Notowania

prezydent
12.01.2011 11:41

Wujec w imieniu prezydenta pojedzie na uroczystości na Litwie

Prezydencki doradca Henryk Wujec będzie reprezentował Bronisława Komorowskiego podczas czwartkowych obchodów Dnia Obrońców Wolności na Litwie - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydencki doradca Henryk Wujec będzie reprezentował Bronisława Komorowskiego podczas czwartkowych obchodów Dnia Obrońców Wolności na Litwie - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. *

Dzień Obrońców Wolności upamiętnia krwawe wydarzenia w Wilnie z 13 stycznia 1991 r. Przed 20 laty tysiące ludzi zebrało się przy Sejmie, budynku Litewskiego Radia i Telewizji oraz Wieży Telewizyjnej, by nie dopuścić do ich zajęcia przez wojska radzieckie.

Od kul i pod gąsienicami czołgów wojsk radzieckich zginęło wtedy 14 osób, a kilkaset zostało rannych. Wydarzenia te stały decydującym zwrotem z walce o niepodległość Litwy i zapoczątkowały rozpad ZSRR.

We wtorek poinformowano, że tym roku, w litewskich uroczystościach władze polskie reprezentować będzie wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska.

W ostatnich dniach prezydent Komorowski wystosował list do prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, dziękując za zaproszenie na uroczystości, w których w poprzednich latach uczestniczył jako marszałek Sejmu.

Prezydent tłumaczył jednocześnie, że nie może wziąć udziału w uroczystościach z powodu zobowiązań międzynarodowych. W dniach 13-14 stycznia Komorowski, wraz z żoną Anną, miał przebywać z oficjalną wizytą na Słowacji. W środę jego Kancelaria poinformowała jednak, że z powodu infekcji górnych dróg oddechowych prezydent uda się na Słowację w późniejszym terminie.

W swym liście do litewskiej prezydent Komorowski podkreślił, iż litewski zryw do niepodległości odcisnął trwałe piętno w procesie budowania wolności i demokracji w naszej części Europy.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika jednak, że to, iż do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy i kto pojedzie na uroczystości do Wilna, nie było przypadkowe.

Według rozmówcy PAP z kręgów dyplomatycznych, chodziło o wysłanie sygnału politycznego związanego z niezadowoleniem Warszawy polityką Wilna wobec naszej mniejszości na Litwie.(PAP)

hgt/ mok/ jbr/

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz