Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydawnictwo Bukowy Las kupiło Świat Książki

0
Podziel się:

Wrocławskie wydawnictwo Bukowy Las kupiło od firmy Weltbild wydawnictwo
Świat Książki. Nowy właściciel deklaruje zachowanie odrębnego profilu Świata Książki oraz jego
linię programową i plan wydawniczy. Wciąż prowadzone są rozmowy w sprawie sprzedaży sklepu
internetowego Weltbild.pl.

Wrocławskie wydawnictwo Bukowy Las kupiło od firmy Weltbild wydawnictwo Świat Książki. Nowy właściciel deklaruje zachowanie odrębnego profilu Świata Książki oraz jego linię programową i plan wydawniczy. Wciąż prowadzone są rozmowy w sprawie sprzedaży sklepu internetowego Weltbild.pl.

W grudniu 2012 r. niemiecka grupa wydawnicza Verlagsgruppe Weltbild, właściciel jednego z największych polskich wydawnictw - Świata Książki, ogłosiła decyzję o wycofaniu się z polskiego rynku i zamiarze znalezienia nabywcy poszczególnych aktywów firmy. W zeszły piątek podano, że do końca marca 33 księgarnie oraz 3 punkty franczyzowe Weltbildu zostaną przejęte przez działającą m.in. na rynku księgarskim spółkę Dressler (udziałowcem spółki jest Ipopema Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych 44).

"Na mocy podpisanego kontraktu, prawa własności do Świata Książki, jego licencji wydawniczych oraz marki nabyła wrocławska oficyna wydawnicza Bukowy Las. Nowy właściciel deklaruje zachowanie odrębnego profilu Świata Książki, linię programową i plan wydawniczy, jak najszybsze wznowienie działalności oraz chęć dalszej współpracy z częścią dotychczasowego zespołu. Dystrybucja książek będzie się odbywać za pośrednictwem Firmy Księgarskiej Olesiejuk" - głosi komunikat rozesłany do mediów we wtorek. Wartość transakcji pozostaje niejawna. Wciąż prowadzone są rozmowy w sprawie sprzedaży sklepu internetowego Weltbild.pl.

"Nowy właściciel przejmuje prawa do własności tytułów Świata Książki oraz markę wydawnictwa. W ofercie nadal będą światowe bestsellery, ambitne i nagradzane pozycje znanych oraz cenionych autorów polskich i zagranicznych. Usatysfakcjonowani będą zarówno miłośnicy beletrystyki, jak i literatury faktu" - powiedziała PAP rzeczniczka Świata Książki Patrycja Narożna.

W przeprowadzonej pod koniec stycznia rozmowie z PAP prezes zarządu firmy Weltbild, Gunther Gerlach, powiedział uzasadniając decyzję o wycofaniu się z działalności w Polsce: "Polska firma nie przynosi zysków i nic nie wskazuje na znaczące polepszenie sytuacji w 2013 roku.(...). Wydawnictwo Świat Książki - pomimo tego, że jest renomowaną marką i zdobywa prestiżowe nagrody - nie spełnia założeń biznesowych. Rynek książki w Polsce nie rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami i wciąż sprzedajemy mniej książek niż zakładaliśmy" - mówił Gerlach.

Wydawnictwo Świat Książki rozpoczęło działalność na polskim rynku w 1994 r. Do końca 2011 r. ukazało się w nim ponad 6500 tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym 65 mln egzemplarzy. Najbardziej spektakularnym sukcesem było opublikowanie "Mitologii Greków i Rzymian" Zygmunta Kubiaka, która rozeszła się w nakładzie pół miliona egzemplarzy. Nakładem Świata Książki ukazywały się tytuły takich autorów jak Jerzy Pilch, Janusz Głowacki, Hanna Krall, Władysław Bartoszewski. W czerwcu 2011 r. firmę, prowadzoną dotąd przez koncern Bertelsmann Media, przejął koncern Weltbild.

W Weltbild Polska pracuje ponad 300 osób. W 2012 r. firma opublikowała łącznie ok. 500 książek (licząc zarówno nowości, jak i wznowienia). Wśród polskich pisarzy, których książki wydał ostatnio Weltbild (poprzez Świat Książki), znaleźli się: Manuela Gretkowska, Marek Bieńczyk, Michał Witkowski i Sylwia Chutnik. Przychody ze sprzedaży książek w 2011 r. sięgały 112 mln zł (jak szacują autorzy publikacji "Rynek Książki w Polsce 2011").

Wydawnictwo Bukowy Las rozpoczęło działalność w kwietniu 2010 r. Oficynę stworzył zespół złożony z osób, które kilka miesięcy wcześniej rozstały się z grupa Publicat, m.in. były szef Wydawnictwa Dolnośląskiego Janusz Arsłanowow. W swojej ofercie Bukowy Las ma powieści obyczajowe, sensacyjne, historyczne, kryminały, blok literatury dla dzieci i młodzieży (m.in. bestsellerowa seria "Monster High", której sprzedaż do września 2012 roku przekroczyła 120 tys. egzemplarzy), oraz literaturę faktu (biografie, leksykony, książki o historii XX wieku). Na początku września 2012 roku w katalogu wydawnictwa dostępnych było blisko 60 tytułów. Publikacja "Rynek Książki w Polsce 2012" podaje, że w 2011 roku wydawnictwo Bukowy Las zanotowało 1,04 mln zł zysku ze sprzedaży. (PAP)

aszw/ hes/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)