Notowania

wiadomości
19.12.2011 20:16

Wybrzeże Kości Słoniowej wprowadzi cenę gwarantowaną na kakao

Gwarantowane ceny kakao dla rolników od stycznia 2012 roku - zapowiedział w poniedziałek na spotkaniu z międzynarodowymi ekspertami minister rolnictwa Wybrzeża Kości Słoniowej Mamadou Sangafowa Coulibaly.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Gwarantowane ceny kakao dla rolników od stycznia 2012 roku - zapowiedział w poniedziałek na spotkaniu z międzynarodowymi ekspertami minister rolnictwa Wybrzeża Kości Słoniowej Mamadou Sangafowa Coulibaly. *

Wybrzeże Kości Słoniowej jest pierwszym producentem kakao na świecie i dostarcza około 35 procent jego światowej produkcji.

"Istota reformy, związana z systemem sprzedaży opartym na przewidywaniu zbiorów, powinna wejść w życie na początku stycznia 2012 roku" - powiedział minister.

Reforma ma polegać na zawieraniu umów na kakao z przyszłorocznych zbiorów. Dzięki temu ma zagwarantować minimalną cenę towaru plantatorom z Wybrzeża Kości Słoniowej. Powinno to zwiększyć dochody małych gospodarstw rolnych. Reforma ma być w tym tygodniu tematem debaty.

System tego typu, przyjęty przez fundusz na rzecz stabilizacji cen produktów rolnych (Caistab), doprowadził do tzw. cudu gospodarczego na Wybrzeżu Kości Słoniowej w latach 1960-70, lecz następnie uległ rozmyciu ze względu na brak przejrzystości.

Oczekiwana od lat reforma i zapowiedziana w listopadzie przez rząd prezydenta Alassane'a Ouattary przewiduje reaktywowanie organu regulacji i stabilizacji tego sektora rolnictwa oraz minimalną cenę gwarantowaną w wysokości od 50 do 60 procent ceny na rynku międzynarodowym. (PAP)

klm/ amac/

10434292

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz