Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wycofanie wojsk USA z Afganistanu. Nie ma jeszcze decyzji

Prezydent USA Barack Obama nie zdecydował jeszcze, ilu amerykańskich żołnierzy pozostanie w Afganistanie po 2014 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pfc. Andrya Hill/CC/U.S. Army)

Prezydent USA Barack Obama nie zdecydował jeszcze, ilu amerykańskich żołnierzy pozostanie w Afganistanie po 2014 roku, nie ustalił też, w jakim tempie będzie odbywało się planowane do końca 2014 r. wycofywanie sił z tego kraju - podał Biały Dom._ _

_ - W nadchodzących miesiącach Obama będzie analizował opracowania Pentagonu i innych źródeł na temat tego, co można wynegocjować z rządem Afganistanu w kwestii obecności (wojsk USA) w tym kraju po 2014 roku _ - powiedział prezydencki rzecznik Jim Carney. _ - Ta obecność miałaby bardzo ograniczony zakres i koncentrowałaby się na działaniach antyterrorystycznych oraz szkoleniu sił afgańskich _ - dodał.

Dziennik _ Wall Street Journal _ podał w poniedziałek, że amerykańska administracja chce pozostawić 10 tys. żołnierzy USA w Afganistanie po oficjalnym zakończeniu działań bojowych w tym kraju pod koniec 2014 roku. Obecnie w Afganistanie stacjonuje 66 tys. amerykańskich żołnierzy oraz 37 tys. żołnierzy koalicji.

15 listopada br. USA i Afganistan rozpoczęły kluczowe rozmowy na temat statusu wojsk amerykańskich, które mają pozostać w kraju po wycofaniu oddziałów bojowych NATO.

Waszyngton podkreślał, że nie zamierza tworzyć stałych baz w Afganistanie. Z kolei afgański prezydent Hamid Karzaj jest gotów zgodzić się na obecność amerykańskich wojsk po 2014 roku m.in. pod warunkiem, że amerykańscy żołnierze mogli być stawiani przed afgańskimi sądami.

Czytaj więcej w Money.pl
Skończą wojnę, ale zostawią tam 10 tys. armię Administracja prezydenta USA Baracka Obamy chce pozostawić 10 tys. amerykańskich żołnierzy w Afganistanie po oficjalnym zakończeniu działań bojowych w tym kraju pod koniec 2014 roku .
Obama obiecuje pomoc państwa. Komu? W Dniu Weterana w USA prezydent Barack Obama złożył hołd żołnierzom powracającym z wojen w Iraku i Afganistanie.
Amerykańskie wojska wracają przed terminem Ostatnie oddziały dodatkowych 30 tysięcy wojsk amerykańskich przysłanych do Afganistanu w ramach tzw. surge, czyli czasowego wzmocnienia sił interwencyjnych w tym kraju, wróciły już do USA.
Tagi: wycofanie wojsk z afganistanu, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz