Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa rysunków Karola Ferstera w Muzeum Karykatury w Warszawie

0
Podziel się:

Wystawę przedstawiającą rysunki Karola Ferstera - polskiego karykaturzysty
i satyryka - można oglądać w warszawskim Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Ekspozycja
prezentuje serie czarno-białych i barwnych prac, w tym część publikowanych w "Szpilkach".

*Wystawę przedstawiającą rysunki Karola Ferstera - polskiego karykaturzysty i satyryka - można oglądać w warszawskim Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Ekspozycja prezentuje serie czarno-białych i barwnych prac, w tym część publikowanych w "Szpilkach". *

"W prawie każdym numerze +Szpilek+ z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, które zachowały się w moim domowym archiwum, znajduję jego rysunki. Kiedy je oglądam powraca obraz starszego, skromnego pana, obowiązkowo w garniturze, o uśmiechniętej twarzy i trochę niepewnych ruchach" - wspomniał Karola Ferstera dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego Zygmunt Zaradkiewicz, otwierając w poniedziałkowy wieczór wystawę.

Wystawa retrospektywna "Rysunki" prezentuje 68 rysunków z szerokiego katalogu twórczości Ferstera, od lat 30. po lata 70. XX wieku. Po śmierci artysty w 1986 roku, jego żona przekazała Muzeum Karykatury około 3200 prac.

Eksponowane rysunki są humorystycznymi komentarzami do sytuacji społecznej, politycznej oraz karykaturami portretowymi. Jeden z rysunków przedstawia otyłą damę między smukłymi baletnicami. Podpis pod rysunkiem brzmi: "Moja córka ma grypę, więc przyszłam ją zastąpić".

"Mimo, że od powstania tych rysunków minęło wiele lat, ciągle śmieszą i zmuszają do refleksji. Ich specyficzny klimat jest pełen akceptacji i zrozumienia dla ludzkiej ułomności. Urokliwy, ponieważ pełen uroku był Karol Ferster" - powiedział Zaradkiewicz.

Karol Ferster urodził się w 1902 roku i miał zostać prawnikiem, tak jak jego ojciec. W latach 1920-24 studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednocześnie ucząc się malarstwa u prof. Wojciecha Weissa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Należał do grupy artystycznej "Zwornik", zajmował się malarstwem, rysunkiem, plakatem i ilustracją. Jako karykaturzysta zadebiutował w 1928 roku na łamach "Kuriera Literacko-Naukowego". Przed wojną współpracował z wieloma wydawnictwami i pismami literackimi. Po wojnie współpracował ze "Szpilkami", "Przekrojem" i "Życiem Warszawy". Projektował także plakaty filmowe.

Został wyróżniony Nagrodą Państwową III Stopnia za całokształt twórczości w zakresie karykatury, nagrodę Złotej Szpilki oraz Złotej Szpilki z Wawrzynem.

Większość swoich prac podpisywał pseudonimem "Charlie" - pseudonim, którzy przylgnął do plastyka przez wzgląd na jego sympatię do filmów Charliego Chaplina.

W nawiązaniu do tego, salę wystawową zdobiły dwie drewniane laski oraz melonik - charakterystyczne atrybuty słynnego aktora. Wystawa potrwa do 20 stycznia 2013 roku. (PAP)

pj/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)