Notowania

powódź
12.05.2011 06:51

Wylała Missisipi. 4 mld dolarów strat

Południowe stany USA walczą z powodzią. Zagrożone są tereny położone nad rzeką Missisipi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/wielka;powodz;w;usa,galeria,5360,0.html)Południowe stany USA walczą z powodzią. Zagrożone są tereny położone nad rzeką Missisipi. Po ostatnich ulewach poziom wód tej najdłuższej i największej amerykańskiej rzece jest bliski rekordu, który padł w 1927 r. Straty wstępnie szacuje się na 4 mld dolarów. Najbardziej zagrożone są tereny uprawne położone w delcie Missisipi.

Prezydent USA Barack Obama, na prośbę władz lokalnych, ogłosił stan klęski żywiołowej w stanie Tennessee. Rzeka Missisipi, która już wcześniej wystąpiła tam z brzegów, zalała domy, ulice i pola uprawne.

We wtorek fala powodziowa dotarła do Memphis, w stanie Tennesseee. Mimo, że poziom wody osiągnął 15 metrów i był bliski rekordu sprzed ponad 70 lat, wały przeciwpowodziowe, wzmocnione workami z piaskiem, ochroniły miasto.

Władze Memphis poinformowały, że zarówno posiadłość Elvisa Presleya, Graceland, jak i zabytkowe studio nagrań Sun Studio gdzie nagrywał pierwsze piosenki, nie były zagrożone. Pod wodą znalazły się jednak domy i ulice na przedmieściach Memphis. Straty wstępnie oszacowano na 320 mln dol.

Fala powodziowa na Missisipi w środę przemieszczała się w kierunku ujścia rzeki do Zatoki Meksykańskiej. W związku z tym zagrożenie powodziowe wzrosło w stanach Missisipi, Luizjana i Arkansas. Władze tych stanów wezwały mieszkańców terenów nadbrzeżnych do ewakuacji.

Gubernator Luizjany, Bobby Jindal, zmobilizował oddziały Gwardii Narodowej. Do pomocy mieszkańcom wysłano 500 żołnierzy. W 21 okręgach tego stanu ogłoszono stan alarmowy. Fala kulminacyjna ma tam dotrzeć na początku przyszłego tygodnia. Władze szacują, że zalanych może zostać powierzchnia około 3 mln akrów.

_ - Po huraganach Katrina, Rita, Gustaw i Ike, a także po ostatnim wycieku ropy (w Ztoce Meksykańskiej), Luizjany nie stać na kolejną klęskę żywiołową _ - powiedziała demokratyczna senator z tego stanu Mary Landrieu.

Wały chronią miasta położone nad Missisipi. Zobacz materiał AP (ang.):

Istnieją obawy, że zalane zostaną też rafinerie. Z tego względu w wielu południowych stanach odnotowano wzrost cen paliwa.

Straty spowodowane powodzią wstępnie szacuje się na 4 mld dolarów. Straty w rolnictwie w stanie Missisipi mogą przekroczyć 800 mln. dol. W Arkansas jest to suma 500 mln dol. Władze stanów położonych nad rzeką Missisipi spodziewają się także znacznego spadku wpływów do budżetów stanowych z turystyki i hazardu. Tylko w Missisipi zamkniętych zostało 19 kasyn.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t136411.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/35;ofiar;powodzi;i;lawin;blotnych;w;tajlandii,86,0,805206.html) 35 ofiar powodzi i lawin błotnych w Tajlandii W strefie zniszczeń powodziowych znalazło się około miliona ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t130538.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/200;mm;w;24;godz;australia;w;strachu,30,0,790814.html) 200 mm w 24 godz. Australia w strachu Stan Queensland nie podniósł się jeszcze ze strat wyrządzonych przez huragan Yasi.
Tagi: powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz