Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Przykre dziecko" zainauguruje nowy projekt w stołecznym CSW

0
Podziel się:

Wystawa prac malarki Aleksandry Waliszewskiej "Przykre dziecko"
zainauguruje cykl ekspozycji młodych twórców w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w
Warszawie. Nowa inicjatywa, w której partnerem centrum jest bank, nosi nazwę Bank Pekao SA Project
Room.

Wystawa prac malarki Aleksandry Waliszewskiej "Przykre dziecko" zainauguruje cykl ekspozycji młodych twórców w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Nowa inicjatywa, w której partnerem centrum jest bank, nosi nazwę Bank Pekao SA Project Room.

Na piątkowej konferencji prasowej opowiadali o niej główny kurator w CSW Zamek Ujazdowski Ewa Gorządek oraz dyrektor centrum Fabio Cavallucci.

W konferencji wzięła udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Inicjatywę Bank Pekao SA Project Room nazwała "znakomitą trampoliną dla młodych artystów". Zwróciła uwagę, że wielu polskim młodym zdolnym brakuje miejsca, w którym mogliby prezentować swoje prace szerszej publiczności.

"Zdarzało mi się być zapraszaną na wystawy u kogoś w mieszkaniu, w piwnicy czy w garażu. Młodzi ludzie są nie do powstrzymania, będą robić to, co uważają za fajne i pokazywać znajomym. Jednak oni z tych garaży muszą wyjść na świat i pokazać swoją sztukę na forum publicznym. Dzięki temu zostaną dostrzeżeni także przez kuratorów" - powiedziała Omilanowska.

Wernisaż wystawy Aleksandry Waliszewskiej odbędzie się w CSW w poniedziałek. Ulubioną techniką malarską 36-letniej artystki jest gwasz. W CSW zaprezentowanych zostanie ponad 70 prac jej autorstwa.

"Waliszewska lubi filmowe horrory, japońskie komiksy, estetykę okładek heavy metalowych płyt, jest wielką admiratorką sztuki starych mistrzów, m.in. Hansa Memlinga, Enguerranda Quartona, malarzy wczesnego renesansu czy Nicolasa Poussina" - scharakteryzowała twórczość artystki kuratorka Ewa Gorządek.

Zwróciła uwagę, że "fascynacje Waliszewskiej kierują się ku ciemnej stronie, tam gdzie łatwo poddać się chwilowemu szaleństwu, gdzie makabra spotyka się z groteską, a pięknu towarzyszy groza".

"W wyjątkowych wypadkach Waliszewska podejmuje pracę nad zobrazowaniem współczesnego tematu, jak ma to miejsce w serii jej gwaszy +Norwegia+, namalowanych po masakrze na wyspie Utoya" - zauważyła kuratorka.

Jak opowiadała, we wczesnych pracach Waliszewskiej "główną bohaterką, która niemal obsesyjnie pojawiała się na gwaszach była postać małej dziewczynki, uwikłanej w historie o charakterze dość opresyjnym, sytuacje makabryczne, ocierające się o horror". "Dziewczynka znajdowała się w towarzystwie fantastycznych zwierząt i potworów. Jest cały świat stworzony przez Waliszewską, w którym powtarzają się pewne motywy - nie tylko bohaterka, ale też sytuacja grozy" - opowiadała na konferencji kuratorka.

Podkreśliła, że twórczość Waliszewskiej ulega ewolucji. "W ostatnich czasach Aleksandra zaczyna pozbywać się postaci małej dziewczynki, na gwaszach pojawiają się mężczyźni, którzy wcześniej spełniali w twórczości Waliszewskiej rolę marginalną" - wyjaśniła.

Sama Waliszewska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wyjawiła w jednym z wywiadów: "Bardzo podoba mi się styl ubierania angielskich skinheadów z lat 70. Kiedy maluję mężczyznę, który nie jest ani skinheadem, ani kibicem, wychodzi mi jakaś niesatysfakcjonująca zniewieściała postać. Może powinnam spróbować z kulturystami, ale jednak są dla mnie nieco zbyt komiczni".

"Pamiętam scenę z pewnego parku, gdzie zbierali się ludzie po darmowe jedzenie Hare Kriszna. Nagle zapanował wśród nich popłoch, a zza drzew wybiegła grupa skinheadów. Pięknie wyglądali na tle parku i prześwitującego przez drzewa słońca" - mówiła dalej.

Wystawę prac Waliszewskiej będzie można oglądać w CSW do 6 maja.

Jak poinformował na konferencji dyrektor CSW Zamek Ujazdowski Fabio Cavallucci, w ramach projektu Bank Pekao SA Project Room w specjalnej sali w centrum co dwa tygodnie otwierane będą nowe wystawy prac młodych artystów. Będą to ekspozycje prezentujące współczesne dokonania w dziedzinie sztuk wizualnych, w tym innowacyjnych technik artystycznych i nowych mediów. (PAP)

jp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)