Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory parlamentarne we Włoszech odbędą się 24 i 25 lutego

0
Podziel się:

Kilka godzin temu prezydent Giorgio Napolitano rozwiązał parlament. Decyzja ta jest następstwem piątkowej dymisji gabinetu.

Wybory parlamentarne we Włoszech odbędą się 24 i 25 lutego
(PAP/EPA)

Przedterminowe wybory parlamentarne we Włoszech odbędą się 24 i 25 lutego - ogłosił rząd Mario Montiego (na zdjęciu) po obradach. Kilka godzin wcześniej prezydent Giorgio Napolitano rozwiązał parlament. Decyzja ta jest następstwem piątkowej dymisji gabinetu.

Wybory parlamentarne zostaną przyspieszone o dwa miesiące. Ta kadencja parlamentu miała zakończyć się w kwietniu. Napolitano poinformował o rozwiązaniu parlamentu po trwających od rana konsultacjach z przedstawicielami ugrupowań politycznych oraz przewodniczącymi Izby Deputowanych i Senatu.

Prezydent powiedział dziennikarzom, że taki obrót wydarzeń był znany, oczekiwany i jedyny możliwy. Wyraził zarazem przekonanie, że w obecnej sytuacji nie było miejsca na próbę rozwiązania kryzysu rządowego w parlamencie.

Giorgio Napolitano wyraził pragnienie, aby kampania wyborcza prowadzona była z _ jak największym umiarem _. Monti złożył dymisję swego rządu, ponieważ poparcie dla niego wycofała partia byłego premiera Silvio Berlusconiego Lud Wolności. 7 grudnia ugrupowanie to ogłaszając tę decyzję wyjaśniło, że uważa _ doświadczenie z rządem ekspertów za zakończone _.

Po dymisji gabinetu, który został powołany przed 13 miesiącami dla uzdrowienia finansów publicznych, we Włoszech zapanował stan politycznej niepewności.

Wynika to przede wszystkim z tego, że wciąż nie wiadomo, jakie plany ma ustępujący premier. Małe ugrupowania centrum apelują do niego od miesięcy o to, by był ich kandydatem na premiera. Po tym, gdy dawano wyraźnie do zrozumienia, że profesor Monti jest skłonny przyjąć to wyzwanie i wziąć udział w wyborczym wyścigu upoważniając do stworzenia listy ze swoim nazwiskiem, od piątku mówi się nieoficjalnie, że jednak zmienił zdanie i nie będzie kandydować. Jednym z powodów są niekorzystne dla niego sondaże, z których wynika, że większość Włochów - 60 procent - nie chce, aby ubiegał się o stanowisko premiera.

Mario Monti na razie nie wypowiada się publicznie na ten temat. Agencja Ansa poinformowała powołując się na swoje źródła, że podczas sobotniego posiedzenia rządu Monti oświadczył: _ Zastanawiam się. Nie powiedziałem ani tak, ani nie. _Swe plany ma przedstawić na konferencji prasowej w niedzielę o godzinie 11.

Niepewna jest też gospodarcza przyszłość Włoch, pogrążonych w recesji. Rząd Montiego nie zdążył dokończyć wielkiego zadania wyprowadzenia kraju z kryzysu. Najwyżsi rangą przedstawiciele Unii Europejskiej i unijni partnerzy Włoch wielokrotnie dawali ostatnio do zrozumienia, że tylko w Montim widzą gwaranta reform, które pomogą przezwyciężyć kryzys w strefie euro.

Najbardziej przeciwna kandydowaniu Montiego jest partia Berlusconiego, który jeszcze niedawno apelował do swego następcy o to, by ubiegał się o fotel premiera z ramienia całej centroprawicy jako rywal sił centrolewicowych. Mario Monti nie przystał na tę propozycję. W reakcji na to Lud Wolności oświadczył, że dotychczasowy premier powinien zachować neutralność i nie angażować się w kampanię wyborczą.

Czytaj więcej w Money.pl
Berlusconi wraca, a premier Monti milczy Premier Włoch Mario Monti nadal uchyla się od odpowiedzi na pytania o swą przyszłość.
Tę wypowiedź poprzedził spór z Berlusconim Prezydent Włoch Giorgio Napolitano oświadczył, że wziął pod uwagę rekomendację szefowej MSW, by wybory parlamentarne odbyły się 24 lutego.
Belusconi zaskakuje. Zrezygnuje dla niego? Politycy europejskiej chadecji apelowali do premiera Włoch Mario Montiego, by kandydował w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)