Notowania

wyspy salomona
06.02.2013 07:44

Wyspy Salomona: Tsunami po silnym trzęsieniu ziemi

Trzęsienie ziemi o sile 8 w skali Richtera, do jakiego doszło w pobliżu Wysp Salomona, wywołało małą falę tsunami, która spowodowała ogłoszenie chwilowego alarmu na Południowym Pacyfiku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Trzęsiebnie ziemi widoczne na monitorach <br/>w filipińskim instytucie sejsmologii

Trzęsienie ziemi o sile 8 w skali Richtera, do jakiego doszło w pobliżu Wysp Salomona, wywołało małą falę tsunami, która spowodowała ogłoszenie chwilowego alarmu na Południowym Pacyfiku. Straty materialne są nieznaczne. Nie ma informacji o ofiarach.

Epicentrum trzęsienie znajdowało się około 340 km na wschód od miejscowości Kirakira na wyspie Makira w archipelagu Wysp Salomona - podało znajdujące się na Hawajach Centrum ostrzegania o tsunami na Pacyfiku.

Wstrząsy wywołały falę wysokości ok. 1-1,5 metra, która przeszła przez prowincję Temotu na Wyspach Salomona. Wkrótce po ogłoszeniu alarmu dla wysp Południowego Pacyfiku, Australii i Nowej Zelandii Centrum odwołało zagrożenie.

Jak informują świadkowie fala, jaka dotarła do Wysp Salomona, wyglądała raczej jak seria przypływów niż tsunami. Na wyspie Santa Cruz uszkodzonych zostało 50 domów. Mieszkańcy wyspy po ogłoszeniu alarmu schronili się na wyżej położonych terenach.

_ - Mieliśmy małe fale, które odpływały i znów wracały. Fale dotarły, aż do terminalu lotniska _ - relacjonował Luke Taula, urzędnik ds. rybołówstwa z wyspy Santa Cruz. Dodał, że nie ma informacji o ofiarach, ale część domów położnych w odległych częściach wyspy zostało uszkodzonych.

Jak informują japońskie służby meteorologiczne fala wysokości ok. 20 cm ma wkrótce dotrzeć do Japonii. Władze nie ogłaszają alarmu.

Wyspy Salomona to archipelag około 200 wysp w większości należących do państwa o tej samej nazwie. Zamieszkany przez 552 tys. ludzi archipelag położony jest w tzw. pierścieniu ognia Pacyfiku - strefie wykazującej wyjątkową aktywność sejsmiczną.

W kwietniu 2007 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 8 w skali Richtera zginęło tam ponad 50 osób. W styczniu 2010 roku następujące po sobie wstrząsy o sile 7,2 i 6,5 w skali Richtera zniszczyły w regionie co najmniej 500 domów.

Czytaj więcej w Money.pl
Silne trzęsienie ziemi w Chile. "Panika" Trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera nawiedziło środkowe Chile.
Tsunami po trzęsieniu ziemi u brzegów Alaski Trzęsienie ziemi o sile 7,5 w skali Richtera nawiedziło południowo-zachodnie wybrzeże Alaski.
Fala tsunami zagraża wybrzeżu kilku krajów Trzęsienie ziemi miało siłę 7,4 w skali Richtera. Wstrząsy pojawiły się w odległości 125 kilometrów od wybrzeży Salwadoru.
Tagi: wyspy salomona, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz