Notowania

ukraina
28.07.2010 20:01

Wybuch w katedrze na wschodzie Ukrainy

Zmarła 80-letnia zakonnica, osiem osób zostało rannych. Prawdopodobnie był to zamach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thisisbossi/CC/Flickr)

Jedna osoba zmarła, a osiem zostało rannych w wybuchu, do którego doszło w środę późnym popołudniem w katedrze Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego w Zaporożu na wschodniej Ukrainie.

Ofiara śmiertelna to 80-letnia zakonnica, która tak jak pozostałe osiem osób podczas wybuchu znajdowała się w świątyni. Doznała ona poparzeń ciała i kilku złamań. Po przewiezieniu do szpitala zmarła na stole operacyjnym. Wiadomość o śmierci zakonnicy przekazały lokalne media.

Eksplozja, która nastąpiła około godz. 15.30 czasu polskiego, była najprawdopodobniej wynikiem zamachu. - _ Wybuch ranił dziewięć osób, odwieziono je do szpitala _ - przekazało wcześniej biuro prasowe delegatury ministerstwa spraw wewnętrznych w obwodzie zaporoskim.

Według rzeczniczki Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Maryny Ostapenko ładunek wybuchowy umieszczony był w zawiniątku, które leżało obok wejścia do katedry. Jak podały lokalne media, eksplozja uszkodziła drzwi i okna świątyni, z których wyleciały szyby.

W środę na Ukrainie zakończyła się 9-dniowa wizyta zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla. Spotkała się ona z protestami środowisk nacjonalistycznych.

Kościół prawosławny na Ukrainie jest podzielony ze względów historycznych. Największy jest Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, uznający zwierzchność Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Zwierzchność Moskwy odrzuca Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny, jednak nie są one uznawane za kanoniczne przez Kościoły prawosławne w świecie.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ W ukraińskich mediach jest cenzura ]( http://news.money.pl/artykul/w;ukrainskich;mediach;jest;cenzura,60,0,646204.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz