Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyróżniono mężczyzn sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet

0
Podziel się:

Dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Włodarski znalazł się wśród
wyróżnionych "Białą Wstążką" - nagrodą dla mężczyzn sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet.

Dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Włodarski znalazł się wśród wyróżnionych "Białą Wstążką" - nagrodą dla mężczyzn sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet.

Konkurs zorganizowały po raz czwarty: Centrum Praw Kobiet oraz Fundacja "Porozumienie bez Barier". Ma on pokazywać, że nie da się wyeliminować przemocy wobec kobiet bez aktywnego udziału mężczyzn i zmiany ich postaw.

"Białą Wstążką" nagradzani są mężczyźni zatrudnieni w instytucjach pomocowych (fundacjach, stowarzyszeniach, ośrodkach pomocy społecznej i innych placówkach pomocowych), pracodawcy, pracownicy służb mundurowych oraz mężczyźni angażujący się w niesienie pomocy krzywdzonym kobietom całkiem prywatnie.

"Przemoc jest ciągle zjawiskiem o dużej skali, ale cieszy fakt, że coraz więcej osób jej się aktywnie przeciwstawia" - powiedziała prezeska Fundacji "Porozumienie bez Barier" Jolanta Kwaśniewska podczas gali wręczenia nagród zorganizowanej w poniedziałek w warszawskim Teatrze Kamienica. Dodała, że z roku na rok na konkurs "Białej Wstążki" napływa coraz więcej zgłoszeń.

"Bardzo się z tego cieszę, ponieważ oznacza to, że coraz więcej mężczyzn sprzeciwia się przemocy wobec kobiet" - podkreśliła szefowa CPK Urszula Nowakowska. Przypomniała, że obecnie trwa kampania 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet, a 2 grudnia przypada Dzień Walki z Niewolnictwem. "Niestety często przemoc wobec kobiet przybiera też formę niewolnictwa" - zwróciła uwagę Nowakowska.

Udział w gali wziął m.in. ambasador Stanów Zjednoczonych Stephen Mull. Podziękował wszystkim, którzy dostrzegają potrzebę zaangażowania się w walkę z przemocą. Podkreślił, że każdego roku podczas kampanii 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet odnawiane jest zobowiązanie do walki z tym zjawiskiem.

W tym roku "Białą Wstążką" w kategorii organy ścigania wyróżniono prok. Tomasza Grzesika. Jak podkreśliła Kapituła konkursu, to niezwykły prokurator, który stoi po stronie ofiary, współpracuje z nią w zakresie poszukiwania dowodów i świadków.

Drugim wyróżnionym w tej kategorii został dzielnicowy z Żyrardowa Czesław Tkacz, który pomaga ofiarom przemocy, udziela porad wszystkim kobietom, u których zauważy ślady pobicia. Organizuje warsztaty dla kobiet, gdzie uczą się, jak bronić się przed męską dominacją nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

W kategorii wymiar sprawiedliwości nagrodzono kuratora społecznego Mirosława Sowińskiego a w kategorii instytucje i organizacje społeczne - Pawła Piotra Biegalewskiego - pedagoga, mediatora, trenera. "Podarował kobietom najwspanialszy dar - odwagę bycia sobą i zmierzania się z problemami, m.in. z przemocą w rodzinie" - podkreśliła Kapituła.

W kategorii osoba publiczna wyróżniony został Sebastian Kotlarz - działacz feministyczny, samorządowy i społeczny, wiceprzewodniczący Rady Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, a w kategorii osoba prywatna Michał Żejmis, który od lat pomaga kobietom ofiarom przemocy (uchodźczyniom, migrantkom), prowadzi audycję radiową "Swój czy obcy", do której często zaprasza kobiety.

W kategorii instytucje publiczne nagrodę otrzymał dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Włodarski. Jak podkreśliła Kapituła, przywiązuje on szczególna wagę do problemu przemocy, wspiera i koordynuje działania funkcjonariuszy w tym zakresie. Powołał Radę ds. kobiet Służby Więziennej, która zajmuje się w dużej mierze tym zagadnieniem.

W kategorii media nagrodzono program "Interwencja" telewizji Polsat. "Dzięki programowi problematyka przemocy wobec kobiet staje się tematem zwracającym uwagę opinii publicznej" - podkreśliła Kapituła.

Pomysłodawcami "Wyróżnienia Białej Wstążki" są policjanci: Kazimierz Walijewski i Tomasz Pietrzak. Konkurs nawiązuje do międzynarodowej Kampanii Białej Wstążki zainicjowanej w 1991 r. przez grupę mężczyzn w Kanadzie, w drugą rocznicę "masakry w Montrealu". 6 grudnia 1989 r. w budynku tamtejszej politechniki mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ - jak tłumaczył - kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych.

Międzynarodowa kampania 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet trwa od 25 listopada do 10 grudnia. (PAP)

akw/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)