Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wystawa o "Darze Młodzieży" w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

0
Podziel się:

Wystawę dokumentującą 30-letnie dzieje żaglowca "Dar Młodzieży"
zaprezentowano w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Ekspozycji towarzyszą zajęcia edukacyjne dla
młodzieży.

Wystawę dokumentującą 30-letnie dzieje żaglowca "Dar Młodzieży" zaprezentowano w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Ekspozycji towarzyszą zajęcia edukacyjne dla młodzieży.

"Wystawa jest przypomnieniem 30-letniej historii żaglowca, w tym jego budowy i zbiórki funduszy, w których miasto Bydgoszcz i region miały szczególne zasługi, gdyż to stąd wpłynęła pierwsza w Polsce wpłata na konto żaglowca. Również tu ufundowana została ręcznie wykonana przez hafciarki z Tucholi galowa bandera dla statku, która jest prezentowana na wystawie" - podkreśliła dr Ilona Urbanyi-Popiołek z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, która organizowała wystawę.

4 lipca 2012 r. minęło 30 lat od uroczystego podniesienia bandery na statku "Dar Młodzieży" należącym do Akademii Morskiej w Gdyni. "Dar Młodzieży" był trzecim okrętem w wielkiej sztafecie polskich żaglowców szkolnych.

Pierwszym żaglowcem szkolnym był "Lwów" - trzymasztowy bark Szkoły Morskiej w Tczewie, który pływał w latach 1920-1930. Jako pierwszy statek pod polską banderą przekroczył równik, przeszedł do historii jako "kolebka nawigatorów".

Drugim był "Dar Pomorza" - trzymasztowa "biała fregata", zbudowana w Hamburgu w 1909 r. - żaglowiec Szkoły Morskiej w Gdyni od 1930 r. W latach 70. ubiegłego stulecia uznano, że niezbędna modernizacja "Daru Pomorza" jest nieopłacalna i zapadła decyzja o budowie jego następcy.

Żaglowiec powstał częściowo dzięki składkom społecznym, które zbierała młodzież i stąd nazwa "Dar Młodzieży". Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 r., a matką chrzestną została Helena Jurkiewicz, żona zasłużonego komendanta "Daru Pomorza", kpt. Ż.W. Kazimierza Jurkiewicza.

Od tego czasu fregata odbyła liczne podróże, odwiedzając wszystkie kontynenty; były m.in. rejsy do Japonii (1983) z okazji 400-lecia zamku w Osace, Ameryki Północnej (1984) z okazji 450. rocznicy odkrycia drogi rzeką Św. Wawrzyńca oraz (1992) z okazji 500-lecia Ameryki "Columbus 95". W latach 1987/88 "Dar Młodzieży" odbył swoją najdłuższą podróż do Australii, płynąc przez trzy oceany i okrążając trzy przylądki, w tym Cape Horn.

Armatorem żaglowca jest Akademia Morska w Gdyni. Na "Darze Młodzieży" szkoleni są studenci nawigatorzy - na przemian z Akademii Morskiej w Gdyni i w Szczecinie.

Z okazji wystawy w muzeum przygotowano specjalne zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Podczas lekcji jej uczestnicy poznają historię okrętu szkolnego oraz podejmą próbę wykonania jego papierowej repliki. Wystawa w bydgoskim muzeum będzie czynna do końca listopada. (PAP)

olz/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)