Notowania

birma
02.04.2012 09:20

Wybory w Birmie. Noblistka zdobyła większość mandatów

- Zdobyliśmy 43 z 44 miejsc, o które się ubiegaliśmy. Czekamy na wyniki z ostatniego okręgu - - powiedział rzecznik NLD Kyi Toe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), czyli partia laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi (na zdj.) poinformowała, że w niedzielnych wyborach uzupełniających w Birmie zdobyła 43 z 45 * *mandatów. *

aktualizacja 09:24

Opozycjonistka Suu Kyi, która zdobyła jedno z miejsc w parlamencie, zwycięstwo NLD nazwała _ zwycięstwem narodu _.

- _ Zdobyliśmy 43 z 44 miejsc, o które się ubiegaliśmy. Czekamy na wyniki z ostatniego okręgu, z północnej części stanu Szan _ - powiedział rzecznik NLD Kyi Toe. Oficjalne potwierdzenie wyników przez komisję wyborczą oczekiwane jest dopiero za kilka dni.

Nawet jeśli potwierdzą się szacunki NLD, wpływ partii noblistki pozostanie minimalny. Jedną czwartą miejsc w parlamencie mają zagwarantowaną wojskowi, a 80 proc. pozostałych mandatów przypada zbliżonej do armii Partii Związku Solidarności i Rozwoju (USDP).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/248/209912.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/aung;san;suu;kyi;zdobyla;mandat;do;parlamentu,131,0,1058691.html) *Przełom w Birmie. Noblistka w parlamencie? * Birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi prawdopodobnie zdobyła miejsce w parlamencie.

Noblistka Aung San Suu Kyi wyraziła nadzieję, że zwycięstwo jej partii w wyborach uzupełniających będzie początkiem nowej ery w Birmie.

_ - Mamy nadzieję, że będzie to początek nowej ery _ - podkreśliła czołowa birmańska opozycjonistka, przemawiając do tysięcy zwolenników zgromadzonych przed siedzibą Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) w Rangunie.

_ - To nie jest tylko nasze zwycięstwo, to też zwycięstwo tych, którzy postanowili, że muszą być zaangażowani w proces polityczny w tym kraju _ - mówiła 66-letnia laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Suu Kyi, która zdobyła jedno z miejsc w parlamencie, chwaliła entuzjazm Birmańczyków, biorących udział w głosowaniu.

_ - Mamy nadzieję, że wszystkie partie, które wzięły udział w tych wyborach, będą w stanie z nami współpracować w celu stworzenia prawdziwie demokratycznej atmosfery w naszym kraju _ - dodała.

Choć oficjalne wyniki nie zostały jeszcze opublikowane, NLD poinformowała w poniedziałek rano, że w wyborach uzupełniających zdobyła 43 mandaty spośród 45, które można było zdobyć w wyniku głosowania.

_ - Zdobyliśmy 43 z 44 miejsc, o które się ubiegaliśmy. Czekamy na wyniki z ostatniego okręgu, z północnej części stanu Szan _ - powiedział rzecznik NLD Kyi Toe.

Oficjalne potwierdzenie wyników przez komisję wyborczą oczekiwane jest dopiero za kilka dni.

NLD wygrała wybory parlamentarne w 1990 roku, ale wojskowi zlekceważyli rezultat głosowania. Na ponowne wybory zezwolili dopiero w 2010 roku. NLD zbojkotowała głosowanie. Zwyciężyła wówczas USDP.

W niedzielnych wyborach rywalizacja toczyła się o 45 miejsc - 37 w izbie niższej, czyli Izbie Reprezentantów, sześć w izbie wyższej, czyli Izbie Narodowości, oraz o dwa w zgromadzeniach regionalnych.

Dla teoretycznie cywilnych władz, składających się głównie z byłych członków junty, stawka w wyborach jest wysoka. Stany Zjednoczone i Unia Europejska sygnalizowały wcześniej, że gdyby były one wolne i uczciwe, zaistniałaby możliwość zniesienia niektórych sankcji, nałożonych w ciągu ubiegłych dwóch dziesięcioleci w związku z łamaniem praw człowieka przez birmańskie władze.

W Birmie od roku trwają reformy, które zaskoczyły nawet największych przeciwników władz w Najpjidaw. W marcu ubiegłego roku junta przekazała formalnie władzę popieranej przez nią administracji cywilnej, a prezydent Thein Sein rozpoczął dialog z demokratyczną opozycją. Na wolność wyszły setki więźniów politycznych, podpisano zawieszenie broni z rebeliantami, poluzowano cenzurę, wprowadzono prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych.

O sytuacji w Birmie czytaj więcej w Money.pl
Clinton jest dumna z wyniku tych wyborów Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton pogratulowała mieszkańcom Birmy pierwszego kroku ku demokracji w ich kraju.
Sukces laureatki Nobla. Będzie posłanką Laureatka Pokojowego Nobla i przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi będzie posłanką w miejscowym parlamencie.
Uwolnią więźniów politycznych. To przełom? Z więzień wyjdzie 591 osób - wszyscy z listy sporządzonej przez przywódczynię opozycji i laureatkę Nobla - Aung San Suu Kyi.
Tagi: birma, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz