Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydarzenia roku 2010 na świecie

0
Podziel się:

Trzęsienie ziemi na Haiti, katastrofa prezydenckiego TU-154M pod
Smoleńskiem, zmiana układu sił na Ukrainie, wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej, publikacje
Wikileaks, wybory na Białorusi - to kilka z najważniejszych światowych wydarzeń roku 2010.

Trzęsienie ziemi na Haiti, katastrofa prezydenckiego TU-154M pod Smoleńskiem, zmiana układu sił na Ukrainie, wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej, publikacje Wikileaks, wybory na Białorusi - to kilka z najważniejszych światowych wydarzeń roku 2010.

STYCZEŃ

8.1/GRUZJA - Pierwszy lot z Gruzji do Rosji od czasu ubiegłorocznego konfliktu zbrojnego między tymi krajami: samolot gruzińskich linii lotniczych wyleciał z Tbilisi do Moskwy.

12.1/HAITI - W katastrofalnym trzęsieniu ziemi zginęło 250 tys. ludzi, ponad milion zostało bez dachu nad głową, a nawet milion dzieci mógł stracić co najmniej jednego rodzica i zostać bez opieki. Świat pośpieszył z pomocą zniszczonej wyspie.

13.1/JEMEN - W starciu z jemeńskimi siłami bezpieczeństwa zginął szef Al-Kaidy w Jemenie Abdullah al-Mehdar. Jemen znalazł się w centrum uwagi świata, kiedy działająca tam Al-Kaida wzięła na siebie odpowiedzialność za nieudaną próbę zamachu na amerykański samolot lecący 25 grudnia z Amsterdamu do Detroit. USA obawiają się, że Jemen może stać się dla Al-Kaidy centralną bazą operacji poza Pakistanem i Afganistanem.

15.1/ROSJA - Ratyfikowanie protokołu dodatkowego nr 14 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dotyczącego reformy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Umożliwia to wejście dokumentu w życie i reformę Trybunału, usprawniającą jego prace.

17.1/UKRAINA - Wybory prezydenckie wygrał w pierwszej turze Wiktor Janukowycz, były premier i lider prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy. Drugie miejsce uzyskała premier Julia Tymoszenko.

18.1/TURCJA - Mehmet Ali Agca, który 13 maja 1981 r. próbował zabić papieża Jana Pawła II, został wypuszczony na wolność z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za zabójstwo tureckiego dziennikarza.

25.1/IRAK - Wykonano wyrok śmierci na jednym z najbliższych współpracowników i kuzynie byłego irackiego dyktatora Saddama Husajna. Ali Hasan al-Madżid, zwany Chemicznym Alim, został stracony przez powieszenie.

29.1/ROSJA - Nowy, niewykrywalny dla radarów rosyjski myśliwiec piątej generacji pomyślnie odbył swój pierwszy lot.

LUTY

7.2/UKRAINA - Drugą turę wyborów prezydenckich wygrał Wiktor Janukowycz z 48,95 proc. poparcia, podczas gdy premier Julię Tymoszenko poparło 45,47 proc. Wkrótce Tymoszenko złoży skargę na wyniki wyborów, które jej zdaniem zostały sfałszowane.

9.2/UE - Głosami chadecji, liberałów i większości socjaldemokratów Parlament Europejski udzielił poparcia nowej Komisji Europejskiej pod wodzą Jose Manuela Barroso. W nowej KE komisarzem ds. budżetu jest z Polski Janusz Lewandowski.

11.2/IRAN - Iran wyprodukował pierwszą partię uranu wzbogaconego do 20 procent. Dotychczas uran wzbogacano tam do 3,5 proc. Do produkcji bomby atomowej - o co Zachód podejrzewa Teheran - potrzebny jest uran wzbogacony do 90 proc.

11.2/UE - Przywódcy Francji i Niemiec, premier Grecji oraz szefowie Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego porozumieli się w sprawie pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji.

11.2/FINLANDIA - Finlandia dała ostateczną zgodę na budowę Gazociągu Północnego, którym gaz z Rosji ma bezpośrednio popłynąć do Niemiec.

25.2/UKRAINA - Określany jako polityk prorosyjski Wiktor Janukowycz - zwycięzca wyborów prezydenckich - objął stanowisko szefa państwa. Wkrótce Rada Najwyższa Ukrainy wyrazi wotum nieufności dla rządu premier Tymoszenko, a wchodzący w skład jej koalicji Blok Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU-LS) podzieli się na jej zwolenników i część skłonną do współpracy z Partią Regionów nowego prezydenta. 11 marca parlament zatwierdzi skład rządu nowego premiera Mykoła Azarowa.

27.2/CHILE - W wyniku trzęsienia ziemi o sile 8,8 stopnia w skali Richtera zginęło ponad 450 osób.

MARZEC

5.3/GRECJA - Parlament uchwalił program oszczędnościowy, któremu sprzeciwia się większość obywateli.

7.3/IRAK - Wybory parlamentarne wygrała nieznaczną przewagą świecka koalicja Irakija byłego premiera Ijada Alawiego.

8.3/NIGERIA - Ok. 500 osób zginęło w zamieszkach pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami w pobliżu miasta Jos.

13.3/GRUZJA - Panikę wywołał wyemitowany przez prywatną telewizja Imedia reportaż sugerujący początek inwazji Rosjan na Gruzję.

21.3/ISLANDIA - Początek erupcji wulkanu Eyjafjoell. Od połowy kwietnia do końca maja pył wulkaniczny utrudniał ruch lotniczy nad Europą. Odwołano łącznie ponad 100 tysięcy połączeń. Ograniczenie ruchu samolotów kosztowało europejskie porty lotnicze blisko 300 mln euro.

26.3/MORZE ŻÓŁTE - Południowokoreański okręt wojenny Cheonan zatonął w pobliżu wód terytorialnych Korei Płn. Zginęło 46 członków załogi. Międzynarodowe śledztwo, kierowane przez Koreę Płd., wykazało, że odpowiedzialna za zatonięcie korwety jest Korea Płn. Incydent wywołał wzrost napięcia między państwami koreańskimi.

27.3/TAJLANDIA - Około 80 tys. zwolenników byłego premiera Thaksina Shinawatry zwanych "czerwonymi koszulami" wyszło na ulice Bangkoku, żądając ustąpienia rządu premiera Abhisita Vejjajivy. Protesty trwały do 19 maja, gdy wojsko dokonało krwawego szturmu na obóz demonstrantów, w wyniku którego śmierć poniosło pięć osób. Od chwili rozpoczęcia protestów w marcu w starciach zginęło co najmniej 88 osób, a prawie 2 tysiące zostało rannych.

29.3/ROSJA - 40 osób zginęło, a 95 zostało rannych w dwóch zamach bombowych przeprowadzonych przez terrorystki-samobójczynie w moskiewskim metrze na stacji Łubianka i na stacji Park Kultury w centrum miasta.

KWIECIEŃ:

7.4/ROSJA - Premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin, oddali hołd polskim oficerom zamordowanym przez NKWD w Katyniu oraz upamiętnili rosyjskie ofiary stalinizmu.

7.4/KIRGISTAN - W krwawych starciach milicji z opozycją w Biszkeku zginęło ponad 80 osób. Setki demonstrantów wdarły się do parlamentu. Władze wprowadziły stan wyjątkowy. Nazajutrz opozycja ogłosiła, że przejęła kontrolę nad najważniejszymi centrami władzy, i zażądała dymisji prezydenta Kurmanbeka Bakijewa. Na czele rządu tymczasowego stanęła b. szefowa MSZ Roza Otunbajewa, która rozwiązała parlament.

7.4/BRAZYLIA - Ok. 200 osób zginęło pod zwałami błota po osunięciach ziemi spowodowanych ulewnymi deszczami w Niteroi pod Rio de Janeiro.

8.4/CZECHY - Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew, podpisali w Pradze nowy układ o ograniczeniu zbrojeń strategicznych START, zastępujący START z 1991 r., który wygasł w grudniu 2009 r.

10.4/ROSJA - Pod Smoleńskiem rozbił się samolot prezydencki TU-154M. Zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz 94 inne osoby. Polska delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

11.4/ROSJA - Telewizja państwowa Rossija pokazała w swoim najlepszym czasie antenowym film "Katyń" Andrzeja Wajdy.

21.4/UKRAINA - Ukraina i Rosja podpisały porozumienie ws. rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, które przewiduje możliwość przedłużenia dzierżawy znajdujących się na Krymie baz tej formacji na 25 lub 30 lat w zamian za 30-procentową obniżkę cen gazu. Obecna umowa o dzierżawieniu Rosji baz wojskowych na Krymie obowiązuje do 2017 r.

22.4/USA - W wyniku silnej eksplozji w Zatoce Meksykańskiej zatonęła zarządzana przez koncern BP platforma Deepwater Horizon. Zginęło 11 ludzi. Doszło do katastrofalnego w skutkach wycieku w sumie 4,9 mln baryłek ropy. W lipcu udało się tymczasowo zatamować wyciek.

22.4/W.BRYTANIA - Kościół rzymskokatolicki przeprosił za skandale związane z molestowaniem seksualnym dzieci przez duchownych.

29.4/BELGIA - Parlament przyjął ustawę zakazującą kobietom noszenia muzułmańskich zasłon twarzy w miejscu publicznym. Belgia jako pierwsza w Europie wprowadziła taki zakaz. Ustawa, oprotestowana przez środowiska muzułmańskie oraz niektórych obrońców praw człowieka, przewiduje kary grzywny, a nawet więzienia.

MAJ

2.5/BELGIA - Ministrowie finansów strefy euro zgodzili się na pakiet pomocy finansowej dla pogrążonej w długach Grecji w wys. 110 mld euro do 2012 r. W zamian Grecja zobowiązała się do ambitnego, trudnego programu reform i cięć budżetowych, który zakłada ograniczenie deficytu poniżej 3 proc. PKB do 2014 r.

10.5/BELGIA - Ministrowie finansów UE porozumieli się ws. ustanowienia stałego mechanizmu ratowania krajów strefy euro będących się w potrzebie. Będzie on miał wartość 500 mld euro.

12.5/LIBIA - 103 osoby, w większości Holendrzy, zginęły w katastrofie samolotu libijskich linii lotniczych Afriqiyah, który rozbił się podczas lądowania w Trypolisie. Katastrofę przeżył tylko mały chłopiec. Maszyna leciała z RPA.

17.5/IRAN - Iran, Turcja i Brazylia podpisały porozumienie ws. paliwa nuklearnego. Iran zgodził się wymienić 1200 kg nisko wzbogaconego uranu na paliwo do swojego reaktora badawczego w Teheranie. Do wymiany miałoby dojść na terytorium Turcji.

22.5/INDIE - Lecący z Dubaju samolot Air India Express ze 166 osobami na pokładzie rozbił się na południu Indii. Co najmniej 8 osób przeżyło katastrofę.

27.5/HISZPANIA - Parlament Hiszpanii uchwalił pakiet oszczędności budżetowych na kwotę 15 mld euro w celu redukcji znacznego deficytu finansów publicznych.

27.5/UKRAINA - Prezydent Wiktor Janukowycz oświadczył, że Ukraina nie jest obecnie gotowa do członkostwa w NATO. Zapewnił jednak, że jego kraj będzie współpracować z Sojuszem.

28.5/Indie - Co najmniej 118 osób zginęło, a ok. 200 zostało rannych w katastrofie kolejowej na wschodzie kraju, do której spowodowania przyznała się grupa popierana przez maoistowskich rebeliantów.

31.5/IZRAEL - Izraelskie okręty wojenne zaatakowały konwój sześciu statków z pomocą dla Strefy Gazy, zwany Flotyllą Wolności. W operacji komandosów zginęło 9 propalestyńskich aktywistów, w tym 8 Turków i Amerykanin tureckiego pochodzenia, a ok. 20 osób zostało rannych.

31.5/NIEMCY - Prezydent Horst Koehler oświadczył, że ustępuje w trybie natychmiastowym ze stanowiska. Jak powód rezygnacji podał kontrowersje wokół swej wypowiedzi na temat interwencji wojskowej w Afganistanie. Jego miejsce zajął w wyniku wyborów z 30 czerwca 51-letni polityk chadecji Christian Wulff. Zgromadzenie Federalne wybrało go dopiero w trzeciej turze, co uznano za cios dla kanclerz Angeli Merkel i koalicji rządzącej.

CZERWIEC

9.6/USA - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła nowe sankcje wobec Iranu w związku z realizowanym przezeń programem nuklearnym.

17.6/BELGIA - Przywódcy państw UE zdecydowali na szczycie w Brukseli o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Islandią. Ponadto potwierdzili decyzję ministrów finansów, by Estonia stała się od 1 stycznia 17. krajem strefy euro.

19.6/BIAŁORUŚ - Dotychczasowa wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Orechwo została wybrana p.o. prezes związku na posiedzeniu Rady Naczelnej tej organizacji. Obowiązki będzie pełniła do następnego zjazdu, który powinien odbyć się za 2,5 roku. Dotychczasowa szefowa związku Andżelika Borys złożyła rezygnację ze stanowiska, uzasadniając ją względami osobistymi.

21.6/ROSJA - Rosyjski koncern Gazprom zaczął ograniczać dostawy gazu na Białoruś w związku z zadłużeniem strony białoruskiej za otrzymany dotychczas surowiec. Wkrótce potem Mińsk zapewnił, że spłaci dług w ciągu dwóch tygodni.

28.6/USA - Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało o zatrzymaniu w USA po wieloletnim śledztwie prowadzonym przez FBI dziesięciu osób uznanych za domniemanych agentów rosyjskiego wywiadu.

LIPIEC

8.7/FRANCJA - Parlament Europejski zaakceptował porozumienie UE-USA o przekazywaniu danych bankowych w ramach walki z terroryzmem, zwane SWIFT. Poprzednią umowę odrzucił w lutym, wskazując na niewystarczającą ochronę prywatności obywateli państw UE.

12.7/SZWAJCARIA - Szwajcaria oświadczyła, że nie wyda reżysera Romana Polańskiego Stanom Zjednoczonym. Uchylono również ograniczenie wolności stosowane wobec Polańskiego.

22.7/HOLANDIA - Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze orzekł, że deklaracja niepodległości Kosowa, ogłoszona w lutym 2008 r., nie stanowi naruszenia prawa międzynarodowego. W reakcji na tę decyzję Serbia oświadczyła, że nigdy nie uzna niepodległości swej byłej prowincji.

24.7/NIEMCY - W następstwie paniki, jaka wybuchła na Love Parade w Duisburgu, na zachodzie kraju, zginęło 21 osób.

25.7/ŚWIAT - Demaskatorski portal Wikileaks opublikował ponad 90 tys. dokumentów nt. wojny w Afganistanie.

26.7/KAMBODŻA - Międzynarodowy trybunał sądzący zbrodnie popełnione przez Czerwonych Khmerów skazał na 35 lat więzienia jednego z ich przywódców i byłego szefa więzienia-katowni, Kainga Gueka Eava alias "Duch". Wspierany przez ONZ trybunał w Phnom Penh uznał, że "Duch" jako szef więzienia Tuol Sleng przyczynił się do śmierci 14 tys. ludzi. Został uznany za winnego m.in. morderstw, tortur oraz zbrodni przeciwko ludzkości.

26.7/BELGIA - Ministrowie spraw zagranicznych UE przyjęli ostrzejsze sankcje przeciwko Iranowi. Sankcje, obowiązujące niezależnie od ogłoszonych w czerwcu sankcji ONZ, miały na celu zachęcenie Iranu do powrotu do negocjacji w sprawie jego programu atomowego.

27.7/BELGIA - UE rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Islandią. By wejść do UE, Islandia będzie musiała zaprzestać połowów wielorybów.

28.7/HISZPANIA - Parlament Katalonii zaaprobował zakaz korridy w tym autonomicznym regionie. Zakaz będzie obowiązywał od 1 stycznia 2012 r.

29.7/PAKISTAN - Pierwsze informacje o ofiarach największych od 80 lat powodzi. W ciągu ponad miesiąca woda zalała jedną piątą kraju. Według danych ONZ, w następstwie powodzi ucierpiało ponad 20 mln osób, a ok. 1700 poniosło śmierć.

SIERPIEŃ

6.8/CHILE - 33 górników zostało zasypanych ok. 700 metrów pod ziemią w kopalni miedzi i złota na pustyni Atacama.

7.8/KUBA - Były prezydent Fidel Castro po czterech latach pojawił się w parlamencie i wygłosił przemówienie.

WRZESIEŃ

2.9/USA - W Waszyngtonie wznowiono po prawie dwuletniej przerwie izraelsko-palestyńskie bezpośrednie negocjacje pokojowe. Kilka tygodni później utknęły one w martwym punkcie, gdy Izrael odmówił przedłużenia moratorium na rozbudowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. Moratorium wygasło 26 września.

12.9/TURCJA - Referendum ws. wprowadzenia zmian w konstytucji. Za nowelizacją opowiedziało się 58 proc. głosujących. Referendum postrzegane było jako sprawdzian poparcia dla konserwatywnego rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana przed wyborami parlamentarnymi w 2011 roku.

14.9/FRANCJA - Parlament zakazał noszenia we wszystkich miejscach publicznych muzułmańskich zasłon, takich jak burka czy nikab. Przepisy zaczną obowiązywać od wiosny 2011 roku.

15.9/BELGIA - Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton mianowała 26 nowych szefów reprezentacji UE na świecie, w tym dwoje Polaków: Joannę Wronecką i Tomasza Kozłowskiego.

18.9/AFGANISTAN - Drugie od 2001 roku wybory parlamentarne. Frekwencja wyniosła około 40 proc. Podczas głosowania doszło do wielu oszustw; anulowano blisko jedną czwartą głosów. Wyniki wyborów podano ponad dwa miesiące później.

18.9/SZWECJA - Zwycięstwo czterech partii centroprawicowych w wyborach parlamentarnych.

22.9/BELGIA - Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził pakiet przepisów o unijnym nadzorze finansowym, który dzięki wczesnemu ostrzeganiu i wiążącym decyzjom na poziomie UE ma zapobiec powtórce kryzysu.

26.9/NIEMCY - Wypadek polskiego autokaru na autostradzie pod Berlinem, w następstwie którego zginęło 14 osób.

26.9/WENEZUELA - Partia prezydenta Hugo Chaveza zdobyła większość mandatów w wyborach parlamentarnych. Ponad jedną trzecią miejsc uzyskał sojusz opozycji.

28.9/KOREA PŁN. - Na nadzwyczajnym zjeździe komunistycznej Partii Pracy Korei w Phenianie ponownie zatwierdzono Kim Dzong Ila na stanowisku sekretarza generalnego partii. Dwa kluczowe stanowiska partyjne objął jego syn, 27-letni Kim Dzong Un.

PAŹDZIERNIK

4.10/WĘGRY - W hucie w Ajka na zachodzie kraju doszło do wycieku tzw. czerwonego szlamu, toksycznego produktu ubocznego powstającego podczas produkcji aluminium. W wyniku najpoważniejszej w historii tego kraju katastrofy ekologicznej zginęło 9 osób, a rannych zostało ok. 150.

5.10/FRANCJA - Paryski sąd skazał maklera z banku Societe Generale Jerome'a Kerviela na pięć lat więzienia oraz zapłacenie odszkodowania w wysokości 4,9 mld euro za oszustwo i spowodowanie w 2008 roku rekordowej straty w tym banku.

5.10/USA - Nowojorski sąd skazał na dożywocie Faisala Shahzada, który usiłował 1 maja 2010 dokonać zamachu na Times Square.

8.10/NORWEGIA - Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla chińskiemu dysydentowi, 54-letniemu Liu Xiaobo "za długą walkę bez przemocy na rzecz podstawowych praw w Chinach". Pod koniec 2009 r. Liu został skazany na 11 lat więzienia za "działalność wywrotową". W związku z tym ani on, ani jego przebywająca w areszcie domowym żona nie przybyli 10 grudnia do Oslo na ceremonię wręczenia nagrody. Nieobecność zarówno laureata, jak i jego najbliższych na uroczystości zdarzyła się po raz pierwszy od 1936 r. Dyplom Pokojowej Nagrody Nobla symbolicznie położono na pustym krześle.

14.10/CHILE - Zakończenie trwającej ponad dobę bezprecedensowej akcji ratowania 33 górników. Przebywali oni pod ziemią 69 dni - nigdy wcześniej w historii górnictwa nie zdarzyło się, by ktokolwiek w efekcie katastrofy tak długo pozostawał przy życiu uwięziony pod ziemią i został uratowany.

21.10/BELGIA - Parlament Europejski uhonorował kubańskiego dysydenta Guillermo Farinasa nagrodą im. Sacharowa. Władze w Hawanie zabroniły laureatowi wyjazdu na ceremonię wręczenia nagrody, która odbyła się 15 grudnia. Przewodniczący PE Jerzy Buzek postawił dyplom na pustym krześle.

22.10/ŚWIAT - Portal Wikileaks opublikował ponad 391 tys. tajnych raportów amerykańskiej armii z wojny w Iraku.

25.10/INDONEZJA - Trzęsienie ziemi o sile 7,7 w pobliżu Sumatry wywołało falę tsunami, w wyniku której zginęło ponad 400 osób.

26.10/INDONEZJA - Erupcja wulkanu Merapi leżącego na Jawie spowodowała śmierć 324 osób.

27.10/FRANCJA - Zgromadzenie Narodowe przyjęło ostatecznie kontrowersyjną reformę emerytalną, przewidującą podniesienie wieku przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat. Projekt tych zmian wywoływał od września największą falę masowych manifestacji i strajków od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

29.10/BELGIA - Maciej Popowski, były szef gabinetu przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, został mianowany zastępcą sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ).

31.10/IRAK - Podczas szturmu irackich sił bezpieczeństwa na zajęty przez napastników powiązanych z Al-Kaidą kościół w Bagdadzie zginęło 46 wiernych, a około 60 odniosło obrażenia. Śmierć poniosło także siedmiu funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa oraz pięciu terrorystów. Według Amnesty International atak spowodował exodus tysięcy chrześcijan.

LISTOPAD

2.11/USA - W wyniku wyborów Demokraci stracili większość w Izbie Reprezentantów, a w Senacie ich większość stopniała do minimum.

10.11/HAITI - Epidemia cholery, która wybuchła na północy kraju w połowie października, dotarła do stołecznego Port-au-Prince. Do 20 grudnia choroba pochłonęła ponad 2,5 tys. ofiar śmiertelnych. Epidemia nie wykazuje oznak wygasania.

13.11/BIRMA - Opozycjonistka Aung San Suu Kyi została zwolniona po ponad siedmiu latach z aresztu domowego. Tydzień wcześniej w Birmie odbyły się pierwsze od 20 lat wybory parlamentarne, w których zwyciężyła wspierana przez rządzącą krajem juntę wojskową partia Związek Solidarności i Rozwoju (ZSR).

16.11/TAJLANDIA - Jeden z najbardziej poszukiwanych handlarzy bronią na świecie, Rosjanin Wiktor But, został wydany Stanom Zjednoczonym.

16.11/W.BRYTANIA - Ogłoszono zaręczyny księcia Williama z koleżanką ze studiów Kate Middleton. Ślub odbędzie się 29 kwietnia.

19-20.11/PORTUGALIA - Na szczycie NATO w Lizbonie przywódcy przyjęli nową koncepcję strategiczną sojuszu na najbliższe 10 lat, zdecydowali o stopniowym wychodzeniu z Afganistanu oraz postanowili rozwijać natowską obronę przeciwrakietową, zapraszając do współpracy Rosję.

22.11/KAMBODŻA - Wybuch paniki spowodował śmierć ponad 450 ludzi w stołecznym Phnom Penh. Panikę wywołało najprawdopodobniej kołysanie się wiszącego mostu, łączącego miasto z wyspą, na której odbywały się uroczystości z okazji święta wody.

23.11/KOREA PŁD. - Artyleria Korei Płn. ostrzelała południowokoreańską wyspę Yeonpyeong w pobliżu spornej granicy między obu krajami. Korea Płd. odpowiedziała ogniem i wysłała w okolice wyspy swoje myśliwce. W wyniku ostrzału zginęły cztery osoby. Był to jeden z najpoważniejszych incydentów pomiędzy obiema Koreami w ostatnich latach.

26.11/ROSJA - Izba niższa parlamentu, Duma Państwowa, przyjęła uchwałę ws. zbrodni katyńskiej, uznając ją za zbrodnię reżimu stalinowskiego.

28.11/BELGIA - Ministrowie finansów państw UE zatwierdzili udzielenie pomocy Irlandii w wys. 85 mld euro na zwalczanie kryzysu budżetowego.

28.11/ŚWIAT - Portal Wikileaks rozpoczął publikowanie 250 tys. amerykańskich depesz dyplomatycznych. Na stronach internetowych pięciu czołowych dzienników amerykańskich i europejskich ukazały się pierwsze omówienia tych poufnych dokumentów.

GRUDZIEŃ

6-7.12/SZWAJCARIA - Negocjacje delegacji Iranu i sześciu światowych mocarstw nt. irańskiego programu nuklearnego w Genewie. Były to pierwsze rozmowy od 14 miesięcy. Strony spotkają się ponownie w Stambule pod koniec stycznia.

7.12/W.BRYTANIA - Założyciel portalu Wikileaks Julian Assange został zatrzymany w Londynie na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez Szwecję w związku z oskarżeniem o przestępstwa seksualne. 16 grudnia Assange'a zwolniono za kaucją z aresztu. Rozprawa ws. ekstradycji do Szwecji ma się odbyć 11 stycznia.

16.12/BELGIA - Przywódcy państw UE zgodzili się na szczycie na zmianę Traktatu z Lizbony, by dać podstawę do ustanowienia stałego mechanizmu stabilizującego dla ratowania krajów strefy euro.

19.12/BIAŁORUŚ - Wybory prezydenckie oficjalnie wygrał po raz czwarty Alaksandr Łukaszenka, zdobywając niemal 80 proc. głosów. W wieczór wyborczy w centrum Mińska milicja rozbiła wielotysięczną demonstrację i zatrzymała kilku kandydatów opozycji. Łącznie po wyborach zatrzymano ponad 600 osób. OBWE oceniła, że wybory były "bardzo daleko do wolnych".

21.12/IRAK - Parlament zatwierdził nowy rząd po miesiącach politycznego impasu. Premierem został ponownie szyita Nuri al-Maliki.

22.12/USA - Senat ratyfikował nowy układ z Rosją o ograniczeniu zbrojeń nuklearnych START, przewidujący zmniejszenie arsenałów jądrowych obu państw o 30 proc. w ciągu siedmiu lat. (PAP)

jhp/ cyk/ klm/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)