Notowania

wiadomości
18.04.2011 15:35

Wysoka cena ropy i brak taryfy negatywnie wpłyną na wyniki PGNiG

Na wyniki Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w drugim kwartale tego roku negatywnie wpłynie trudne otoczenie rynkowe i brak zatwierdzonej nowej taryfy na gaz od 1 kwietnia - powiedział PAP Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na wyniki Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w drugim kwartale tego roku negatywnie wpłynie trudne otoczenie rynkowe i brak zatwierdzonej nowej taryfy na gaz od 1 kwietnia - powiedział PAP Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

"Ceny ropy utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, w dodatku nie została zatwierdzona nowa taryfa, która miała wejść w życie od 1 kwietnia. Działamy w niekorzystnym dla nas otoczeniu" - powiedział PAP Dudziński.

PGNiG złożył w lutym tego roku wniosek o korektę cen gazu od 1 kwietnia, jednak Urząd Regulacji Energetyki jej nie zatwierdził.

Spółka złożyła także wniosek o podwyżkę cen od 1 czerwca. By nowa taryfa mogła wejść w życie w założonym terminie, wniosek powinien zostać zatwierdzony do 17 maja. Urząd Regulacji Energetyki ocenia, że uwzględniając obecne ceny ropy, tym razem wzrost cen gazu najprawdopodobniej nastąpi.

Od czasu rozpoczęcia rozruchów w Afryce Północnej cena ropy wciąż rośnie. Zdaniem ekspertów, trend ten może się utrzymywać. Analitycy Bank of America Merrill Lynch oceniają, że ropa Brent może w tym roku zdrożeć nawet do 160 USD za baryłkę, bo globalny popyt na paliwa rośnie, a w dalszym ciągu nie ma dostaw z Libii.

W drugim kwartale 2010 roku grupa PGNiG miała 4,2 mln zł zysku netto, 14,3 mln zł straty operacyjnej i 4,14 mld zł przychodów.

"Rozruchy w Afryce Północnej zmusiły nas do wstrzymania prac w Egipcie i Libii. Spodziewam się, że do Egiptu wrócimy jeszcze w tym roku, ale musimy mieć pewność, że w kraju jest bezpiecznie. Wydaje się, że nastąpi to stosunkowo szybko. Jeśli natomiast chodzi o Libię, może się okazać, że nie wrócimy tam w bieżącym roku, ale oczywiście wszystko będzie zależało od rozwoju wydarzeń w tym kraju" - powiedział PAP Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

"Pieniądze, jakie planowaliśmy wydać na poszukiwania w tych krajach, będziemy w miarę potrzeb przesuwać na inne projekty" - dodał.

Do tej pory PGNiG zainwestował w Egipcie i Libii ok. 40 milionów dolarów. Zasoby koncesji poszukiwawczej Bahariya w Egipcie szacuje się na ok. 22 mln ton ropy. Z kolei zasoby libijskiej koncesji to 146 mld m sześc. gazu i 15,4 mln ton ropy.

Spółka, poza Egiptem i Libią, poszukuje surowców w Norwegii, Danii i Pakistanie.

Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są na szelfie norweskim, gdzie na przełomie sierpnia i września PGNiG rozpocznie wydobycie ze złoża Skarv. Produkcja ropy w 2012 roku wyniesie ok. 0,5 mln ton, a gazu 400 mln metrów sześciennych.

W 2010 roku w okolicach złoża Skarv odkryto złoże Snadd North, którego zasoby są szacowane na 102 mln baryłek. Na PGNiG Norway przypada 12 proc. udziałów. Rozpoczęcie produkcji z tego złoża planowane jest jeszcze na 2011 rok. Ma to być wstępna produkcja, w oparciu o jeden odwiert. W kolejnych latach wydobycie z tego złoża będzie zwiększane. Planowane inwestycje PGNiG w Snadd to ok. 80 mln USD.

15 kwietnia spółka PGNiG Norway otrzymała udziały w dwóch kolejnych koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W jednej posiada 20 proc. udziałów, w drugiej 30 proc.

"Przyznanie tych koncesji PGNiG Norway jest dowodem na to, że stajemy się coraz bardziej liczącą się firmą na Norweskim Szelfie kontynentalnym. Pozwoli nam na prowadzenie prac poszukiwawczych na perspektywicznym obszarze w tym regionie" - powiedział Dudziński.

Łącznie PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym posiada już 10 koncesji.

W Danii PGNiG wykonało prace sejsmiczne. Koncern jest przed podjęciem decyzji w sprawie lokalizacji pierwszego odwiertu. Szacunkowe zasoby ropy na tamtejszym złożu wynoszą około 2,2 mln ton ropy.

Z kolei w Pakistanie został wykonany pierwszy odwiert. Do końca bieżącego roku planowane jest wykonanie drugiego. Zasoby szacunkowe całego złoża w Pakistanie szacowane są na ponad. 11 mld m sześc, z czego 70 procent przypada na PGNiG.

PGNiG zakłada na ten rok wydatki na prace poszukiwawcze i wydobywcze w kraju i za granicą na poziomie około 2,5 mld zł, przy całkowitych wydatkach inwestycyjnych grupy na poziomie 5,6 mld zł. (PAP)

morb/ ana/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz