Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

WWF: trzy z pięciu gatunków nosorożca zagrożone wyginięciem

0
Podziel się:

Ekolodzy z WWF w związku przypadającym w sobotę Światowym Dniem Nosorożca
przypominają, że z żyjących obecnie pięciu gatunków nosorożców, trzem grozi wyginięcie. Głównym
zagrożeniem dla tych zwierząt są kłusownicy oraz degradacja środowiska.

Ekolodzy z WWF w związku przypadającym w sobotę Światowym Dniem Nosorożca przypominają, że z żyjących obecnie pięciu gatunków nosorożców, trzem grozi wyginięcie. Głównym zagrożeniem dla tych zwierząt są kłusownicy oraz degradacja środowiska.

"Jeszcze 100 lat temu nosorożce powszechnie występowały na afrykańskich sawannach i w tropikalnych lasach Azji. Utrata naturalnych ostoi i intensywne polowania na początku XX wieku spowodowały drastyczny spadek populacji" - podkreśliła Magdalena Gołębiewska z polskiego oddziału organizacji ekologicznej WWF.

"Obecnie nosorożec czarny, zamieszkujący Afrykę, a także nosorożec jawajski i nosorożec sumatrzański są krytycznie zagrożone wyginięciem. Populacje dwóch pozostałych gatunków, czyli nosorożca indyjskiego i nosorożca białego rosną, mimo to gatunki te również znajdują się na Czerwonej Liście Światowej Unii Ochrony Przyrody" - dodała Gołębiewska.

Mimo objęcia ochroną wszystkich gatunków nosorożca, nadal zagrażają im kłusownicy. Według danych organizacji WWF tylko w samej Republice Południowej Afryki od początku tego roku zginęło 381 tych zwierząt (w 2011 ok. 450). Jest to spowodowane coraz większym zainteresowaniem azjatyckich odbiorców (m.in. z Wietnamu, Laosu) produktami pochodzącymi z tych zwierząt, szczególnie rogiem nosorożca. Popularne jest przekonanie, jakoby specyfiki zawierające w składzie sproszkowany róg miały leczyć np. raka. Rogi nosorożca stały się także popularne wśród wyższych sfer, jako symbol statusu społecznego.

"Oprócz ochrony w parkach narodowych i rezerwatach, konieczne jest ograniczenie zapotrzebowania na róg nosorożca w Azji oraz zwiększenie wykrywalności kłusowników" - oceniła Gołębiewska. Według niej szczególnie ważna jest edukacja lokalnych społeczności i ich czynny udział w ochronie gatunku.

Ekolodzy podkreślają, że każdy może pomóc w ochronie nosorożca na świecie. "Wybierając się w egzotyczną podróż unikajmy produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej o nieznanym składzie, gdyż mogą zawierać sproszkowany róg nosorożca" - zaznaczyła organizacja. Jeżeli natomiast zetknęlibyśmy się z podobnymi produktami w Polsce powinniśmy skontaktować się z policją bądź z WWF Polska.

Obchody Światowego Dnia Nosorożca zostały zapoczątkowane w 2010 roku przez WWF RPA. (PAP)

mick/ mki/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)