Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wspólna wystawa Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Tate Modern w Londynie

0
Podziel się:

"Stage and Twist" to tytuł wspólnej wystawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i
Tate Modern w Londynie. Widzowie zobaczą prace młodych artystów z Polski i Rumunii - Anny Molskiej
i Cipriana Muresana, którzy krytycznie odniosą się do tradycji awangardy artystycznej.

"Stage and Twist" to tytuł wspólnej wystawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Tate Modern w Londynie. Widzowie zobaczą prace młodych artystów z Polski i Rumunii - Anny Molskiej i Cipriana Muresana, którzy krytycznie odniosą się do tradycji awangardy artystycznej.

"Wystawa zaprezentuje prace odnoszące się głównie do sytuacji regionu, w którym żyjemy - Europy Środkowo-Wschodniej. Są one pewnego rodzaju sejsmografem nastrojów społecznych, które tutaj można zaobserwować" - powiedziała w środę PAP Magda Lipska z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, która wspólnie z Capucine Perrot z Tate Modern będzie kuratorem ekspozycji.

"Inspirujący jest język tych prac. To świadomy język kontestacji, który odwołuje się do tradycji sztuki awangardowej, ale także do konkretnych wydarzeń historycznych, szczególnie z okresu transformacji. Artyści opowiadają o tych wydarzeniach z dużym dystansem i poczuciem humoru" - dodała.

Ekspozycja będzie najpierw zaprezentowana w Londynie w dniach od 25 maja do 14 października 2012 r., a następnie w Warszawie - od 17 stycznia do 28 lutego 2013 r.

Na wystawie widzowie zobaczą filmy Molskiej, m.in. "Tangram", w którym artystka odwołuje się do rosyjskiej awangardy artystycznej oraz wpisanego weń założenia, że sztuka może zmieniać społeczeństwo. "Tangram" przedstawia parę młodych, muskularnych mężczyzn, którzy na białej przestrzeni podłogi układają z chińskiego tangramu "Czarny kwadrat" Kazimierza Malewicza z 1915 r. - jedno z najważniejszych przedstawień rosyjskiej awangardy XX w. "W ten sposób artystka w bardzo ciekawy sposób pyta o to, co sztuka awangardowa znaczy dla nas dzisiaj" - tłumaczyła Lipska.

W pracy "W=F*s(Praca) i P=W:t (Moc)" artystka zaprosiła grupę robotników z okolic Orońska (znajduje się tam Centrum Rzeźby Polskiej) do ustawienia w szczerym polu piramidalnej rzeźby. Po skończonej pracy robotnicy dumnie pozują na rzeźbie nawiązując do słynnego zdjęcia Aleksandra Rodczenki "Piramida męska" z 1936 r. W najnowszym filmie "Hekatombie" artystka nawiązuje do ludowych wierzeń i przedstawień dotyczących śmierci.

Polska i brytyjska publiczność obejrzy także prace Muresana, który zajmuje się rzeźbą, wideo, instalacją i rysunkiem. Jedna z rzeźb "Niepoprawni wierni" odnosi się do nieukończonej powieści Franza Kafki "Zamek". Rzeźba ta przypomina kształtem miniaturowy kościół z dwoma rzędami ławek po każdej stronie skierowanymi w kierunku ambony, na której zamiast Biblii znajduje się powieść Kafki. "Muresan dopisuje zakończenie powieści, w której jej bohater K. opuszcza wioskę sprzeciwiając się niewzruszonej władzy zamku" - opowiadała Lipska.

Inną ciekawą pracą Muresana będzie "Skok w pustkę po trzech sekundach", w którym artysta nawiązuje do słynnej fotografii francuskiego artysty Yvesa Kleina, na której skacze on z rozpostartymi ramionami z wysokiego gzymsu wprost na ulicę. W pracy Muresana oglądamy performans Kleina zredukowany do jego fizycznych skutków - ciało artysty z rozpostartymi ramionami leży nieruchomo, chwilę po tym jak uderzył on o ziemię.

"Muresan ironicznie nawiązuje do pracy Kleina, ale z drugiej strony pokazuje sytuację artystów w Rumunii po okresie transformacji. Pokazuje, że artyści zostali pozostawieni sami sobie, a ten skok wolnościowy skończył się silnym zderzeniem z rzeczywistością" - tłumaczyła Lipska.

"Stage and Twist" zainauguruje otwarcie nowej przestrzeni Tate o nazwie Project Space (dawna Level 2 Gallery) dedykowanej pokazywaniu młodej, eksperymentującej sztuki międzynarodowej, do której zapraszani są młodzi artyści i kuratorzy z całego świata.

Wystawa jest efektem współpracy Tate Modern z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, która ma na celu prezentowanie nowych trendów artystycznych, a także umożliwić młodym kuratorom obydwu instytucji zdobycie międzynarodowego doświadczenia zawodowego. Do współpracy Muzeum zostało zaproszone przez Tate Modern jako pierwsza instytucja z Europy Środkowo-Wschodniej. Co roku Tate Modern zaprasza instytucje sztuki z całego świata do wspólnego realizowania projektu wystawienniczego. (PAP)

nno/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)