Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyciek ropy zagraża wybrzeżu Norwegii

0
Podziel się:

Z islandzkiego kontenerowca wyciekło ponad 370 ton paliwa. Może ono zniszczyć rafę koralową.

Wyciek ropy zagraża wybrzeżu Norwegii
(Strocchi/CC/Flickr)
bETbaloB

Wyciek paliwa z dwóch zbiorników o łącznej pojemności 500 ton z islandzkiego kontenerowca w pobliżu norweskich wysp Hvaler przy granicy ze Szwecją, zagraża dwóm parkom narodowym.

Chodzi o sąsiadujące ze sobą, położone po dwóch stronach granicy, dwa morskie parki narodowe Ytre Hvaler w Norwegii oraz Kosterhavet w Szwecji. Na terenie tego drugiego znajduje się jedyna w Szwecji rafa koralowa.

Informację o zagrożeniu podały norweskie i szwedzkie służby ochrony wybrzeża. _ - Zaobserwowaliśmy na morzu wiele plam: jedna ma długość 4,3 kilometra, druga 2,5 kilometra, więc nie można mówić o małym zanieczyszczeniu _ - twierdzi Ragnhild Bussqvist ze szwedzkiej służby ochrony wybrzeża w Goeteborgu. Jego zdaniem w tej chwili, z uwagi na pogodę, istnieje mniejsze ryzyko, że plamy przemieszczą się w kierunku szwedzkiego parku narodowego, bardziej zagrożone jest wybrzeże Norwegii.

bETbaloD

Według norweskiej telewizji NRK, która powołała się na obliczenia organizacji ekologicznej WWF, do morza mogło wyciec nawet 375 ton paliwa i można mówić już o katastrofie ekologicznej. Natomiast według służb ochrony wybrzeża na razie nie można oszacować skali wycieku. Źródło wycieku zostało już zabezpieczone, a wokół statku założono specjalną opaskę.

Islandzki kontenerowiec Godafoss o długości 165 metrów z 14 osobami na pokładzie płynął z norweskiego Frederikstad do Helsingborga.

bETbalpe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)