Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Łączność podczas wojny" w Muzeum Poczty i Telekomunikacji

0
Podziel się:

Enigmę, legendarną niemiecką maszynę szyfrującą oraz inne urządzenia
teletechniczne z okresu II wojny światowej można obejrzeć na otwartej w piątek we wrocławskim
Muzeum Poczty i Telekomunikacji (MPiT) wystawie "Łączność podczas wojny".

*Enigmę, legendarną niemiecką maszynę szyfrującą oraz inne urządzenia teletechniczne z okresu II wojny światowej można obejrzeć na otwartej w piątek we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji (MPiT) wystawie "Łączność podczas wojny". *

Ekspozycję zorganizowano z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Enigma pokazywana na wystawie jest jednym z czterech oryginalnych egzemplarzy, które znajdują się w Polsce. Na wrocławską ekspozycję została wypożyczona z Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku.

Legendarna maszyna szyfrująca była używana przez wojsko niemieckie w latach 1928-1945. W lipcu 1939 r. polscy naukowy - Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, którzy pracowali nad złamaniem kodów Enigmy, przekazali kopie urządzenia oraz wyniki swoich badań wywiadowi francuskiemu i brytyjskiemu. Dzięki ich dokonaniom oraz pracy Alana Turinga pod koniec wojny niemieckie meldunki odszyfrowano w ciągu jednego dnia.

Oprócz Enigmy na wystawie można zobaczyć m.in. radioodbiorniki używane podczas II wojny światowej w polskich domach oraz sprzęt radiotechniczny, którym posługiwało się wojsko. "Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. unikatowy odbiornik radiostacji polowej N2 i zrzutową radiostację AP-5" - powiedziała Agata Kreska z działu oświatowego MPiT.

Eksponatom towarzyszą archiwalne fotografie, które dokumentują sposób ich użycia.

W piątek w MPiT otwarto również wystawę "Prasa donosi ... rok 1939 - ostatnie dni pokoju". Znalazły się na niej czasopisma wydawane w 1939 r., które były adresowane do pracowników Polskiej Poczty, Telegrafu i Telefonu. Wśród tytułów można zobaczyć m.in.: "Pocztowe Przysposobienie Wojskowe", "Pocztę", "Naszą Pocztę" czy "Przegląd Pocztowy".

"W czasopismach pocztowych z tamtego okresu, poza omówieniem tematów typowo +branżowych+, znajdowały się również informacje o sytuacji polityczno-gospodarczej na świecie oraz życiu codziennym w Polsce" - tłumaczyła Kreska.

Sporą część łamów zajmowały także przygotowania do ewentualnej wojny: propagowanie postawy patriotycznej oraz zachęta do wytężonej pracy - zarówno nad tężyzną fizyczną, jak i postawą moralną.

Kreska dodała, że pomimo narastającego zagrożenia, prasa pocztowa dokumentowała także życie codzienne pracowników poczty. "Pocztowcy jeździli na urlopy, zaręczali się, zdobywali kolejne umiejętności zawodowe, chodzili do pracy i na potańcówki, rodziły im się dzieci" - podkreśliła.

Ekspozycje będą czynne do 15 grudnia. (PAP)

pdo/ abe/ dym/

telekomunikacja
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)