany. "Postępowania w sprawie zgody na utworzenie banku należą do najbardziej skomplikowanych spraw prowadzonych przez KNF. Wyniki postępowania w sprawie BOK są powiązane ze sprawami dotyczącymi innych podmiotów należących do systemu SKOK" - poinformowała Katarzyna Biela z urzędu KNF.

Andrzej Dunajski napisał w komunikacie, że w związku z wyrokiem WSA, podmioty starające się o zgodę na utworzenie BOK rozważają możliwość wystąpienia o odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa.

Według niego, podstawowym celem utworzenia Banku Oszczędnościowo Kredytowego jest poprawa efektywności podmiotów systemu SKOK. "Włączenie Banku Oszczędnościowo Kredytowego w struktury przepływów finansowych systemu SKOK, będzie dla poszczególnych jej elementów czynnikiem poprawiającym jej konkurencyjność i efektywność działania. Kasy nie będą skazane na obsługę przez swoją konkurencję" - napisano w komunikacie.

Bank miałby podlegać przepisom prawa bankowego i świadczyć usługi dla ograniczonej liczby podmiotów. Nie obsługiwałby członków kas, byłby wyłącznie bankiem korporacyjnym działającym w systemie SKOK. "Rozwiązania takie są praktycznie stosowane w wielu krajach, gdzie działają kasy spółdzielcze (unie kredytowe), m.in. w USA i Kanadzie" - wyjaśnił Dunajski.(PAP)

mmu/ bos/ jbr/

Tagi: knf, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz