Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Rosji. Władze uciszają krytykę?

0
Podziel się:

Szefowa niezależnej organizacji zajmującej się monitorowaniem naruszeń prawa wyborczego w Rosji została zatrzymana.

Wybory w Rosji. Władze uciszają krytykę?
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Szefowa niezależnej organizacji _ Gołos _, zajmującej się monitorowaniem naruszeń prawa wyborczego w Rosji Lilia Szybanowa została zatrzymana w nocy na lotnisku Szeremietiewo przez celników, którzy zażądali od niej oddania laptopa.

Tłumaczyli, że może on zawierać nielegalne oprogramowanie. Szybanowa odmówiła wydania laptopa w obawie przed prowokacją, jednak został jej zabrany.

Według zachodnich agencji _ Gołos _, który jest w Rosji jedyną niezależną od władz organizacją zajmująca się nadzorowaniem naruszeń prawa wyborczego, zarejestrował i umieścił na swojej stronie internetowej już ponad 5300 skarg na przebieg przygotowań do niedzielnych wyborów parlamentarnych. W większości dotyczyły one rządzącej partii Jedna Rosja.

Wczoraj _ Gołos _ został skazany przez sąd w Moskwie na karę grzywny w wysokości 30 tys. rubli (około 700 euro) za naruszenie prawa wyborczego, które miało polegać na opublikowaniu w internecie wyników sondaży opinii publicznej na pięć dni przed wyborami.

_ Gołos _ został wczoraj wieczorem zaatakowany przez podporządkowaną Kremlowi telewizję NTV, która oskarżyła organizację o otwarte wspieranie partii opozycyjnych i usiłowanie zdyskredytowania niedzielnych wyborów parlamentarnych. W programie pokazano fragment wystąpienia 27 listopada na zjeździe partii Jedna Rosja jej przewodniczącego, premiera Władimira Putina, który porównał rosyjskie organizacje pozarządowe zajmujące się wyborami i wspierane finansowo przez Zachód do _ Judasza _.

Według Szybanowej ostatni incydent wpisuje się w kampanię przeciwko organizacjom pozarządowym, aby _ siedziały cicho . - Chcieli zmusić nas poprzez sąd, abyśmy siedzieli cicho, lecz to się nie udało. Teraz próbują zmusić mnie do opuszczenia kraju _ - dodała Szybanowa, która 7 grudnia ma przedstawić eurodeputowanym w Strasburgu raport w sprawie nieprawidłowości wyborczych.

Czytaj więcej o sytuacji politycznej w Rosji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t83733.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jedna;rosja;namascila;putina;na;prezydenta;rosji,36,0,976932.html) Podjęto decyzję kto zostanie prezydentem Rosji Rządząca partia Jedna Rosja oficjalnie zaproponowała kandydata w wyborach prezydenckich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t103297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;zrezygnowal;z;reelekcji;ale;ma;powrocic;za;7;lat,48,0,932400.html) Miedwiediew zrezygnował, ale powróci. Za... Najbliższe otoczenie rezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa sugeruje, że obecny przywódca państwa będzie chciał wrócić na Kreml.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)