Notowania

słowenia
02.12.2012 08:42

Wybory w Słowenii. Ruszyła druga tura

Faworytem jest były socjalistyczny premier Borut Pahor, który niespodziewanie w pierwszej turze 11 listopada pokonał obecnego szefa państwa Danilo Tuerka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Faworytem jest były socjalistyczny premier Borut Pahor, który niespodziewanie w pierwszej turze 11 listopada pokonał obecnego szefa państwa Danilo Tuerka.

W pierwszej turze jednak żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej absolutnej większości. Z ostatnich sondaży opublikowanych w piątek wynika, że Pahor może w ostatecznej rozgrywce liczyć na 61-71 proc., a Tuerk na 28-38 proc. głosów.

Wybory nie cieszą się jednak szczególnym zainteresowaniem wśród Słoweńców, bardziej zajętych - jak zauważa agencja AFP - wysokim bezrobociem (11,6 proc.) i polityką oszczędności centroprawicowego rządu premiera Janeza Janszy.

Długo stawiana za wzór pośród nowych krajów członkowskich Unii, a zarazem uzależniona od eksportu, dwumilionowa Słowenia bardzo ucierpiała w następstwie światowego kryzysu finansowego z lat 2008-2009. W kraju dług publiczny wzrósł dramatycznie - z 23,4 proc. PKB w przedkryzysowym 2007 r. do prognozowanych 50,1 proc. w roku bieżącym.

Niepopularne decyzje, a także niecichnące oskarżenia o korupcję wobec rządu sprawiły, że w ostatnich tygodniach w zazwyczaj spokojnej Słowenii doszło do masowych protestów.

17 listopada główne centrale związkowe zmobilizowały 30 tysięcy osób na manifestacji przeciwko oszczędnościom rządu, zwłaszcza przeciwko niskim płacom i zmniejszeniu pomocy socjalnej.

Do udziału w niedzielnym głosowaniu uprawnionych jest prawie 1,7 mln obywateli. Lokale wyborcze będą czynne do godziny 19. Wyniki sondaży oczekiwane są około godz. 19, a pierwsze wyniki - około godz. 22.

Czytaj więcej w Money.pl
Przyjęli euro, teraz radykalnie oszczędzają W tym roku centroprawicowy rząd obniżył o około 3 procent pensje w sektorze publicznym.
Był premierem, zostanie też prezydentem? Po przeliczeniu 99,91 procent głosów Pahor otrzymał 40 procent głosów, Tuerk 35,84 procent.
Zaskakujące wyniki wyborów. Druga tura? Sondaż exit poll wskazuje, że w Słowenii potrzebna będzie druga tura wyborów prezydenckich, w której były socjaldemokratyczny premier Borut Pahor zmierzy się z obecnym prezydentem Danilo Tuerkiem, wspieranym przez opozycyjną Pozytywną Słowenię.
Tagi: słowenia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz