Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wydarzenia społeczne w 2009 roku

0
Podziel się

Wirus A/H1N1 w Polsce, śmierć 20 górników kopalni "Wujek-Śląsk", spory o in
vitro, parytety, podsłuchy i IPN, a także dyskusja o kształcie systemu opieki zdrowotnej i
przyszłości misji w Afganistanie - to główne wydarzenia zaprzątające uwagę opinii społecznej w
minionym roku. Wiele miejsca w mediach zajęły też kwestie personalne - walka o rządy w TVP, dymisja
szefa CBA, zmiana na funkcji prymasa Polski.

bEiGwyOJ

Wirus A/H1N1 w Polsce, śmierć 20 górników kopalni "Wujek-Śląsk", spory o in vitro, parytety, podsłuchy i IPN, a także dyskusja o kształcie systemu opieki zdrowotnej i przyszłości misji w Afganistanie - to główne wydarzenia zaprzątające uwagę opinii społecznej w minionym roku. Wiele miejsca w mediach zajęły też kwestie personalne - walka o rządy w TVP, dymisja szefa CBA, zmiana na funkcji prymasa Polski.

STYCZEŃ

1 stycznia - Od 2009 r. urlop macierzyński jest dłuższy i uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wynosi od 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, do 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie. Do 2014 r. urlopy będą stopniowo wydłużane; od 2010 r. będzie też urlop dla ojców.

bEiGwyOL

7 stycznia - B. poseł SLD, b. minister sprawiedliwości Jerzy Jaskiernia został niejednogłośnie oczyszczony przez Sąd Najwyższy z zarzutu "kłamstwa lustracyjnego". Na wniosek Jaskierni SN uchylił prawomocny wyrok o takim kłamstwie. Jaskiernia wyraził satysfakcję z takiego zakończenia dziewięcioletniej - jak mówił - "męki lustracyjnej", powtórzył, że nigdy nie był agentem.

10 stycznia - Odwołani zostali prezes i członek zarządu Polskiego Radia: Krzysztof Czabański i Jerzy Targalski. P.o. prezesem Polskiego Radia został Robert Wijas.

11 stycznia - Ponad 40,4 mln zł na wczesną diagnostykę nowotworową u dzieci zebrano podczas 17. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupiła 97 najnowocześniejszych urządzeń medycznych dla 80 ośrodków w całej Polsce.

15 stycznia - Warszawski sąd okręgowy uniewinnił Barbarę S. - matkę 4-letniego Michałka utopionego w 2001 r. w Wiśle. Kobieta była oskarżona o nakłanianie do zabójstwa dziecka i kierowanie nim. O uniewinnienie wnosiła oskarżona, jej obrona, a także - co jest bardzo rzadkim przypadkiem - prokuratura, która przyznała, że ma w sprawie wątpliwości. Był to trzeci proces kobiety - poprzednie wyroki uchylono.

bEiGwyOR

19 stycznia - Samobójstwo popełnił Robert Pazik - jeden z zabójców Krzysztofa Olewnika prawomocnie skazany w grudniu 2008 r. na dożywocie. Śledztwo w sprawie śmierci Pazika prowadzi ostrołęcka Prokuratura Okręgowa. Według wyników sekcji zwłok zgon Pazika nastąpił na skutek powieszenia, a na jego ciele nie znaleziono śladów walki lub czynnej obrony. Badania toksykologiczne nie ujawniły obecności środków odurzających bądź psychotropowych, a także substancji toksycznych.

21 stycznia - Osiągnięcie wieku emerytalnego nie może być wyłącznym powodem rozwiązania stosunku pracy - orzekł Sąd Najwyższy. SN uznał, że zwalnianie jedynie z powodu skończenia 60. roku życia przez kobietę, a 65. roku przez mężczyznę jest zakazaną przez prawo europejskie dyskryminacją ze względu na wiek i płeć.

28 stycznia - Na kary od 11 miesięcy w zawieszeniu do 4 lat bezwzględnego więzienia skazał łódzki sąd 16 oskarżonych w głośnej sprawie niegospodarności w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Według prokuratury w wyniku działalności oskarżonych w latach 1999-2000 Fundusz stracił ponad 42 mln zł. Na najwyższą karę - 4 lat więzienia - sąd skazał b. szef łódzkiego SLD i b. posła Andrzeja Pęczaka. Wyrok jest nieprawomocny.

LUTY

bEiGwyOS

2 lutego - MSWiA przedstawiło założenia reformy emerytur mundurowych, według których prawo do emerytury mają nabywać funkcjonariusze, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbie co najmniej 25 lat (Obecnie funkcjonariusze prawa emerytalne uzyskują po 15 latach pracy). Propozycje ówczesnego wicepremiera Grzegorza Schetyny zostały oprotestowane przez związki zawodowe, które przekonywały, że proponowane zmiany wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo obywateli. Trwające przez cały rok negocjacje z przedstawicielami strony rządowej nie doprowadziły do kompromisu.

- w Afganistanie zginął 35-letni st. chor. szt. Andrzej Rozmiarek z 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. Józefa Hallera.

3 lutego - Przed sądem wojskowym w Warszawie ruszył proces siedmiu żołnierzy oskarżonych o zabicie cywili w afgańskiej wiosce Nangar Khel. Wskutek ostrzału 16 sierpnia 2007 r. zginęło sześć osób - dwie kobiety i mężczyzna oraz troje dzieci. Trzy osoby, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży, zostały ciężko ranne. Podsądni nie przyznają się.

- Policja znalazła w internecie film pokazujący jak uczniowie szkoły zawodowej w Rykach (Lubelskie) znieważają na lekcji nauczyciela. Funkcjonariusze ustalili sprawców. Proces sześciu uczniów trwa.

bEiGwyOT

- Sąd Okręgowy w Szczecinie uniewinnił dwie kobiety ukarane wcześniej naganą przez wydział grodzki sądu rejonowego za opalanie się topless. Sąd uznał, że zachowanie obu kobiet nie było nieobyczajne.

4 lutego - Wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa warszawska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej - rozmowy szefa MSZ Radosława Sikorskiego z prezydentem Lechem Kaczyńskim, który pytał go m.in. o negocjacje ws. tarczy antyrakietowej i znajomość z amerykańskim politykiem Ronem Asmusem. Mimo próśb, prokuraturze nie udało się przesłuchać L. Kaczyńskiego.

6 lutego - Prezydent podpisał ustawę odbierającą przywileje emerytalne funkcjonariuszom służb specjalnych PRL oraz członkom WRON. Uchwalona w styczniu ustawa zakłada, że przywileje za lata służby w PRL tracą także funkcjonariusze SB, którzy w 1990 r. zostali pozytywnie zweryfikowani. IPN ustalił ponad 41 tys. osób, których świadczenia mają być obniżone od Nowego Roku. 13 stycznia 2010 r. o losach tej ustawy zdecyduje na wniosek Lewicy Trybunał Konstytucyjny.

9 lutego - Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie domniemanego znieważenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego przez posła PO Janusza Palikota słowami, że "uważa go za chama". Sąd prawomocnie oddalił wtedy zażalenie Kancelarii Prezydenta RP.

bEiGwyOU

10 lutego - Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie orzekł, że "Gazeta Wyborcza" miała prawo nazwać ówczesnego prezesa TVP Piotra Farfała "byłym neonazistą". Sąd utrzymał wyrok sądu I instancji, oddalający pozew Farfała wobec "GW". W 2006 r. dziennik napisał, że był on w latach 90. wydawcą rasistowskiego pisemka. Farfał tłumaczył, że w wieku 15-16 lat dał się "zmanipulować kolegom z podwórka".

13 lutego - Sejm powołał komisję śledczą do zbadania działań organów ścigania w sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika; komisja ma skończyć prace w 2010 r.

- Na wniosek prokuratury sąd aresztował Jacka K., byłego wspólnika w interesach Krzysztofa Olewnika. Gdańska prokuratura przedstawiła K. zarzut udziału w grupie przestępczej planującej porwanie Olewnika oraz współudziału w jego uprowadzeniu i przetrzymywaniu. W sierpniu K. został zwolniony z aresztu. Śledztwo trwa.

17 lutego - W wypadku śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który leciał z Wrocławia do rannych w karambolu, zginął pilot i pielęgniarz, a lekarz odniósł rany. Przyczyną wypadku mogło być nagłe załamanie pogody, gęsta mgła i słaba widoczność.

- Rada Ministrów przyjęła program "Ratujemy polskie szpitale", który ma poprawić funkcjonowanie polskich szpitali. Zakłada on wsparcie finansowe dla samorządów, które zdecydują się przekształcać szpitale w spółki prawa handlowego. Była to odpowiedź na weto prezydenta do ustawy zakładającej obligatoryjne przekształcenie szpitali w spółki.

21 lutego - Ojciec Święty Benedykt XVI mianował biskupa Andrzeja Dzięgę, dotychczasowego biskupa diecezji sandomierskiej, arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim.

MARZEC

3 marca - Sąd Najwyższy orzekł, że zasądzona przez brytyjski sąd w 2008 r. kara dożywocia za gwałt dla Jakuba Tomczaka nie podlega dostosowaniu do polskiego prawa, które za taki czyn przewiduje maksymalnie 12 lat więzienia. Zarazem SN uznał, iż Tomczak będzie mógł ubiegać się o przedterminowe zwolnienie już po 9 latach (w Polsce skazani na dożywocie mogą starać się o takie zwolnienie dopiero po 25 latach).

8 marca - Zmarł prof. Zbigniew Religa, były minister zdrowia i wybitny polski kardiochirurg, który w 1986 r. przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Religa był także posłem klubu PiS i jednym z najbardziej znanych krajowych polityków.

10 marca - Metropolita przemyski abp Józef Michalik ponownie został przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

11 marca - Episkopat Polski ogłosił zamknięcie sprawy lustracji w Kościele. Biskupi stwierdzili, że nie ma żadnych podstaw do oskarżenia członków Episkopatu o zawinioną i dobrowolną współpracę z SB. Episkopat nie będzie odnosił się do tego rodzaju materiałów, które mogłyby pojawić się w przyszłości.

13 marca - Andrzej Lepper został prawomocnie skazany na 25 tys. zł grzywny za wysypanie w 2002 r. sprowadzonego z Niemiec zboża na tory w stolicy. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację lidera Samoobrony.

26 marca - Za przestępstwo ujawnienia tajemnicy państwowej można ścigać nie tylko urzędników zobowiązanych do jej ochrony, ale i dziennikarzy, którzy ją opublikują - uznał Sąd Najwyższy. Dotychczas utrwalił się pogląd prawny, że za takie przestępstwo odpowiadają tylko urzędnicy.

30 marca - Po ukazaniu się budzącej wiele kontrowersji książki "Lech Wałęsa. Idea i historia" Pawła Zyzaka, czasowo zatrudnionego w IPN, prezes Instytutu Janusz Kurtyka oświadczył, że nie jest ona publikacją IPN. W lipcu przeciwko wydawcy książki - spółce Arcana - pozew o ochronę dóbr osobistych złożył w krakowskim sądzie adwokat Ryszard Rydiger. W październiku podobny pozew złożyła do krakowskiego sądu córka Lecha Wałęsy, Anna Domińska.

31 marca - Zginęły cztery osoby znajdujące się na pokładzie wojskowego samolotu Bryza, który rozbił się na lotnisku Gdynia Babie Doły. Załoga samolotu ćwiczyła awaryjne lądowanie na jednym silniku. Ze względu na śmierć sprawców, śledztwo w tej sprawie zostało umorzone.

KWIECIEŃ

1 kwietnia - W Poznaniu zaczął się proces b. senatora Henryka Stokłosy, oskarżonego m.in. o korupcję. Stokłosa miał w latach 1989-2005 uzyskiwać nienależne wielomilionowe umorzenia podatkowe dzięki powiązaniom ze skorumpowanymi urzędnikami resortu finansów oraz sędzią.

2 kwietnia - Ponad 1 mln 900 tys. zł zadośćuczynienia przyznał Sąd Okręgowy w Warszawie w procesie o zamianę 25 lat temu niemowląt w jednym ze stołecznych szpitali. Rodziny domagały się łącznie ponad 2 mln zł - po 300 tys. zł na osobę z odsetkami od Skarbu Państwa oraz od Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do zamiany dzieci doszło w 1984 r., gdy na oddział w tym samym czasie trafiły bliźniaczki państwa O. oraz córka rodziny W. Zamianę wykryto przypadkowo po 17 latach.

- Przed Sądem Okręgowym w Warszawie ruszył proces ministra sportu w rządzie PiS Tomasza Lipca, oskarżonego m.in. o przyjęcie co najmniej 270 tys. zł łapówek. Podsądny, któremu grozi do 10 lat więzienia, nie przyznaje się i liczy na oczyszczenie przez sąd.

3 kwietnia - Wrocławski Sąd Okręgowy po procesie ws. korupcji w klubie piłkarskim Arka Gdynia skazał na 4 lata więzienia byłego prezesa klubu Jacka Milewskiego, a działacza piłkarskiego Ryszarda Forbricha, pseud. Fryzjer, na 3,5 roku. Kary zawieszono na 5 lat. Śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej toczy się od maja 2005 r. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty ponad 300 osobom.

7 kwietnia - Trybunał Konstytucyjny uznał, że nietrzeźwy rowerzysta musi być karany surowiej niż nietrzeźwy pieszy, gdyż stanowi większe zagrożenie dla ruchu.

9 kwietnia - Po swej wypowiedzi o niezgodnym z przepisami przyznaniu przez IPN w 2005 r. statusu pokrzywdzonego Lechowi Wałęsie, szef Biura Edukacji Publicznej IPN Jan Żaryn oddał się do dyspozycji prezesa IPN Janusza Kurtyki, który odwołał go z tej funkcji. Żaryn został doradcą Kurtyki.

12-13 kwietnia - Spłonął hotel socjalny w Kamieniu Pomorskim; zginęły 23 osoby. Uratowało się 54 pozostałych mieszkańców budynku. Pożar gasiło 129 strażaków przez 20 godzin. Biegli ustalili, że przyczyną pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej.

14 kwietnia - Były poseł Samoobrony Piotr Misztal dobrowolnie poddał się karze i został skazany przez krakowski sąd na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu i 500 tys. zł grzywny za oszustwa podatkowe.

20 kwietnia - O niedopełnienie obowiązków służbowych łódzka prokuratura oskarżyła funkcjonariusza katowickiej delegatury ABW Grzegorza S., który kierował akcją zatrzymania b. posłanki SLD Barbary Blidy w jej domu. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. To pierwszy akt oskarżenia w prowadzonym od ponad dwóch lat śledztwie dotyczącym śmierci Blida. Popełniła ona samobójstwo 25 kwietnia 2007 r., kiedy funkcjonariusze ABW przyszli przeszukać jej dom i zatrzymać ją na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

21 kwietnia - Podpisana została umowa na budowę Mostu Północnego w Warszawie. Ósma przeprawa drogowa w stolicy ma zostać oddana do użytku pod koniec 2011 r. Budowa będzie kosztować ok. 977 mln zł; 200 mln zł na budowę pochodzić ma ze środków unijnych.

22 kwietnia - Sąd Najwyższy oddalił kasacje obrony członków plutonu specjalnego ZOMO, który w grudniu 1981 r. pacyfikował kopalnię "Wujek". Tym samym ostateczne stały się wyroki skazujące ich na kary od 3,5 roku do 6 lat więzienia za zastrzelenie tam 9 górników. Według SN sądy słusznie uznały, że zomowcy broni użyli bezprawnie, gdyż nie byli w zwarciu z górnikami, strzelali z "bezpiecznej odległości", a ich życiu nie groziło bezpośrednie niebezpieczeństwo.

MAJ

6 maja - W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem A/H1N1 - wywołującym nową odmianę grypy. Zachorowała 58-letnia kobieta z Tarnobrzega (Podkarpackie), która przyleciała z Nowego Yorku.

13 maja - Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł prawomocnie, że minister sprawiedliwości Andrzej Czuma dostanie od Skarbu Państwa za niesłuszne uwięzienie w 1980 r. 25 tys. zł. Czuma oświadczył, że nie będzie się odwoływać. SA zmienił wyrok ze stycznia 2009 r., który przyznał mu 90 tys. zł (domagał się ok. 700 tys. zł).

14 maja - Na 3 lata więzienia skazał warszawski sąd okręgowy byłego funkcjonariusza CBŚ Roberta B., oskarżonego m.in. o skłanianie swego agenta ze świata przestępczego do produkcji narkotyków. Dwóch innych b. funkcjonariuszy CBŚ, mających zarzut poświadczania nieprawdy, sąd skazał na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

15 maja - B. poseł SLD Jan Sieńko to pierwsza osoba z raportu z weryfikacji WSI, którą Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie nakazał MON przeprosić za opisanie jej jako agenta WSI w tym dokumencie, ujawnionym w 2007 r. przez prezydenta RP. MON wykonał wyrok. Trwają inne takie procesy.

19 maja - Warszawski sąd okręgowy prawomocnie skazał, utrzymując wyrok I instancji, b. wysokiego rangą urzędnika MSWiA Tomasza S. i b. szefa stołecznego komisariatu kolejowego Waldemara P. za przekroczenie uprawnień. Obu wymierzono karę roku więzienia w zawieszeniu. Proces dotyczył odwiezienia w 2006 r. - na polecenie P. - Tomasza S. z Warszawy do domu w Siedlcach, gdy ten spóźnił się na pociąg. Dwóch policjantów - sierżant Justyna Zawadka i mł. aspirant Tomasz Twardo - zginęło, wracając z Siedlec, gdy ich nieoznakowany radiowóz wpadł do rozlewiska.

20 maja - Przed Sądem Okręgowym w Katowicach rozpoczął się proces w sprawie katastrofy na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK), gdzie w styczniu 2006 r. pod zawalonym dachem pawilonu zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Na ławie oskarżonych zasiadło 11 osób, które zdaniem prokuratury w różnym stopniu przyczyniły się do tej tragedii. To m.in. byli szefowie MTK, projektanci i wykonawcy hali.

21 maja - Likwidacja abonamentu rtv od 2010 r., a w zamian przekazywanie corocznie z budżetu państwa na media ok. 900 mln zł oraz przekształcenie regionalnych oddziałów TVP w samodzielne spółki - to niektóre z rozwiązań uchwalonej przez Sejm ustawy medialnej.

25 maja - Zatrzymano znanego producenta filmowego Lwa R. Postawiono mu zarzut nakłaniania innej osoby do wręczenia 210 tys. zł łapówki i obietnicy wręczenia 190 tys. Pieniądze te miały być przeznaczone na załatwienie odroczenia wykonania kary orzeczonej przez sąd.

CZERWIEC

1 czerwca - Wyroki więzienia dla b. dyrektora FOZZ Grzegorza Żemka oraz dla Dariusza Przywieczerskiego za niegospodarność i zagarnięcie milionów w aferze FOZZ są prawomocne - Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy rozstrzygnięcie niższej instancji. Złożono kasację.

6 czerwca - Przed Sądem Rejonowym w Koszalinie (Zachodniopomorskie) ruszył proces piłkarzy Piotra Świerczewskiego (obecnie Zagłębie Lubin), Radosława Majdana (Polonia Warszawa) Jarosława Chwastka (b. gracz Pogoni Szczecin) oskarżonych o napaść na policjantów w 2008 r. w nadmorskim Mielnie. Piłkarze nie przyznają się do winy.

6 czerwca - Krakowska prokuratura oskarżyła troje lekarzy z aresztu śledczego o niedopełnienie obowiązków i nieumyślne doprowadzenie do śmierci rumuńskiego aresztanta Claudiu Crulica. Proces rozpoczął się 8 grudnia. Dwoje pierwszych z nich nie przyznało się do winy.

17 czerwca - Zarząd Główny NSZZ Policjantów zdecydował, że struktury wojewódzkie tego związku będą zwracać się do Komendanta Głównego Policji z żądaniem wypłacenia funkcjonariuszom zaległych świadczeń socjalnych. W związku z kryzysem ekonomicznym Komenda Główna Policji od marca przestała terminowo wypłacać funkcjonariuszom należne im dodatki. Zaległości z tego tytułu wynosiły wówczas ponad 50 mln zł; Do końca roku zaległości te - według szacunków KGP - mają przekroczyć 160 mln zł.

19 czerwca - Sąd Apelacyjny w Białymstoku zatwierdził styczniowy wyrok olsztyńskiego sądu w sprawie tzw. linczu we Włodowie. Tym samym trzej bracia Tomasz, Mirosław i Krzysztof W. zostali uznali za winnych zabójstwa recydywisty i skazani na 4 lata więzienia. Sąd uznał, że bracia nie mieli powodu by zabić sąsiada, bo - wbrew ich twierdzeniom - nie zagrażał on mieszkańcom Włodowa. Sąd przyznał, że policja nie zareagowała na prośby włodowian o pomoc. Bracia W. we wrześniu nie stawili się do aresztu na odbywanie kary, zawnioskowali do sądu o jej odroczenie i poprosili prezydenta Lecha Kaczyńskiego o łaskę. 19 grudnia prezydent ułaskawił ich i decydował o ustanowieniu wobec 10-letniego okresu próby.

20-21 czerwca - W Warszawie odbył się Kongres Kobiet Polskich, wzięło w nim udział ok. 3 tys. uczestniczek. Główne postulaty kongresu to wprowadzenie parytetów na listach wyborczych i powołanie niezależnego Rzecznika ds. Kobiet i Równości. Organizatorki kongresu przygotowały obywatelski projekt ustawy o parytetach, zapewniającej co najmniej 50-procentową obecność kobiet na listach wyborczych. 21 grudnia, po zebraniu ok. 120 tys. podpisów, projekt został złożony u Marszałka Sejmu.

23 czerwca - Część ustawy o CBA jest sprzeczna z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny, kwestionując ustawową definicję korupcji oraz rozporządzenie, na mocy którego CBA może bez ograniczeń korzystać z baz danych.

25 czerwca - Zmarł 82-letni gen. SB Zenon Płatek, oskarżony o kierowanie zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 r. Proces tego b. szefa osławionego IV departamentu MSW, zwalczającego w PRL Kościół katolicki, zawieszono jeszcze w 2000 r. z powodu jego złego zdrowia. Pogrzeb Płatka był katolicki.

28 czerwca - Po zakończeniu VI Małopolskiego Pikniku Lotniczego w Krakowie doszło do wypadku awionetki. Zginął pilot, a w szpitalu zmarł pasażer. Drugi pasażer doznał poważnych oparzeń. Zdaniem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych istotną przyczyną wypadku był błąd pilota, który nie odblokował przed lotem drążka sterowego, tzw. wolantu.

29 czerwca - Stołeczny sąd odmówił wydania Rosji Czeczena podejrzewanego o udział w zamachu na wicemera Moskwy w 2002 r. Sąd uznał, że zatrzymany w Warszawie Boris A. to nie ścigany przez rosyjską prokuraturę Alikhan M. Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która w tym postępowaniu reprezentowała stronę rosyjską, nie odwołała się.

- Umorzeniem z powodu przedawnienia zakończyła się sprawa karna b. europosła Witolda Tomczaka, oskarżonego o znieważenie policjantów z Ostrowa Wielkopolskiego. Do incydentu doszło w końcu czerwca 1999 r., podczas zatrzymania parlamentarzysty jadącego samochodem ulicą jednokierunkową "pod prąd". Wtedy miało dojść do znieważenia funkcjonariuszy. O ponownym rozpoczęciu sprawy Sąd Okręgowy w Kaliszu postanowił na początku października. Odbędzie się to 20 stycznia 2010 r.

LIPIEC

3 lipca - Minister Skarbu zakończył kadencję Rady Nadzorczej TVP, ta jednak nie uznała tej decyzji i zmieniła zarząd TVP. Rada zawiesiła ówczesnego p.o. prezesa telewizji Piotra Farfała, nowym p.o. prezesem ogłosiła Sławomira Siwka, a Marcina Bochenka członkiem zarządu. Szefem TVP pozostał jednak Piotr Farfał - stołeczny sąd odmówił bowiem wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego Sławomira Siwka jako p.o. prezesa telewizji.

6 lipca - Wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak odeszła z resortu. Tłumaczyła, że wykonała powierzone jej zadania i zamierza wrócić do działalności naukowej.

14 lipca - Łódzki sąd grodzki wymierzył karę 5 tys. zł grzywny i 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych b. prezesowi Ligi Polskich Rodzin i b. wiceministrowi edukacji Mirosławowi Orzechowskiemu za prowadzenie samochodu po pijanemu. Orzechowski przed sądem przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

17 lipca - Prezydent Lech Kaczyński zawetował uchwaloną w czerwcu przez Sejm nową ustawę medialną. Ustawa nie rozwiązuje najważniejszych problemów, przed jakimi stoją media publiczne, za to stwarza nowe, poważniejsze zagrożenia - uzasadniał decyzję ówczesny szef prezydenckiej kancelarii. We wrześniu Sejm podtrzymał prezydenckie weto.

20 lipca - Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę określającą zasady tworzenia koszyka świadczeń gwarantowanych. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych (tzw. ustawa koszykowa) przewiduje, że minister zdrowia będzie określał w rozporządzeniu wykaz świadczeń gwarantowanych, czyli świadczeń opieki zdrowotnej częściowo lub całkowicie finansowanych ze środków publicznych. Nowela określa kryteria uwzględniane przy kwalifikowaniu świadczeń jako gwarantowanych, co oznacza finansowanie w całości lub w części ze środków publicznych.

21 lipca - Komornik wkroczył w imieniu miasta do hali Kupieckich Domów Towarowych w Warszawie, zajmowanej od początku roku nielegalnie przez kupców. Doszło do starć towarzyszącej mu ochrony, straży miejskiej i policji z kupcami i przybyłymi chuliganami. Prokuratura prowadzi śledztwo. Blaszana hala ma zniknąć przed jesienią 2010 r., kiedy w tym miejscu ma ruszyć budowa łącznika między pierwszą a drugą linią metra.

24 lipca - Sąd Okręgowy w Lublinie skazał na 25 lat więzienia Jolantę K. z Czerniejowa, którą uznał za winną zabójstwa pięciorga noworodków. Jej mąż Andrzej K., za nakłanianie żony do zbrodni został skazany na 12 lat więzienia. Był to już trzeci proces w tej sprawie; w dwóch poprzednich Andrzej K. był uniewinniany. Wyrok jest nieprawomocny; do sądu apelacyjnego wpłynęło już odwołanie.

28 lipca - B. szef MSW Andrzej Milczanowski został ponownie uniewinniony z zarzutów ujawnienia w 1995 r. tajemnicy państwowej w sprawie rzekomego szpiegostwa Józefa Oleksego, ówczesnego premiera z SLD. Z powodu "znikomej szkodliwości społecznej" Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył zarzut, że w Sejmie Milczanowski ujawnił tajemnicę, iż Oleksy miał być źródłem informacji dla wywiadu ZSRR, a później Rosji. Oleksy zapowiedział apelację.

SIERPIEŃ

4 sierpnia - Sąd Okręgowy w Szczecinie orzekł, że mieszkanka Wolina (Zachodniopomorskie) Anna S. za to, że nazwała "pedałem" swego sąsiada musi mu zapłacić 15 tys. zł zadośćuczynienia. Sąd zakazał także kobiecie naruszania dóbr osobistych powoda, w szczególności używania słowa "pedał" lub podobnych określeń oraz publicznego komentowania życia intymnego oraz orientacji seksualnej mężczyzny. Wyrok jest nieprawomocny, kobieta odwołała się do wyższej instancji.

7 sierpnia - Do Polski nie wpuszczono ukraińskich uczestników rajdu kolarskiego śladami Stepana Bandery. MSWiA poinformowało, że powodem odmowy zgody na wjazd było wyłudzenie wiz. Impreza wzbudziła sprzeciw m.in. środowisk kombatantów i kresowian.

10 sierpnia - W Afganistanie poległ 32-letni kpt. Daniel Ambroziński z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

14 sierpnia - Sąd Okręgowy w Warszawie skazał prawomocnie na dwa lata oraz półtora roku więzienia b. milicjantów Edwarda Misztala i Janusza Smugę, ponownie uznanych za winnych uprowadzenia w 1983 r. z warszawskiego kościoła współpracowników prymasowskiego komitetu pomocy. Złagodzono kary Sądu Rejonowego, który w 2006 r. skazał ich na dwa i pół oraz dwa lata. Trwająca od 1994 r. sprawa wróciła do SO po tym, jak w kwietniu 2009 r. Sąd Najwyższy uchylił poprzedni wyrok.

18 sierpnia - Sąd rejonowy w Warszawie skazał na 2,5 roku więzienia Piotra Rybę, a na grzywnę Andrzeja K. za płatną protekcję w "aferze gruntowej". Latem 2007 r. wyeliminowała ona wicepremiera Andrzeja Leppera z rządu Jarosława Kaczyńskiego, spowodowała rozpad koalicji PiS-Samoobrona-LPR i nowe wybory. Obrona będzie apelować.

20 sierpnia - Dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak, po zamieszaniu wokół jego wypowiedzi o biurokracji w MON, która utrudnia zakupy sprzętu dla żołnierzy na misji ogłosił, że odchodzi z armii.

- Do 30 sierpnia wojska chemiczne usuwały w Bornym Sulinowie (Zachodniopomorskie) największe w powojennej Polsce skażenia iperytem. Substancja o rzadko spotykanej 90-procentowej czystości znajdowała się w dwóch beczkach wykopanych z ziemi. Poparzonych zostało 5 osób.

28 sierpnia - Do marszałka Sejmu trafiły dwa poselskie projekty posłów PO, dotyczące zapłodnienia in vitro. Jeden - przygotowany przez Małgorzatę Kidawę-Błońską, a drugi przez Jarosława Gowina. Projekt Gowina wprowadza prawną ochronę embrionów ludzkich, zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet. Kidawa-Błońska proponuje, aby dopuścić możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych, ich mrożenie i selekcję przed implantacją do organizmu kobiety.

Do Sejmu wpłynęło łącznie sześć projektów dotyczących zapłodnienia in vitro. Jeden z nich - obywatelski komitetu "Contra In vitro" - zakazujący stosowania tej metody został odrzucony. Zakaz in vitro prowadza także poselski projekt Bolesława Piechy (PiS). Projekt eurodeputowanej Joanny Senyszyn (SLD) przewiduje refundację zabiegów zapłodnienia tą metodą. Wpłynął także poselski projekt nowelizacji ustawy transplantacyjnej, opracowany m.in. przez członków zespołu przy kancelarii premiera pod kierunkiem Gowina. Dopuszcza on m.in. tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz licencjonowanie lecznic, w których wykonywane są zapłodnienia metodą in vitro.

30 sierpnia - Podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu doszło do katastrofy białoruskiego myśliwca Su-27. Zginęło dwóch doświadczonych lotników z Białorusi. Dotychczas nie ujawniono przyczyn wypadku.

WRZESIEŃ

1 września - Zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzające system elektronicznego dozoru skazanych, możliwy stał się nadzór skazanych za pomocą nadajnika umieszczanego na nodze oraz urządzenia monitorującego zainstalowanego w domu osoby kontrolowanej. System dotyczy osób, wobec których wymierzono karę pół roku więzienia oraz osoby ukarane rocznym pozbawieniem wolności, które odbyły połowę kary. Na razie system funkcjonuje w apelacji warszawskiej.

4 września - W Afganistanie zginął 32-letni plut. Marcin Poręba z 5. Pułku Inżynieryjnego.

8 września - W szpitalu w Lublinie zmarł 28-letni st. szer. Artur Pyc z 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego w Bielsku-Białej, poważnie ranny w Afganistanie 22 maja.

- Prezesa ZUS Sylwestra R. i 4 inne osoby zatrzymano w sprawie prowadzonej przez szczecińską prokuraturę. Postawiono im zarzuty o charakterze korupcyjnym. Były już prezes ZUS oraz były dyrektor szczecińskiego oddziału ZUS przebywają w areszcie.

9 września - Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski skierowała list do parlamentarzystów, w którym opowiedziała się za niedopuszczalnością stosowania metody in vitro.

10 września - Minister w kancelarii prezydenta Mariusz Handzlik nie był agentem służb specjalnych PRL, jego oświadczenie lustracyjne jest prawdziwe - uznał Sąd Okręgowy w Warszawie. O autolustrację wystąpił sam Handzlik. Sąd ustalił, że SB zarejestrowała go w 1987 r. - wówczas 21-letniego studenta teologii - jako tajnego współpracownika "na wyrost", mimo że odmówił on współpracy.

- Sejm znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej, zmieniając algorytm, według którego rozdziela się pieniądze na leczenie w regionalnych oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia.

- W Afganistanie zginął 30-letni st. szer. Piotr Marciniak.

- Sejm nowelizując ustawę o zamówieniach kompensacyjnych postanowił, że pilne zakupy dla wojska na misjach zagranicznych będą możliwe z pominięciem offsetu.

15 września - Sąd w Szamotułach zdecydował, że dziecko odebrane w lipcu Wioletcie Woźnej i Władysławowi Szwakowi z Błot Wielkich (wlkp.) wróci do rodziców. W lipcu sąd odebrał kobiecie po porodzie jej córkę Różę i przekazał ją rodzinie zastępczej, kierując uznając, że rodzice nie są w stanie samodzielnie opiekować się dzieckiem. W grudniu Wioletta Woźniak i Władysław Szwak wzięli ślub. 16 września - Reklama zasłaniająca okna mieszkania nie narusza prawa, bo wspólnota mieszkaniowa uchwaliła jej powieszenie zgodnie z porządkiem prawnym - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Oddalił on nieprawomocnie precedensowy pozew mieszkanki stolicy przeciw jej wspólnocie.

- Sąd okręgowy w Warszawie skazał na pięć lat i sześć miesięcy więzienia obywatela Białorusi Siergieja M. za szpiegostwo przeciw Polsce. Po tajnym procesie sąd uznał, że M. za pieniądze chciał zdobyć tajne informacje o polskim MSZ. M. zatrzymały na Litwie w 2006 r. tamtejsze służby na wniosek Polski, która potem zażądała jego ekstradycji. Obrona miała rozważyć apelację.

17 września - Rada Nadzorcza Polskiego Radia odwołała zarząd PR. Stanowiska stracili Michał Dylewski oraz Robert Wijas. Tymczasowo p.o. prezesem spółki został Jarosław Hasiński.

- Sąd Apelacyjny w Łodzi prawomocnie utrzymał karę dożywocia dla 30-letniego b. strażnika więziennego Damiana Ciołka za zabójstwo trzech policjantów i usiłowanie zabójstwa aresztanta. Tym samym sąd odwoławczy nie uwzględnił apelacji obrońcy, uznając ją za niezasadną.

18 września - Katastrofa w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej. W wyniku zapalenia i wybuchu metanu 1050 metrów pod ziemią zginęło 12 górników, ośmiu kolejnych zmarło później w szpitalu. Rannych zostało ponad 30 osób. Przyczyny katastrofy badają specjalna komisja i prokuratura. Komisja ustaliła już m.in., że złamano procedury dotyczące przebywania ludzi w strefach szczególnego zagrożenia. Używane w rejonie wypadku urządzenia elektryczne były w złym stanie; prawdopodobnie któreś z nich dało iskrę, która zapaliła metan.

19 września - Rada Nadzorcza TVP wymieniła cały zarząd TVP. Stanowiska stracili: p.o. prezes telewizji Piotr Farfał oraz zawieszeni od grudnia 2008 r. prezesi: Andrzej Urbański, Sławomir Siwek i Marcin Bochenek. Nowym p.o. prezesem TVP został Bogusław Szwedo - przewodniczący rady nadzorczej spółki. Oprócz niego na trzy miesiące do zarządu delegowano Małgorzatę Wiśnicką-Hińcza.

21 września - Stefan Niesiołowski (PO) ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego (PiS) za nieuprawnione sugestie, że b. premier miał wpływ na powstanie książki IPN "SB a Lech Wałęsa; przyczynek do biografii", powstrzymać się od dalszych wypowiedzi na ten temat i zapłacić 10 tys. zł na cel dobroczynny - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Niesiołowski zapowiedział apelację.

22 września - Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis umożliwiający odbieranie prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym jest niezgodny z konstytucją.

23 września - Z kilkudniową oficjalną wizytą - po wieloletniej przerwie - przebywała w Polsce delegacja prawosławnych zakonników z klasztoru w Rosji. Uznano to za krok na drodze do pojednania polsko-rosyjskiego.

- Katowicki sąd okręgowy nakazał redaktorowi naczelnemu "Gościa Niedzielnego" ks. Markowi Gancarczykowi i wydawcy tego tygodnika, czyli archidiecezji katowickiej przeproszenie Alicji Tysiąc za publikacje na jej temat. Pozwani przez mają także - zgodnie z wyrokiem - zapłacić powódce 30 tys. zł za naruszenie jej dóbr osobistych. Redaktor naczelny "GN" i wydawca tygodnika odwołali się później od wyroku, uznając go za "rażąco niesprawiedliwy".

PAŹDZIERNIK

1 października - Pion śledczy IPN zarzucił b. oficerowi SB prowadzenie w latach 80. postępowania karnego przeciw ks. Jerzemu Popiełuszce o "czyny nie będące przestępstwem". Chodzi o prowokację z 1983 r., gdy SB podrzuciła do mieszkania księdza przedmioty mające go skompromitować i oskarżyć. Były to pierwsze zarzuty IPN w wątku dotyczącym ks. Jerzego w śledztwie ws. działania związku przestępczego w MSW.

2 października - Premier Donald Tusk powołał Krystynę Barbarę Kozłowską na stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta. Ten urząd wprowadziła ustawa o prawach pacjenta - jedna z pakietu pięciu ustaw autorstwa PO, które miały zreformować system ochrony zdrowia.

5 października - W Sądzie Okręgowym w Warszawie zaczął się proces oskarżonych o korupcję b. posłanki PO Beaty Sawickiej i b. burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego. Sawicka mówi, że to agent CBA uwiódł ją i sprowokował do tego, co się jej zarzuca.

6 października - Rzeszowska prokuratura postawiła szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu zarzuty nadużycia prawa i kierowania nielegalnymi operacjami specjalnymi w aferze gruntowej. Kamiński twierdzi, że zarzuty są bezprawne.

- Zarzuty utrudniania postępowania karnego poprzez posługiwanie się dokumentacją medyczną poświadczającą nieprawdę przedstawiła łódzka prokuratura apelacyjna b. adwokatom Lwa R. - Markowi Małeckiemu i Piotrowi Rychłowskiemu. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

- Płocka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie domniemanych nacisków na prokuratorów w okresie, gdy ministrem sprawiedliwości był Zbigniew Ziobro, obecnie europoseł PiS. Decyzję podjęto wobec braku znamion czynu zabronionego.

7 października - Wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna zrezygnował z funkcji po tym jak jego nazwisko znalazło się w materiałach CBA dotyczących tzw. afery gruntowej. Na stanowisko szefa resortu 13 października premier powołał wojewodę mazowieckiego Jerzego Millera.

9 października - Sejm odrzucił weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ustawy rozdzielającej funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Nowelizacja ustawy wejdzie w życie 31 marca 2010 r. Prokuratora generalnego powoła prezydent na sześcioletnią kadencję spośród dwóch kandydatów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa. Przesłuchania 16 kandydatów przed KRS mają odbyć się na początku stycznia 2010 r.

10 października - W Afganistanie zginęło dwóch polskich żołnierzy z 5. pułku inżynieryjnego w Szczecinie 22-letni st. szer. Radosław Szyszkiewicz i 23-letni st. szer. Szymon Graczyk.

13 października - Premier Donald Tusk odwołał ze stanowiska szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Decyzja ta miała związek z tzw. aferą hazardową - zdaniem premiera Kamiński wykorzystał Biuro "przeciw konkurentom politycznym". Doniesienie do prokuratury złożył europoseł PiS Marek Migalski według którego premier mógł nie dopełnić swoich obowiązków bo odwołując Kamińskiego nie poczekał na opinię prezydenta. 4 grudnia prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, uznając, że nie doszło do złamania prawa. Od odwołania Kamińskiego trwa też spór o to czy jest on funkcjonariuszem CBA.

27 października - Ostateczne zamknięcie sprawy "łowców skór" z łódzkiego pogotowia - wyroki dożywocia, 25 i 6 lat więzienia dla sanitariuszy i lekarza są ostateczne. Sąd Najwyższy oddalił kasacje obrońców skazanych.

28 października - Podpisano umowę na budowę II linii warszawskiego metra, która ma rozpocząć się wiosną 2010 r. i zakończyć pod koniec 2013 r. Na sześciokilometrowym odcinku powstać ma siedem stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion i Dworzec Wileński. Koszt to 4,1 mld zł; unijne dofinansowanie - 2,9 mld zł.

- Warszawski sąd apelacyjny prawomocnie nakazał Jarosławowi Kaczyńskiemu przeprosiny Ludwika Dorna za sugestie, jakoby nie płacił on alimentów i wpłacenie 5 tys. zł na cel społeczny. Oddalono apelację prezesa PiS i utrzymano wyrok sądu okręgowego z kwietnia 2009 r., uwzględniający główną część pozwu Dorna. Prezes PiS wykonał wyrok.

- Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w 2010 r. nakłady na świadczenia zdrowotne będą niższe o ponad 1,5 mld zł w porównaniu z 2009 r. Powodem jest spadek wpływów ze składki na ubezpieczenie zdrowotne.

29 października - Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia kasacji, którą Zbigniew Ziobro złożył w procesie wytoczonym mu przez kardiochirurga Mirosława G. Doktor uzyskał wcześniej prawomocny nakaz przeprosin go przez b. ministra sprawiedliwości za słowa: "Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie" po zatrzymaniu przez CBA w 2007. Tym samym wyrok stał się ostateczny. Ziobro na razie nie przeprosił. Proces karny G. za łapówki nadal trwa przed warszawskim sądem.

- Sprawa byłego szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka, oskarżonego o przyczynienie się do śmierci 9 górników kopalni "Wujek" w 1981 r. wraca do sądu I instancji - zdecydował Sąd Apelacyjny w Warszawie. Uchylono umarzający proces wyrok Sądu Okręgowego. Sprawa będzie rozpatrywana po raz czwarty

- Zarzut przekroczenia uprawnień postawiła łódzka prokuratura byłemu szefowi ABW Witoldowi Marczukowi w śledztwie dotyczącym okoliczności śmierci Barbary Blidy. Grozi za to do 3 lat więzienia. Marczuk wydał w kwietniu 2006 r. polecenie filmowania zatrzymań osób przez ABW.

- Warszawska prokuratura okręgowa umorzyła śledztwo w sprawie przecieku z tzw. afery gruntowej. Przyczyną był "brak danych uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu".

LISTOPAD

1 listopada - weszły w życie nowe zasady wypłacania "becikowego", czyli jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Warunkiem otrzymania "becikowego" jest obecnie przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu i była u lekarza przynajmniej raz w każdym trymestrze.

3 listopada - Tomasz Szatkowski został nowym p.o. prezesem TVP. Dotychczasowy p.o. prezes spółki Bogusław Szwedo nieoczekiwanie złożył we wtorek rezygnację z zajmowanej funkcji.

4 listopada - Płocka Prokuratura Okręgowa umorzyła śledztwo dotyczące ujawnienia na przełomie 2005 i 2006 r. prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu dokumentów z postępowania w sprawie mafii paliwowej na polecenie ówczesnego ministra sprawiedliwości, obecnie europosła PiS, Zbigniewa Ziobry. Wcześniej Ziobro usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień i ujawnienia tajemnicy służbowej. Śledztwo umorzono z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie tego przestępstwa.

- Na rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata i 22,5 tys. zł grzywny skazany został były wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek, oskarżony o korupcję. Sąd Rejonowy w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) zakazał mu także zajmowania kierowniczych stanowisk w służbie zdrowia przez 4 lata. Grzegorek zapowiedział apelację.

6 listopada - Pijany kierowca Radosław K. w Siennicy Nadolnej (Lubelskie) wjechał samochodem w grupę dzieci idących poboczem. Poszkodowanych zostało dziesięcioro dzieci; trzy dziewczynki odniosły ciężkie obrażenia. Kilka dni po wypadku sprawca popełnił samobójstwo w areszcie.

- Były milicjant Jan M. został ostatecznie skazany na karę trzech i pół roku więzienia za "sprawstwo kierownicze" zabójstwa trzech osób przez milicję w czasie solidarnościowej demonstracji w stanie wojennym w 1982 r. w Lubinie na Dolnym Śląsku. Sąd Najwyższy oddalił kasację obrony Jana M., którego wkrótce potem wezwano do odbycia kary.

8 listopada - Funkcjonariusze CBŚ zatrzymali jednego z najbardziej poszukiwanych polskich gangsterów Andrzeja T. pseud. Tyburek. Mężczyzna był poszukiwany m.in. w związku z zabójstwem domniemanego szefa gangu wołomińskiego Jacka Klepackiego pseud. Klepak i policjanta.

10 listopada - Akt oskarżenia wobec Andrzeja Z., pseud. Słowik, i Ryszarda B. w sprawie zabójstwa w 1998 r. b. komendanta głównego policji gen. Marka Papały skierowała do sądu Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Nadal trwa śledztwo wobec Edwarda Mazura, polonijnego biznesmena z USA, podejrzanego o zlecenie mordu; ten wątek sprawy przeniesiono do prokuratury w Łodzi.

- W Sądzie Rejonowym w Kielcach rozpoczął się proces o ustawianie meczów piłkarskich przez Kolportera Koronę Kielce. Akt oskarżenia w sprawie obejmuje 43 osoby - trenerów, piłkarzy, działaczy, sędziów piłkarskich i obserwatorów PZPN. Podczas śledztwa i na pierwszej rozprawie 29 oskarżonych przyznało się do winy i dobrowolnie poddało się karze. Od połowy września w zapadły wyroki wobec 25 z nich, w tym wobec byłych reprezentantów Polski i trenerów zespołu Dariusza W. i Andrzeja W.

12 listopada - Przed sądem w Siemianowicach Śląskich ruszył tajny proces funkcjonariusza ABW Grzegorza S., oskarżonego o niedopełnienie obowiązków służbowych w czasie zatrzymywania Barbary Blidy. Grzegorz S. kierował grupą realizacyjną do zatrzymania Blidy i przeszukania jej domu.

- Ponad milion zł zasądził Sąd Apelacyjny w Lublinie od szpitala w Puławach i PZU na rzecz 9-letniego Szymona F., który został kaleką wskutek błędu medycznego w czasie porodu. Chłopiec będzie też otrzymywał 5,6 tys. zł miesięcznej renty. Wyrok jest prawomocny.

14 listopada - Zmarła pierwsza w Polsce osoba z A/H1N1. Badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa u 37-letniego mężczyzny, który zmarł w Szpitalu Zakaźnym w Gdańsku.

15 listopada - Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona został odwołany ze stanowiska w referendum. Przeciwnicy Wrony doprowadzili do referendum zarzucając mu m.in. prowadzenie polityki nadmiernie uwzględniającej interesy Jasnej Góry, nietrafione inwestycje i nadmierne zadłużanie miasta.

16 listopada - Prokuratura w Zielonej Górze ma wznowić śledztwo w sprawie legalności stosowania za rządów PiS z lat 2005-2007 podsłuchów telefonicznych wobec polityków i dziennikarzy przez policję, CBA i ABW - ogłosiła Prokuratura Krajowa.

- Śródmiejska policja pod nadzorem prokuratury wszczęła postępowanie w sprawie nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i wyznaniowych podczas manifestacji ONR 11 listopada w Warszawie. Dotychczas nikomu nie postawiono zarzutów.

18 listopada - Zainaugurowano prace nad nowym Strategicznym Przeglądem Obronnym; za rok grupa ekspertów ma przedstawić jego efekt - końcowy raport określający kierunki rozwoju armii w perspektywie roku 2025.

- Sejm nie musi przepraszać b. prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego za stwierdzenia raportu komisji śledczej ds. afery Lwa Rywina autorstwa Zbigniewa Ziobry, że b. prezes TVP był w grupie, która wysłała Rywina z korupcyjną propozycją do Agory - orzekł nieprawomocnie Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd oddalił pozew Kwiatkowskiego wobec Skarbu Państwa reprezentowanego przez Sejm.

19 listopada - Pół mln zł kaucji dla Lwa R., uchylenie aresztu dla jego syna, po 200 tys. zł kaucji dla adwokatów - Sąd Rejonowy pół roku po zatrzymaniu zgodził się na zwolnienie z aresztu tych podejrzanych w śledztwie o fałszowanie dokumentacji medycznej pozwalającej uniknąć kary.

- Jarosław Hasiński został prezesem Polskiego Radia. Rada nadzorcza wybrała go na pełną, czteroletnią kadencję. Obok niego w zarządzie spółki zasiedli: Paweł Majcher, Wojciech Poczachowski, Dariusz Sienkiewicz oraz Władysław Bogdanowski.

- Sąd w Szczytnie (Warmińsko-Mazurskie) zdecydował, że rodziny Moskalików i Głowackich muszą wyprowadzić się z domu w Nartach, który w 2005 r. sądownie odzyskała Agnes Trawny. Trawny jest pierwszą Mazurką mieszkającą w Niemczech, której udało się odzyskać ojcowiznę pozostawioną w latach 70. Adwokat Moskalików i Głowackich przygotowuje apelację. Z domu w Nartach wyprowadziły się tylko dorosłe dzieci Głowackich - zajęły mieszkanie wskazywane im wcześniej przez wojewodę warmińsko-mazurskiego.

20 listopada - Producent filmowy Lew R., podejrzany w śledztwie dotyczącym korupcji i fałszowania dokumentacji medycznej, po wpłaceniu pół mln zł kaucji opuścił łódzki areszt. Przebywał w nim pół roku.

- Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że IPN ma przeprosić Adama Michnika za podanie nieprawdziwej informacji, że jego ojca skazano w II RP za szpiegostwo na rzecz ZSRR. SA zmienił wyrok sądu I instancji, który w marcu br. oddalił powództwo Michnika wobec IPN.

23 listopada - ABW zatrzymała łódzkiego biznesmena, b. posła Piotra Misztala. Zwolniono go za 400 tys. zł kaucji. Jest on podejrzany o narażenie Skarbu Państwa na stratę ponad 900 tys. zł w wyniku uszczupleń podatkowych. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

- Minister Julia Pitera ma przeprosić b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego za naruszenie jego czci nieprawdziwą informacją, by CBA bezprawnie opóźniało w 2007 r. z powodów politycznych zatrzymanie Tomasza Lipca. Nie musi zaś przepraszać za swą krytykę akcji CBA wobec b. posłanki PO Beaty Sawickiej oraz nadużyć podsłuchów za rządów PiS. Sąd Okręgowy w Warszawie częściowe uwzględnił pozew Kamińskiego wobec Pitery. Zapowiedziano apelacje.

24 listopada - Precedensowy proces między byłym a obecnym prezydentem ruszył przed warszawskim sądem. Lech Wałęsa żąda od Lecha Kaczyńskiego odwołania jego słów, by historyczny lider Solidarności był agentem SB o kryptonimie Bolek oraz 100 tys. zł zadośćuczynienia. Pełnomocnik Lecha Kaczyńskiego chce odrzucenia pozwu, bo prezydent może odpowiadać tylko przed Trybunałem Stanu, a nie przed sądem.

- Na półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu skazał Sąd Okręgowy w Radomiu b. posłankę Samoobrony Wandę Łyżwińską, oskarżoną o fałszowanie dokumentów w kampanii wyborczej do Sejmu w 2001 r.

26 listopada - Prezydent podpisał tzw. dużą nowelizację kodeksów dotyczącą m.in. zaostrzenia kar za pedofilię i farmakologicznego leczenia pedofilów. Ponadto nowela wprowadza karalność produkcji i sprzedaży emblematów o symbolice nazistowskiej i komunistycznej. Złagodzono karę za pomówienie w mediach. Zwiększono rolę kary ograniczenia wolności oraz podwyższono grzywny.

- B. szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki dostał od warszawskiej prokuratury zarzut ujawnienia mediom tajnego raportu ws. tzw. incydentu gruzińskiego. Kownacki nie przyznaje się i uznaje sprawę za polityczną.

- Obradujący na Jasnej Górze biskupi podziękowali kard. Józefowi Glempowi za jego 28-letnią posługę na stanowisku urzędującego Prymasa Polski. Był to ostatni udział prymasa w obradach Episkopatu Polski, gdyż 18 grudnia - zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI - w wieku 80 lat kończy posługę prymasa. Funkcję przejmie metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński. Od tego momentu tytuł prymasa wraca do Gniezna.

- Konferencja Episkopatu Polski wyraziła protest wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który nakazał usunięcie krzyża z pewnej włoskiej szkoły.

30 listopada - Stołeczna prokuratura umorzyła śledztwa przeciwko Januszowi Kaczmarkowi, Konradowi Kornatowskiemu i Ryszardowi Krauzemu ws. utrudniania wyjaśniania sprawy domniemanego przecieku z akcji CBA w aferze gruntowej w 2007 r.

- Z braku danych o przestępstwie stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo ws. domniemanego ujawnienia przez prezesa IPN Janusza Kurtykę "Gazecie Polskiej" tajemnicy służbowej, m.in. akt IPN nt. współpracy abp. Stanisława Wielgusa z SB. Sprawę wszczęto w maju 2009 r. po doniesieniach mediów, jakoby Kurtyka, za pomocą teczek z IPN, miał uwieść dziennikarkę "GP" Katarzynę Hejke.

GRUDZIEŃ

1 grudnia - Były szef gabinetu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Marek Ungier, został uniewinniony przez warszawski sąd z zarzutów ujawnienia tajemnicy państwowej i składania fałszywych zeznań. Prokuratura zarzucała Ungierowi, że ujawnił on w sierpniu 2003 r. tajemnicę państwową, informując b. ministra skarbu Wiesława Kaczmarka o działaniach operacyjnych podjętych wobec niego przez Agencję Wywiadu w związku z rzekomym przyjęciem przez niego łapówki.

- Protest służb mundurowych w Warszawie. Ok. 5 tys. policjantów manifestowało przed kancelarią premiera, domagając się wypłaty zaległych świadczeń do końca roku oraz odstąpienia od kolejnych cięć w budżecie policji na rok 2010. MSWiA zapewniło, że pieniądze zostaną wypłacone w miarę możliwości; zapowiedziano kolejne negocjacje w tej sprawie.

- Aleksander Kwaśniewski był w latach 1983-1989 zarejestrowany w SB jako TW "Alek", ale brak teczki personalnej i teczki pracy "Alka" uniemożliwia odtworzenie pełnego zakresu jego kontaktów z SB - napisał Piotr Gontarczyk, wiceszef pionu lustracyjnego IPN w artykule nt. domniemanych związków b. prezydenta z SB. Kwaśniewski powtarza: żadnym agentem nie byłem. "To kolejna publikacja, która niczego nie wnosi" - dodał.

2 grudnia - Szef MON Bogdan Klich poinformował, że polski kontyngent w Afganistanie może się zwiększyć o 800 żołnierzy - 600 na miejscu i kolejnych 200 w odwodzie. Formalne decyzje będą podejmowane z początkiem 2010 r.

7 grudnia - Gdański sąd skazał na 12 lat więzienia 41-letniego emerytowanego wojskowego, który w 2008 r. prowadząc po pijanemu auto zabił dwie jadące skuterem 16-latki. Sąd orzekł też wobec mężczyzny dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz karę finansową w wysokości 100 tys. zł.

8 grudnia - "Jeśli robotnicy wyjdą z zakładów pracy i zaczną dewastować komitety partyjne, organizować demonstracje uliczne itd.; gdyby to miało ogarnąć cały kraj, to wy (ZSRR) będziecie nam musieli pomóc. Sami nie damy sobie rady" - takie domniemane słowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego z 9 grudnia 1981 r. do dowódcy Wojsk Układu Warszawskiego marsz. Wiktora Kulikowa zacytował w Biuletyn IPN. To "odgrzewany kotlet" i fałszerstwo - mówił Jaruzelski, odpierając zarzut, by miał prosić ZSRR o interwencję wojskową.

- Rada Ministrów zgodziła się na podpisanie umowy między rządami Polski i Stanów Zjednoczonych o statusie amerykańskich wojsk na terytorium Polski tzw. SOFA. Porozumienie podpisali 17 grudnia w Warszawie wiceminister obrony Stanisław Komorowski oraz podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego z Departamentu Stanu USA Ellen Tauscher.

9 grudnia - Polska zakończyła udział misji ONZ w Czadzie, a wcześniej także Libanie i na Wzgórzach Golan. Decyzja w tej sprawie podyktowana była rządową strategią przyznającą priorytet operacjom NATO i UE.

11 grudnia - Odsłonięto pomnik - fragment muru berlińskiego w Krzyżowej. Monument ma upamiętniać wkład Polski w przemiany w 1989 r., upadek muru berlińskiego oraz Mszę Pojednania, w której 12 listopada 1989 r. wzięli udział premier Polski Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz RFN Helmut Kohl.

14 grudnia - B. minister gospodarki w rządzie SLD Wiesław Kaczmarek będzie ponownie sądzony w ubocznym wątku afery Laboratorium Frakcjonowania Osocza. Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił uniewinniający go wyrok z kwietnia 2009 r. Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Oskarżono go o wydanie nierzetelnej opinii, która zdecydowała o przyznaniu poręczenia Skarbu Państwa dla LFO, mimo "dużego ryzyka inwestycyjnego".

- Sprawa śmierci Grzegorza Przemyka, pobitego na komisariacie MO w 1983 r. jest przedawniona. Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok umarzający sprawę oskarżonego o to pobicie zomowca Irenusza K. Zapowiedziano kasację do Sądu Najwyższego.

- Sąd Okręgowy w Warszawie oczyścił z zarzutu "kłamstwa lustracyjnego" prof. Mirosława Wyrzykowskiego, sędziego Trybunału Konstytucyjnego. IPN będzie składać apelację.

16 grudnia - Ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło plany zmian w przepisach dot. podsłuchów. Uznane za zbędne materiały z podsłuchów po zakończeniu sprawy będą niszczone na mocy decyzji sądu, w którego posiedzeniu mogliby brać udział podsłuchiwani. Zaostrzone mają być kryteria zgody sądu na podsłuchy, a prokurator generalny ma przedstawiać Sejmowi coroczną informację o ich liczbie. O podsłuchach stało się głośno, gdy w październiku "Rzeczpospolita" podała, że nagrano rozmowy dziennikarzy, które potem wykorzystano w procesie wiceszefa ABW Jacka Mąki z "Rz".

17 grudnia - Były szef MSW Czesław Kiszczak dostał od pionu śledczego IPN zarzuty przekroczenie uprawnień i utrudnianie i w latach 1983-84 śledztwa w sprawie śmiertelnego pobicia przez milicję Grzegorza Przemyka. Podejrzany nie przyznał się. Grozi mu do 5 lat więzienia.

18 grudnia - Oryginalny, historyczny napis "Arbeit macht frei" skradziono znad bramy wejściowej do byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Oburzenie i smutek z powodu kradzieży wyrazili m.in. byli więźniowie, prezydent i premier, środowiska żydowskie oraz politycy z innych krajów. Przeciętą na trzy części tablicę policja odzyskała trzy dni później; zatrzymano pięciu podejrzanych. Grozi im do 10 lat więzienia.

- Emerytowany metropolita warszawski kard. Józef Glemp skończył 80 lat i - zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI - zakończył 28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski. Funkcję prymasa Polski przejmie abp Henryk Muszyński, obecny metropolita gnieźnieński, tym samym tytuł prymasa powróci do gnieźnieńskiej stolicy biskupiej, z którą jest historycznie związany - tytuł ten będą nosić kolejni arcybiskupi gnieźnieńscy.

- Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek pełnomocnika prezydenta o odrzucenie pozwu Lecha Wałęsy wobec Lecha Kaczyńskiego z żądaniem przeprosin i zapłaty 100 tys. zł za określenie przez głowę państwa historycznego lidera "Solidarności" mianem agenta SB o kryptonimie Bolek. Adwokat L. Kaczyńskiego zapowiedział odwołanie.

- Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał w części roszczenia Agnes Trawny, biorąc pod uwagę tylko dwie działki, które Skarb Państwa sprzedał w 1985 r. Za te nieruchomości Trawny otrzyma 1 mln 108 tys. zł. Sąd oddalił roszczenie w części dotyczącej pozostałych działek, które były Skarbowi Państwa oddane w użytkowanie wieczyste lub zostały przejęte bezpłatnie przez gminę w procesie komunalizacji.

19 grudnia - funkcję prymasa Polski - po kard. Józefie Glempie, który zakończył 28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski - przejął abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński. Tym samym tytuł prymasa powraca do gnieźnieńskiej stolicy biskupiej, z którą jest historycznie związany.

- w Afganistanie zginął szesnasty polski żołnierz - 22-letni st. szer. Michał Kołek z Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych w Przemyślu.

- Romuald Orzeł został nowym prezesem TVP. W latach 2005-2009 był prezesem zarządu spółki Media-SKOK, odpowiedzialnej za całość działań marketingowo-reklamowych grupy SKOK.(PAP)

pru/ skz/ gry/ sta/ hp/ aks/ kyc/ zak/ jwo/ akw/ mmd/ sibi/ rgr/ ktl/ js/ mca/ gdy/ kon/ ban/ ilp/ mb/ agn/ szu/ pro/ kop/ mja/ wkt/ dom/ brw/ bno/ malk/ bk/

bEiGwyPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)