Notowania

wiadomości
16.11.2011 15:00

Wydanie "Pamiętnika Blumki" - pierwszy akcent Roku Korczaka

Publikacja "Pamiętnika Blumki" - książki dla dzieci przypominającej postać Starego Doktora - jest pierwszym akcentem Roku Janusza Korczaka, który obchodzony będzie w przyszłym roku, w 70. rocznicę śmierci patrona. Książkę napisała i zilustrowała Iwona Chmielewska.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Publikacja "Pamiętnika Blumki" - książki dla dzieci przypominającej postać Starego Doktora - jest pierwszym akcentem Roku Janusza Korczaka, który obchodzony będzie w przyszłym roku, w 70. rocznicę śmierci patrona. Książkę napisała i zilustrowała Iwona Chmielewska. *

W przyszłym roku przypadają dwie ważne rocznice związane z postacią Janusza Korczaka - 70. rocznica śmierci i 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. We wrześniu Sejm podjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

"Powinniśmy pamiętać, że Stary Doktor, jak nazywano Korczaka, był jednym z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada godność, zainteresowania, potrzeby i prawa. Nie byłoby Konwencji o Prawach Dziecka, gdyby nie jego działalność i myśli. Korczak zauważył w dziecku człowieka, walczył o podmiotowość dziecka. Zostawił jasny przekaz - dzieci należy traktować poważnie. Korczak jest poza granicami Polski jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci, bardzo często Rzecznicy Praw Dziecka z innych krajów mówią, że są spadkobiercami myśli korczakowskiej. Korczak jest bardzo uniwersalny i ponadczasowy" - mówił na środowej promocji książki "Pamiętnik Blumki" Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

Autorka "Pamiętnika Blumki", Iwona Chmielewska, chciała przybliżyć najmłodszym postać Starego Doktora. Książka ma formę zapisków małej, żydowskiej dziewczynki, mieszkanki Domu Sierot przy ul. Krochmalnej. Czytelnicy poznają kilkoro z wychowujących się tam dzieci a także zasady, na jakich opierało się funkcjonowanie dziecięcej społeczności. "Pan Doktor mówi, że każde dziecko ma prawo do swoich tajemnic i do swoich marzeń. I że dzieciom należy mówić prawdę" - relacjonuje Blumka opisując m.in. sąd dziecięcy, pod którego jurysdykcję podpadali także wychowawcy nawet Stary Doktor, zwyczaj, że każde dziecko ma swoją własną szufladę, do której nie wolno nikomu zaglądać, tablicę skarg i podziękowań w korytarzu.

"Dzięki +Pamiętnikowi Blumki+ klimat Domu Sierot i jego twórcę będzie mógł poznać każdy. To książka o Korczaku, ale napisana tak, że Stary Doktor mógłby się pod nią podpisać" - mówił Michalak. Iwona Chmielewska próbowała zawrzeć w "Pamiętniku Blumki" esencję słynnego pedagogicznego eseju Korczaka z 1920 roku zatytułowanego "Jak kochać dziecko".

"Takich pozycji nie ma zbyt wiele na rynku. Autorka potraktowała dzieci poważnie - książka prowokuje do myślenia, stawiania pytań. Ciągle potrzebujemy refleksji nad myślą Korczaka, refleksji nad pozycją dziecka, o tym, co to znaczy traktować dziecko podmiotowo" - dodał Michalak.

Janusz Korczak (właściwie Henryk Goldszmidt) urodził się w 1878 roku. Odkąd w 1905 roku otrzymał dyplom lekarza, starał się pomagać najuboższym, a w 1912 roku, wraz ze Stefanią Wilczyńską, założyli Dom Sierot dla żydowskich dzieci przy Krochmalnej 92 w Warszawie. Stosowano tam nowatorskie metody wychowawcze - w Domu obowiązywały zasady sprawiedliwości, demokracji oraz równych praw i obowiązków.

Obok swojej działalności społecznej i medycznej Janusz Korczak całe życie pisał eseje popularyzujące tematykę praw dziecka, humoreski, artykuły na tematy społeczne, obyczajowe i wychowawcze a także powieści dla dzieci jak "Król Maciuś I". 6 sierpnia 1942 roku Janusz Korczak oraz personel i 192 wychowanków Domu Sierot zostało wywiezionych do niemieckiego obozu zagłady w Treblince, gdzie zostali zamordowani w komorze gazowej.

Książka "Pamiętnik Blumki" ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina. (PAP)

aszw/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz