Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wystawa poświęcona Janowi Karskiemu na wrocławskim Rynku

0
Podziel się:

Ponad 20 plansz przedstawiających biografię emisariusza Polskiego Państwa
Podziemnego Jana Karskiego można od piątku oglądać na wystawie plenerowej na wrocławskim Rynku.
Wcześniej ekspozycja była prezentowana w Warszawie i siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Ponad 20 plansz przedstawiających biografię emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego Jana Karskiego można od piątku oglądać na wystawie plenerowej na wrocławskim Rynku. Wcześniej ekspozycja była prezentowana w Warszawie i siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Wystawę "Jan Karski. Człowiek wolności" przygotowało Muzeum Historii Polski. Do stolicy Dolnego Śląska trafiła ona dzięki staraniom Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

"Na ekspozycję składają się 22 plansze, na których pokazano biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną" - poinformował PAP rzecznik Ośrodka Pamięć i Przyszłość Juliusz Woźny.

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się 24 kwietnia 1914 roku w Łodzi. Po ukończeniu w 1935 r. studiów prawniczych i dyplomatycznych na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie pracował jako urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W czasie drugiej wojny światowej jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady.

Po wojnie pozostał w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Był autorem wielu publikacji, z których kilka okazało się bestsellerami. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat.

W maju 2012 r. prezydent USA Barack Obama przyznał pośmiertnie Karskiemu Medal Wolności.

Wystawę na wrocławskim Rynku można oglądać do 18 marca.(PAP)

pdo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)