Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wystawa abstrakcji w Muzeum Narodowym w Gdańsku

0
Podziel się

Wystawę ponad 120 dzieł abstrakcyjnych, w tym 30 autorstwa zagranicznych
artystów, powstałych głównie po 1945 r., można będzie obejrzeć od poniedziałku w Muzeum Narodowym w
Gdańsku. Prace te w większości spoczywały do tej pory w magazynach muzeum.

bEgqBDfp

Wystawę ponad 120 dzieł abstrakcyjnych, w tym 30 autorstwa zagranicznych artystów, powstałych głównie po 1945 r., można będzie obejrzeć od poniedziałku w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Prace te w większości spoczywały do tej pory w magazynach muzeum.

Jak poinformowała PAP kustosz wystawy Grażyna Szcześniak, okazją do zorganizowania wystawy jest przypadająca w tym roku setna rocznica powstania nowego kierunku w sztuce, nazwanego abstrakcjonizmem. Za jego początek uważa się powstałą w 1910 r. kompozycję Rosjanina Wassily'ego Kandinsky'ego.

Na wystawie w Pałacu Opatów - oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku - zaprezentowane zostaną prace 101 artystów, m.in. Romana Artymowskiego, Jana Berdyszaka, Stanisława Fijałkowskiego, Stefana Gierowskiego, Henryka Stażewskiego i Jana Tarasina. Zwiedzający będą też mogli obejrzeć dzieła zagranicznych autorów m.in. Josepha Lacassa i Franka Beanlanda oraz samego Kandinsky'ego (Kompozycja barwna 1935 r.)

bEgqBDfr

Cechą abstrakcjonizmu jako sztuki bezprzedmiotowej jest antyrealizm, przeciwstawienie się odtwarzaniu lub naśladowaniu zewnętrznej rzeczywistości. Zamiast tego tematem artystycznym staje się gra linii, kolorów, brył, płaszczyzn i faktur.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku potrwa do 6 kwietnia. (PAP)

rop/ hes/

bEgqBDfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)