Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Wystawa" Katarzyny Kozyry w krakowskim Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

Najbardziej znane prace Katarzyny Kozyry i rekwizyty, których artystka
używała przy ich tworzeniu, będzie można od wtorku oglądać w krakowskim Muzeum Narodowym na
monograficznej wystawie poświęconej artystce.

Najbardziej znane prace Katarzyny Kozyry i rekwizyty, których artystka używała przy ich tworzeniu, będzie można od wtorku oglądać w krakowskim Muzeum Narodowym na monograficznej wystawie poświęconej artystce.

W Krakowie nie będzie wprawdzie słynnej "Piramidy zwierząt", która ze względów konserwatorskich nie może podróżować, za to widzowie po raz pierwszy zobaczą model do tej pracy.

Pokazywane będą m.in. wideoinstalacje nakręcone w damskiej i męskiej łaźni miejskiej, fotografie "Więzy krwi", wideoinstalacja "Święto Wiosny", instalacja "Olimpia" stanowiącą zapis walki Kozyry z chorobą nowotworową oraz wybrane filmy z cyklu "W sztuce marzenia stają się rzeczywistością".

Hanna Wróblewska - dyrektor warszawskiej Galerii Zachęta - zwraca uwagę, że nie jest to bezpośrednie przeniesienie z Zachęty ekspozycji "Casting". "Tutaj prezentacja została nazwana po prostu +Wystawa+. Kozyra zdecydowała się pokazać w Krakowie nie tylko ostateczne prace, ale też rekwizyty, które towarzyszyły jej w pracy nad tymi dziełami" - powiedziała PAP Wróblewska. "Wystawa jest więc przeglądem twórczości Katarzyny Kozyry, czasem pokazującej też kuchnię i rozłożonej na czynniki pierwsze" - dodała.

Widzowie wśród rekwizytów zobaczą m.in. sztuczny penis z "Łaźni męskiej", ręcznik z podobizną artystki wyprodukowany jako gadżet na Biennale w Wenecji, kostiumy z projektu "Lou Salome", maski z "Kary i zbrodni". Będą mogli także zapoznać się z dokumentacją dokonań Kozyry m.in. dzięki filmom o choreograficznym nurcie jej twórczości.

Artystka pytana o to, jak podchodzi do retrospektywnych prezentacji swoich prac, mówiła: "Dystansuję się, widzę je w innych kontekstach i od innej strony". "Teraz widzę, że właściwie wszystkie te prace są zabawne" - powiedziała PAP Kozyra. "Wszystko bym zrobiła i jeszcze więcej. Moje prace nie mają nic wspólnego ze skandalem, myślę. Skandalem było to, że to było klasyfikowane jako skandal" - oceniła.

Kozyra podkreśliła, że nie chciała, by do Krakowa przeniesiony został bez żadnych zmian "Casting". "Tam się to sprawdziło, miało energię. Tu jest inna przestrzeń" - mówiła. "Wydaje mi się, że fajne jest zderzenie artefaktów, które służyły mi do robienia filmów i instalacji, z tymi poważnymi, może przyciężkimi, czystymi pracami" - podkreśliła.

"Wystawa" w Muzeum Narodowym potrwa do 15 stycznia.

Katarzyna Kozyra (ur. 1963) mieszka w Berlinie i Warszawie. Jest rzeźbiarką, fotografką, autorką wideoinstalacji, filmów, performansów. Studiowała na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W swoich pracach porusza najbardziej istotne problemy ludzkiego istnienia: tożsamości, przemijania i śmierci. W roku 1997 Kozyra otrzymała Paszport Polityki. Dwa lata później reprezentując Polskę na Biennale w Wenecji artystka otrzymała honorowe wyróżnienie za wideoinstalację "Łaźnia męska". (PAP)

wos/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)