Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wystawa 300 fotografii z okazji 30-lecia Solidarności

0
Podziel się

Wystawa 300 fotografii na ponad 50 planszach, zatytułowana "Drogi
Solidarności 1980-2010", została otwarta w piątek w Gdańsku z okazji 30-lecia Sierpnia 1980 i
utworzenia NSZZ "Solidarność".

bEqznNbF

Wystawa 300 fotografii na ponad 50 planszach, zatytułowana "Drogi Solidarności 1980-2010", została otwarta w piątek w Gdańsku z okazji 30-lecia Sierpnia 1980 i utworzenia NSZZ "Solidarność".

"Do tej pory prezentowaliśmy historyczną twarz Solidarności, tym razem pokazujemy 30 lat historii Polski i związku, przekonujemy, że idea walki o godność człowieka i pracownika z 1980 r. jest cały czas aktualna" - powiedziała otwierając ekspozycję, kurator wystawy Olga Zielińska.

Zaprezentowano fotografie dokumentujące m.in. strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, stan wojenny, tragiczne wydarzenia w Kopalni "Wujek", pierwszomajowe kontrpochody, pielgrzymki papieża do Polski, wybory do parlamentu w 1989 r., manifestacje "S" w obronie zwalnianych z pracy za przynależność związkową.

bEqznNbH

Część ekspozycji poświęcona została zmarłemu niedawno ks. Henrykowi Jankowskiemu, kapelanowi "S".

Przewodniczący "S" Janusz Śniadek powiedział podczas otwarcia wystawy, że "te zdjęcia są pretekstem do przypomnienia, o co przede wszystkim chodziło w minionych 30 latach, a chodziło o Polskę wolną i sprawiedliwą". Według niego, do Polski sprawiedliwej "jeszcze długa droga". "Więc wracajmy do tych wspomnień po to, żeby mobilizować się i wzmacniać siły, żeby utwierdzać się w przekonaniu, że Solidarność jest ciągle potrzebna i żebyśmy mieli siły iść dalej" - mówił Śniadek.

Autorem ponad stu fotografii jest Wojciech Milewski. Powiedział PAP, że z "S" jest związany od początku jej istnienia. "To były takie wielkie czasy, że ktoś to musiał dokumentować i ja to robiłem" - tłumaczył. Przyznał, że nie były to czasy bezpieczne. "Do nas strzelano i za takie fotografowanie można było dostać siedem lat więzienia, byłem nawet zatrzymany przez ZOMO, ale zdążyłem wyrzucić aparat" - wspominał.

Prezentowane są też fotografie, m.in. Janusza Bałandy-Rydzewskiego i Pawła Glanerta.

bEqznNbN

Ekspozycja została przygotowana przez Archiwum KK NSZZ "Solidarność". Prezentowana będzie do końca listopada w siedzibie związku w Gdańsku przy ul. Wały Piastowskie 24.(PAP)

bls/ hes/ jbr/

bEqznNci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)