Notowania

wiadomości
31.03.2012 10:15

"Wylęknieni ludzie" Eidrigeviciusa na wystawie w Kaliszu

Kilkadziesiąt grafik, obrazów i plakatów Stasysa Eidrigeviciusa można oglądać na wystawie "Rzeczywistość wyobraźni", którą przygotowano w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilkadziesiąt grafik, obrazów i plakatów Stasysa Eidrigeviciusa można oglądać na wystawie "Rzeczywistość wyobraźni", którą przygotowano w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Pokazane są m.in. wykonane techniką akwaforty prace pt. "Ślepiec", "Drzewa", "Samotnik", "Dwa losy", "Anioł". Artysta stara się w swojej twórczości pokazać ludzi uwikłanych w rozmaite sytuacje życiowe i sposoby ich reakcji; na ile chcą te zdarzenia demonstrować, a na ile ukrywać.

Bohaterowie prac mają owalne twarze, okrągłe oczy i "kartoflane", zniekształcone nosy; często wyglądają na wylęknionych. Stasys tak wyobraża sobie w swoich pracach także twarze dzieci.

"Eidrigevicius bardzo głęboko sięga w duszę człowieka. Jego twarze są doskonałą projekcją nastrojów, wrażają pogodny i zarazem mądry smutek" - powiedział PAP dyrektor galerii Marek Rozpara.

Jak zaznaczył sam artysta, jego wystawa w Kaliszu jest jak "dziennik, zapis sytuacji związanych z etapami życia, podróży i zdarzeń, który czasami pisany jest słowami, a czasami malowany czy pozostawiony w rycinie".

Eidrigevicius urodził się w 1949 r. na Litwie, od 1980 r. mieszka w Polsce. Początkowo tworzył miniatury, ekslibrisy i ilustracje. Później zajął się plakatem, maskami, pastelami, rysunkami tuszem. Wśród jego inspiracji jest nawet sztuka amerykańskich Indian, kaligrafia i baśń japońska. Zajmuje się scenografią, tworzy instalacje.

Ostatnio interesuje go fotografia oraz reżyseria teatralna. Jego pierwszą sztuką był "Biały jeleń" w warszawskim Teatrze Studio (!993 r.), a ostatnio - autorska sztuka "Drewniany człowiek".

Jest laureatem międzynarodowych nagród i wyróżnień, m.in. w Barcelonie, Nowym Jorku, Chicago, Belgradzie, Bratysławie, Paryżu, Toyamie (Japonia). W 2000 r. otrzymał litewski Order Giedymina. Jest doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie.

Artysta wystawiał swoje prace w USA, Szwajcarii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Niemczech i wielu innych krajach.

Ekspozycję można oglądać do 16 maja.(PAP)

zak/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz