Notowania

kghm
13.03.2013 13:26

Wybuch zniszczył magazyn zakładu Niotroerg w Bieruniu

Wybuch był bardzo silny i słyszalny w całym mieście.

Podziel się
Dodaj komentarz
(webhamster/CC/Flickr)

Do silnego wybuchu doszło w magazynie zakładu Nitroerg w Bieruniu (woj. śląskie), który produkuje materiały wybuchowe. Nikomu nic się nie stało, ale budynek jest zniszczony - poinformowali przedstawiciele spółki.

Prezes Nitroergu Józef Dulian powiedział, że do wybuchu doszło na linii produkcyjnej dynamitów, w magazynie-bunkrze o wymiarach ok. 20 na 20 metrów, w którym składowane były nitroestry wykorzystywane w produkcji dynamitu.

Zaznaczył, że obiekt był całkowicie bezobsługowy, dlatego do wybuchu musiało dojść z przyczyn technicznych. Budynek był wyposażony w zbiorniki, urządzenia dozujące, mieszalnik i całą automatykę, dzięki której proces produkcji dynamitu rozpoczynał się bez udziału ludzi.

Choć wybuch był bardzo silny i słyszalny w całym mieście, to - według spółki - nie doprowadził do strat poza samym magazynem. _ - Budynek magazynu nie będzie już odtwarzany, produkcję dynamitu planowaliśmy wygasić do czerwca przyszłego roku _ - powiedział prezes.

Według oświadczenia zarządu, do wybuchu doszło o godz. 7.05, teraz teren wokół miejsca eksplozji jest zabezpieczony. _ - Przyczyny awarii zostaną zbadane przez specjalną komisję, powołaną zgodnie z procedurami obowiązującymi w spółce. Służby Nitroerg są w bezpośrednim kontakcie z PSP i policją _ - napisano w oświadczeniu.

Spółka Nitroerg SA rozpoczęła działalność w grudniu 2006 r. w wyniku fuzji Zakładów Tworzyw Sztucznych _ Erg-Bieruń _ w Bieruniu oraz Zakładów Tworzyw Sztucznych _ Nitron _ w Krupskim Młynie. Po połączeniu zakładów stała się wiodącym producentem materiałów wybuchowych i środków strzałowych przeznaczonych do użytku cywilnego.

Jej głównymi odbiorcami są m.in. KGHM, kopalnie odkrywkowe węgla kamiennego oraz podziemne zakłady rud metali. Duża część produkowanych przez firmę materiałów wybuchowych trafia na eksport. Nitroerg zajmuje się również produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych oraz dodatków do paliw dla rafinerii i koncernów naftowych.

W Bieruniu spółka zajmuje się produkcją materiałów wybuchowych emulsyjnych, nitroglicerynowych i amonowo-saletrzanych, nieelektrycznego systemu inicjowania i zapalników elektrycznych. W zakładzie w Krupskim Młynie poza materiałami wybuchowymi produkuje się m.in. zapalniki elektryczne, rurki i lonty detonujące oraz dodatek do paliw.

Czytaj więcej o KGHM w Money.pl
Kolejna instytucja tnie rekomendację dla KGHM Raiffeisen obniżył rekomendację dla KGHM do "redukuj" z "trzymaj", obniżając jednocześnie cenę docelową dla akcji spółki do 178 zł ze 181 złotych.
Spółka dnia: KGHM opublikował prognozy. Pogrążą WIG20? Zysk netto spółki w 2013 roku ma być gorszy od rynkowych oczekiwań. Sprawdź o ile.
Tagi: kghm, zakład, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz