Notowania

wiadomości
22.04.2011 12:31

"WSJ": Rozmowy na temat pozostania w Iraku 10 tys. żołnierzy USA

Stany Zjednoczone i Irak prowadzą negocjacje na temat pozostania ok. 10 tys. żołnierzy amerykańskich w Iraku po planowanym na koniec bieżącego roku terminie wycofania z tego kraju wszystkich sił USA - pisze w piątek dziennik "Wall Street Journal".

Podziel się
Dodaj komentarz

Stany Zjednoczone i Irak prowadzą negocjacje na temat pozostania ok. 10 tys. żołnierzy amerykańskich w Iraku po planowanym na koniec bieżącego roku terminie wycofania z tego kraju wszystkich sił USA - pisze w piątek dziennik "Wall Street Journal".

Cytując przedstawicieli władz amerykańskich gazeta informuje, że dowódcy wojsk USA są zwolennikami pozostawienia w Iraku części oddziałów, by zwiększyć bezpieczeństwo tego kraju i uniemożliwić Iranowi rozszerzenie wpływów w Bagdadzie.

"WSJ" ocenia, że prowadzone rozmowy są niewygodne dla władz obu krajów. Amerykanie chcą bowiem zakończyć swoją obecność w Iraku, a Irakijczycy obawiają się, że jeśli wojska USA pozostaną, to w kraju mogą znów wybuchnąć napięcia między szyitami i sunnitami oraz protesty przypominające te, które ogarnęły w ostatnich miesiącach kraje arabskie.

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA admirał Mike Mullen przybył w czwartek do Bagdadu i wezwał irackich przywódców, by w najbliższym czasie przyspieszyli rozmowy, jeśli chcą, by amerykańskie siły pozostały w kraju dłużej niż do końca 2011 roku - pisze "WSJ".

Jednak, jak wskazuje dziennik, taki plan wymaga zgody prezydenta USA Baracka Obamy. "Nie spełniając wyborczej obietnicy wycofania wojsk z Iraku, Obama mógłby napotkać polityczny opór" - zauważa "WSJ". Z kolei, "jeśli USA wycofają się z Iraku, a kraj ogarnie fala przemocy, prezydent może stanąć w obliczu trudnych pytań ze strony Republikanów na temat tego, czy Stany Zjednoczone nie oceniły błędnie możliwości Iraku".

Obecnie w Iraku stacjonuje 47 tys. żołnierzy amerykańskich, którzy na podstawie obustronnego porozumienia mają opuścić kraj do końca bieżącego roku. Od zakończenia misji bojowej w sierpniu 2010 roku amerykańskie oddziały zajmują się doradzaniem i szkoleniem irackich sił.

"Irackie wojsko ma niewiele broni ciężkiej i nie posiada prawie żadnych samolotów bojowych. USA planują sprzedać Irakowi zaawansowane systemy radarowe (...) oraz samoloty F-16 (...)" - pisze "WSJ". Przedstawiciele władz USA podkreślają, że Irakijczycy będą potrzebować dodatkowych szkoleń, by opanować ten sprzęt. (PAP)

jhp/ ap/

int.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz