Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wspomnienia o skamandrytach w 30. rocznicę śmierci Iwaszkiewicza

0
Podziel się:

Wspomnienia Marii Iwaszkiewicz-Wojdowskiej o ojcu Jarosławie Iwaszkiewiczu
i jego przyjaciołach skamandrytach: Julianie Tuwimie i Antonim Słonimskim - to główna atrakcja
rozpoczynającego się w niedzielę "Roku Iwaszkiewiczowskiego na Stawisku".

Wspomnienia Marii Iwaszkiewicz-Wojdowskiej o ojcu Jarosławie Iwaszkiewiczu i jego przyjaciołach skamandrytach: Julianie Tuwimie i Antonim Słonimskim - to główna atrakcja rozpoczynającego się w niedzielę "Roku Iwaszkiewiczowskiego na Stawisku".

2 marca mija 30. rocznica śmierci Jarosława Iwaszkiewicza, uchodzącego za jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX w.

"Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska jest jedną z ostatnich żyjących osób, jak sama lubi o sobie mówić, które bezpośrednio znały twórców z poetyckiej grupy Skamander - powiedziała PAP Alicja Matracka-Kościelny, dyrektor Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Stawisko jest dawną posiadłością ziemską z willą należącą do Iwaszkiewiczów, która obecnie jest w granicach Podkowy Leśnej pod Warszawą.

Jak zapowiedziała, goście Stawiska będą mogli posłuchać nie tylko "przedstawianych z gawędziarskim talentem" wspomnień o Iwaszkiewiczu, ale także historii i anegdot o jego przyjaciołach: Julianie Tuwimie i Antonim Słonimskim. "Wspomnieniom o poetach artystycznej kawiarni +Pod Picadorem+ będą towarzyszyć historyczno-literackie ciekawostki przedstawiane przez znawcę literatury dwudziestolecia międzywojennego Pawła Kądzielę" - dodała dyrektor muzeum.

Poza rozmową o poetach Skamandra, która odbędzie się w salonie willi autora "Panien z Wilka", organizatorzy zapowiadają także koncert pt. "Zmowa mężczyzn" w wykonaniu muzyków z Gdańska: Grzegorza Piotrowskiego i Piotra Słopeckiego. "+Zmowę mężczyzn+, nota bene to tytuł powieści Iwaszkiewicza z 1930 r., będą tworzyć piosenki z dwudziestolecia międzywojennego, z których kilka będzie skomponowanych do słów pisarza" - zapowiada Matracka-Kościelny.

Atrakcją wieczoru będzie także - jak mówi dyrektor muzeum - wykonanie przez pianistę Piotra Słopeckiego instrumentalnego utworu na fortepian, jednego z kilkunastu, które w swojej młodości skomponował Iwaszkiewicz.

Matracka-Kościelny zapowiedziała także, że we wtorek 2 marca, w dniu 30. rocznicy śmierci Iwaszkiewicza, złożone zostaną kwiaty na jego grobie na cmentarzu w Brwinowie. "Wszystkich, którym bliska jest twórczość Iwaszkiewicza, zapraszamy do uczczenia pamięci pisarza" - dodała.

W ramach "Roku Iwaszkiewiczowskiego na Stawisku" 28 marca odbędzie się także prezentacja II tomu "Dzienników" Iwaszkiewicza, poświęconego w dużej mierze "ostatniej wielkiej miłości" pisarza do Jerzego Błeszczyńskiego. Fragmenty książki przeczyta aktor Józef Duriasz, natomiast pieśniarka Joanna Mioduchowska wykona piosenki do wierszy pisarza.

Jarosław Iwaszkiewicz urodził się 20 lutego 1894 r. w Kalniku na Ukrainie, zmarł w Warszawie 2 marca 1980 r.

Poeta, prozaik, dramatopisarz. Związany był z grupą Skamandra, gdzie wnosił swoje zainteresowania estetyczne, gust dla wartości i form klasycznych, upodobania do poezji refleksyjnej. Pierwszy tomik poetycki pt. "Oktostychy" wydał w Warszawie w 1919 r. Następnie ukazały się m.in.: "Zenobia Palmura" (1920), "Legendy i Demeter" (1921), "Księżyc wschodzi" (1925), "Kochankowie z Werony" (1929).

Pozycję w literaturze zawdzięcza pisarz przede wszystkim prozie, a zwłaszcza swoim mistrzowskim opowiadaniom, do których należą m.in.: "Panny z Wilka" i "Brzezina" (1932), "Młyn nad Utratą" (1936), "Słońce w kuchni" i "Anna Grazzi" (1938), "Stara cegielnia", "Młyn nad Lutynią" i "Bitwa na równinie Sedgemoor" (1946), "Gody jesienne", "Młyn nad Kamionną", "Kwartet Mendelssohna" (1954), "Kościół w Skaryszewie" (1968), "Tatarak" (1960), "Kochankowie z Marony" (1961), "Ogrody" (1974).

Do najważniejszych powieści Jarosława Iwaszkiewicza należą: historyczna opowieść o Henryku Sandomierskim pt. "Czerwone tarcze" oraz trzytomowa "Sława i chwała" (1956-1962), przedstawiająca dzieje dwóch rodzin, Myszyńskich i Royskich, na przestrzeni lat 1914-1947.

W końcowym okresie twórczości Iwaszkiewicz opublikował tomy o podróżach po Polsce i Europie: "Petersburg" (1978), "Podróże do Włoch" (1979), "Podróże do Polski" (1979). Zajmował się także pracą translatorską; przekładał m.in. Rimbauda, Gide'a, Giraudoux, Tołstoja, Czechowa, Andersena, Banga i Kierkegaarda, a także Szekspira. (PAP)

nno/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)