Notowania

wystawa
11.12.2009 17:57

Wystawa poświęcona badaczowi Syberii Benedyktowi Dybowskiemu

Unikatowe eksponaty związane z życiem Benedykta Dybowskiego - wybitnego polskiego zoologa, badacza Syberii, działacza niepodległościowego - oglądać można od piątku na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Unikatowe eksponaty związane z życiem Benedykta Dybowskiego - wybitnego polskiego zoologa, badacza Syberii, działacza niepodległościowego - oglądać można od piątku na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wielowątkowa ekspozycja nosi tytuł "Benedykt Dybowski (1833-1930). Rycerz Niezłomny". W całości poświęcona jest wybitnemu badaczowi jeziora Bajkał, południowej Azji i Kamczatki.

Pierwsza część wystawy związana jest z dzieciństwem, młodością, edukacją i początkami pracy konspiracyjnej Dybowskiego. Zamieszczono na niej zdjęcia, dokumenty archiwalne oraz m.in. fotokopię dyplomu lekarskiego z 1860 r., uzyskanego przez Dybowskiego w Berlinie.

Z działalnością konspiracyjną Dybowskiego oraz z okresem Powstania Styczniowego wiąże się kolejny fragment wystawy. Można tutaj zobaczyć wypożyczoną z Muzeum Niepodległości w Warszawie: biżuterię patriotyczną, medaliki, pamiątki po poległych powstańcach, kokardy patriotyczne.

Ciekawostką mającą związek z niepodległościową działalnością Dybowskiego jest wypchane zwierzę - suhak. "To rodzaj antylopy, w środku której Dybowski przechowywał ważne dokumenty związane z działalnością powstańczą" - podkreślił komisarz wystawy Marek Słupek. Dodał, że na wystawie można zobaczyć jeszcze inne wypchane zwierzęta, m.in.: lamparta chińskiego, niedźwiedzia brunatnego, jaka i maskonura pacyficznego.

Z kolei do najciekawszych eksponatów etnograficznych należy m.in. parka, czyli płaszcz uszyty z ptasich piór, kiedyś stanowiący wierzchnie okrycie mieszkańców Syberii, kamlejka - kurtka wykonana z jelit ssaków morskich, używana jako płaszcz przeciwdeszczowy oraz bęben szamana.

Zgromadzone na wystawie eksponaty zostały wypożyczone z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie; część pochodzi ze zbiorów własnych radomskiego muzeum.

Wystawa czynna będzie do końca kwietnia 2010 r.

Benedykt Dybowski (1833-1930) studiował medycynę w Dorpacie, Wrocławiu i Berlinie, był wykładowcą w Szkole Głównej w Warszawie.

Za udział w Powstaniu Styczniowym został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na wieloletnie zesłanie na Syberię. Przebywając nad Bajkałem, Dybowski poświęcił się badaniom tego jeziora. Stał się współtwórcą nowej dyscypliny naukowej - limnologii, obejmującej kompleksowe badania wód śródlądowych - geologiczne, hydrologiczne i przyrodnicze. Wyjaśnił genezę tego jeziora. Odkrył i zbadał wiele nowych gatunków fauny bajkalskiej.

Ułaskawiony w 1877 r., zainteresował się Kamczatką, gdzie przez cztery lata prowadził badania, odwiedzając przy okazji Sachalin, Kuryle i Wyspy Komandorskie.

W 1884 r. wrócił z Syberii i objął katedrę zoologii na Uniwersytecie Lwowskim. Plonem wieloletnich badań na Syberii i Dalekim Wschodzie były, obok kilkuset publikacji naukowych, zbiory przyrodnicze i etnograficzne, które wzbogaciły polskie muzea. Jego imieniem nazwano wiele gatunków zwierząt, głównie ptaków, ryb, skorupiaków. Najbardziej znany jest syberyjski jeleń Dybowskiego.

Na mapach można znaleźć także góry Dybowskiego - na Wyspie Beringa i nad Bajkałem. (PAP)

ilp/ abe/ gma/

Tagi: wystawa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz