Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

WUG: trwają próby wywołania przepływu gazu na odwiercie w Lubocinie

0
Podziel się:

Na odwiercie za gazem z łupków w Lubocinie na Pomorzu trwają próby
wywołania przepływu gazu - wynika z informacji Wyższego Urzędu Górniczego, przekazanych PAP. Jak
wyjaśnił WUG, po dwumiesięcznych testach nastąpił tam bowiem zanik dopływu gazu.

Na odwiercie za gazem z łupków w Lubocinie na Pomorzu trwają próby wywołania przepływu gazu - wynika z informacji Wyższego Urzędu Górniczego, przekazanych PAP. Jak wyjaśnił WUG, po dwumiesięcznych testach nastąpił tam bowiem zanik dopływu gazu.

Koncesja Wejherowo na Pomorzu, na której znajduje się Lubocino należy do PGNiG. Jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada ta spółka. Według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych. Prace na koncesji Wejherowo PGNiG rozpoczęło w 2010 roku. Na odwiercie pionowym Lubocino-1 wykonano we wrześniu 2011 roku zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie gazu z łupków.

W styczniu PAP informowała, powołując się na proszących o zachowanie anonimowości ekspertów, o problemach jakie miało PGNiG ze szczelinowaniem hydraulicznym na odwiercie Lubocino. Jak mówili, z jednej strony mogła to być struktura geologiczna skał, która może sprawiać problemy przy zabiegach szczelinowania. Drugi możliwy powód to ewentualny błąd ludzki - np. niewłaściwe założenia techniczne szczelinowania.

Jak powiedział w poniedziałek PAP zastępca dyrektora Departamentu Górnictwa Wyższego Urzędu Górniczego Krzysztof Król, na odwiercie w Lubocinie obecnie chodzi przede wszystkim o obserwację zmian ciśnienia. Co jakiś czas następuje też odpompowywanie płynów złożowych - to tzw. płyny powrotne, m.in. pozostałości po szczelinowaniu i innych wprowadzonych do otworu substancjach.

Według danych WUG, obecnie koncesje na poszukiwanie złóż węglowodorów niekonwencjonalnych ma w Polsce 19 przedsiębiorców, którym łącznie wydano 113 koncesji. Wiercenia realizuje 11 inwestorów. Najbardziej zaangażowani to PGNiG (6 otworów), Marathon Oil Poland (6 otworów), Orlen Upstream (6 otworów), 3Legs Resources Plc-Lane Energy Poland (5 otworów) oraz Chevron Polska Energy Resources (4 otwory).

Do marca 2013 r. powstało 41 otworów. Przeważająca większość służy poszukiwaniu tzw. shale gas, czyli gazu ziemnego uwięzionego w warstwie łupków w postaci tzw. oczek w macierzystej, nieprzepuszczalnej skale. Tylko trzy otwory służyły poszukiwaniu tzw. tight gas - tzw. gazu zamkniętego, czyli izolowanego w mikroskopijnych zamkniętych porach piaskowców, niekiedy skał węglanowych o bardzo niskiej (PAP)

mab/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)